ادغام شرکت های تجاری به چه صورت میباشد؟

ادغام شرکت های تجاری به چه صورت میباشد؟

ادغام شرکت های تجاری به چه صورت میباشد؟

ادغام شرکت در لغت به معنی فراگرفتن، درهم  فشردن میباشد و اصطلاح ادغام در موارد زیر اطلاق میگردد. انتقال دارائی ها، انتقال سرمایه و....و ادغام بهم پیوستگی هایی که به شرکت ها صورت میگیرد.

علی رغم استفاده روز افزون از استراتژی تصاحب و ادغام شرکت ها- اتفاق آرا در خصوص اثرات استراتژی مذکور بر شرکت های خریدارو هدف وجود ندارد. ادغام شرکت ها در 15سال گذشته جهان را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

ادغام عمومی ترکیب دو فعالیت تجاری است که دردو شطح متفاوت از تولید قرار دارند و یکی از ابزارهای رشد و توسعه شرکتها میباشد. برای مثال یک فروشگاه زنجیره ای ترکیب میشود با چرخه تولید، که به مصرف کننده نزدیک تر شود و بدین صورت ادغام صورت میگیرد.

ادغام یعنی جذب شرکت هدف توسط شرکت خریدار، بدون اینکه شخصیت حقوقی شرکت خریدار حذف شود. اما اما ادغام موجب حذف شخصیت حقوقی شرکت هدف میگردد.

برای ادغام شرکت های تجاری، میزان مسئولیت شرکاء و سهامداران بسیار مهم میباشد. برای ادغام شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص به دلیل حذف برخی از ارکان های شرکت غیر ممکن میباشد. در رابطه با شرکت های سهامی خاص با سهامی عام به دلیل اینکه سهامی عام کامل میباشد و تکمیل کننده شرکت های سهامی خاص میباشد و میتوانند آن را تحت پوشش خود قرار دهند ادغام ان امکان پذیر است ولی بالعکس ان به دلیل حذف یکسری از ارکان های شرکت غیر ممکن میباشد. همچنین در موردشرکت های تضامنی هم با توجه به ساختار شرکت ادغام شونده و هماهنگی آن بلامانع میباشد.

شرکت های سهامی خاص به دو نوع میتوانند فعالیت خود را توسعه دهند. راه اول: اینکه بر تعداد کارکنان خود بیفزایند و مشتریان جدیدی برای تجارت و تولیدات خود پیدا کنند.

راه دوم: اینکه سهام یا دارایی شرکت های سهامی دیگر رابخرند و یا آن شرکتها را در خود ادغام کنند.

خرید دارایی های شرکت شهامی دیگر چگونه است؟

یک شرکت سهامی با تصمیم گیری هیئت مدیره، کل یا قسمت اعظمی از دارایی شرکت های سهامی دیگر را خریداری میکند. وقتی یک شرکت سهامی دارایی شرکت سهامی دیگر را خریداری میکند، شرکت خریدار هیچ تعهدی در قبال تعهدات و دیون شرکت فروشنده ندارد و این در یک حکم ادغام قانونی  یا ادغام واقعی امکان پذیر است.

ادغام قانونی یا واقعی چیست؟

در ادغام واقعی هیئت مدیره هر دو شرکت سهامی، طرح ادغام را تصوبت و با موافقت اکثریت سهامدارانبه تصویب میرسد. در ادغام قانونی شرکت سهامی که دارایی شرکت سهامی دیگر را خریده و سهامداران شرکت سهامی را ادغام کرده در قبال سهام خود وجه نقد  یا سهام شرکت سهامی ادغام کننده را دریافت میدارند.  

اهداف  ادغام شرکت تجاری چسیت؟

صرفه جویی عملیاتی: زمانیکه تولید مشترک یک محصول در شرکت، بهای تمام شده کمتری از تولید محصول در دو شرکت مجزا داشته باشد، صرفه جویی بدست می آید و همچنین افزایش در اندازه و حجم تولید باعث کاهش هزینه میشود.

-قدرت بازار، تعیین کننده در تعیین قیمت، تعداد و... باعث کاهش رقبا و انحصاری شدن محصول میشود.

-کاهش هزینه های مالی: با گسترش شرکت ف هزینه های مالی در شرکت هدف و خریدار کاهش پیدا میکند. شرکت های بزرگ می توانند بدهی های با بهره بالا را در شرکت های هدف با نرخ بهره پایین تر جایگزین و تامین مالی کنند.

علی رغم استفاده روز افزون از استراتی تصاحب و ادغام شرکت ها- اتفاق آرا در خصوص اثرات استراتژی مذکور بر شرکت های خریدار و هدف وجود ندارد.ادغام شرکت در 15سال گذشته جهان را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

مالیات ادغام به چه صورت است؟

انتقال دارایی ها و بدهی های یک یا چند شرکت به شرکت دیگر به طوریکه شرکت های ادغام شونده افزایش میابد.

انتقال دارایی ها و بدهی های یک یا چند شرکت به یک شرکت جدید به طوری که شرکت های ادغام شونده منحل شده و میزان دارایی و بدهی شرکت جدید معادل جمع دارایی ها و بدهی های شرکت ادغام شونده  خواهد بود.

مستندات لازم برا ادغام شرکت های تجاری:

-صورت دارایی و بدهی های شرکت ادغام پذیر به همراه گزارش ارزیابی یکی از حسابداران رسمی

-ارائه مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادر و بانک مرکزی و با ادره کل تعاون با توجه به موضوع فعالیت

-ارائه فهرست خلاصه نقل و انتقالات انجام شده

برچسب ها : ثبت تغییرات شرکت ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت ثبت شرکتها

08 دی 06:10 قبل از ظهر(2 سال پیش)

برای این پست هیچ نظری ثبت نشده است !

ارسال نظر