ثبت برند | مراحل ثبت و مدارک مورد نیاز | هزینه ثبت برند

ثبت برند | مراحل ثبت و مدارک مورد نیاز | هزینه ثبت برند

واژه برند و ثبت برند این روزها زیاد شنیده می شود. اکثر افراد جامعه هنگام خرید یک محصول یا کالا با نام برند برخورد کرده اند و همچنین با این پیشنهاد مواجه شده اند که برای خرید محصول یا کالای خود از برند خاص یا محبوبشان استفاده کنند. برند یا همان نام و علامت تجاری در کسب و کار متمایز کننده محصولات و کالاهای شما از دیگر کالاها می شود. یعنی اسم یا عنوانی که مشخص کننده و معرف کالای اشخاص حقیقی یا حقوقی از هم می شود. اما آیا می دانید ثبت برند چیست و چه فایده ای دارد؟

 

ثبت برند چیست؟

همانگونه که گفتیم برند همان نام تجاری و علامت تجاری می باشد که اسم عامیانه آن برند است. اما ثبت برند چیست و به چه منظوری انجام می شود؟
ثبت برند عملی است که برای ایجاد تفاوت میان محصولات و خدمات افراد با یکدیگر انجام می شود و با این کار شما می توانید از سوء استفاده رقیبان خود جلوگیری نمایید. به اینصورت که اگر افرادی از برند شما استفاده نمایند می توانید با استفاده از گواهی ثبت برند خود از آن ها شکایت کنید.
امروزه برندهای زیادی در کسب و کارهای مختلف وجود دارد و باعث می شود که مردم به راحتی بتوانند تفاوت کالاها را از هم تشخیص داده و نیازهای خود را رفع کنند. در آخر برند یا علامت تجاری شامل نقش، تصویر، رقم، عبارت، مهر و... می باشد که برای تشخیص و امتیاز محصولات تجاری یا فلاحتی اختیار می شود.
نقش: منظور از نقش یعنی هر شکلی که حاصل ابتکار و خلاقیت نقاش می باشد و حاکی از حکایت خاصی است مانند باران. با توجه به اینکه شکل یا طرح مورد نظر با نوع کالا همخوانی داشته باشد.
رقم: منظور از رقم همان اعدادی است که در بعضی کالاها مورد استفاده قرار می گیرد.
عبارت: منظور از عبارت چند کلمه می باشد که کنار هم قرار می گیرد مانند اسامی شرکت هایی که از اسم شرکت به عنون برند هم استفاده می کنند یا همان اسامی چند سیلابی را عبارت می گویند.
مهر: منظور از مهر همان شکل یا نامی که به عنوان امضا یا نماد شرکت استفاده می شود.

 

تفاوت برند با علامت تجاری

برند همان علامت یا نام تجاری می باشد که اسم عامیانه آن برند است و تفاوتی با هم ندارد. برند هم میتواند به صورت نام تجاری یا اسم خاص مورد نظر ثبت گردد یا می تواند به صورت یک لوگو یا طرح و نقش و ... که در بالا توضیح داده شد و به آن علامت می گویند، ثبت گردد.
نکته: ما به کسانی که قصد ثبت برند را دارند توصیه می کنیم که نام و لوگو با هم ثبت شود به این دلیل که هم از لحاظ زمانی و هم از لحاظ هزینه و هم اینکه دارای اعتبار بیشتری می باشد.

هدف از ثبت برند

هدف از ثبت برند

ثبت یک برند را می توان از دیدگاه های مختلفی بررسی کرد. از لحاظ اقتصادی- فرهنگی- هویتی- اجتماعی و شخصیت شناسی.
در جهان امروز و با پیشرفت تکنولوژی افراد زیادی خواستار ارائه محصولات جدید و منحصر به فردی برای خود هستند که بتوانند مشتریان مورد نظر خود را جذب کرده و به کسب و کار خود رونق بخشند. راه های تبلیغاتی زیادی برای جذب مشتری وجود دارد که بتوان برند خود را تبلیغ کرد ولی لازمه این کار ثبت برند یا علامت تجاری منحصر به فرد است که باعث می شود کالا یا محصولات خود از دیگر محصولات متمایز گردد. هرچه در طرح لوگو و اسم نسبت به کسب و کار ایده جدیدتری باشد، اشخاص حقیقی و حقوقی را می تواند در جذب مشتری و ماندگاری در ذهن یاری نماید. با توجه به اینکه امروزه خریدهای آنلاین و اینترنتی به روز شده است و در بازار کار رقبای زیادی وجود دارند، باید به این نکته توجه بسیاری نمود که در صورتی که برند خود را ثبت نکرده باشید و اقدام به تبلیغات کنید، رقیبان شما می توانند اقدام به ثبت نموده و کار شما را دچار اختلال کنند. لذا برای پیشگیری از سوء استفادهای این چنینی به افراد یا شرکت ها توصیه می گردد که برای ثبت برند خود اقدام نمایند. 
ثبت برند علاوه بر سرمایه گذاری بلند مدت برای افراد و شرکت ها باعث می شود که بتوانند هم محصولات خود را از محصولات عرضه شده در بازار متمایز کنند و هم بتوانند با تبلیغات به راحتی در ذهن مردم ماندگار شده و با توجه به کیفیت و ارائه خدمات از برندهای معروف شوند. همچنین ثبت برند باعث می شود افرادی که با برندهای مشابه شما فعالیت می کنند و یا قصد سوء استفاده از برند شما را داشته باشند، به راحتی و از طریق مراجع قضایی با آن ها برخورد نموده و از خطرات و آسیب های احتمالی برای کسب و کار خود جلوگیری کنید و از کار خود محافظت نمایید.

 

برای ثبت برند به کجا مراجعه کنیم؟

ثبت برند در اداره مالکیت معنوی به ثبت میرسد. برای جلوگیری از اتلاف زمان و همچنین نحوه صحیح ثبت برند خود با مشاورین ما در ثبت یکتا تماس بگیرید. 

 

منظور از طبقه در ثبت برند چیست؟

منظور از طبقه در ثبت برند همان زمینه فعالیت متقاضی می باشد و مجوزی که در خصوص فعالیت خود دارد. برای مثال برای بسته بندی زعفران نیاز به یک مجوز از یکی از نهادهای دولتی است که ساده ترین آن جواز تاسیس بوده و برند متقاضی در طبقه بسته بندی زعفران به ثبت می رسد. برند دارای 44 طبقه است که در ادامه به صورت مفصل درباره این طبقات صحبت می کنیم.

طبقات ثبت برند

طبقات ثبت برند

طبقه ۱: مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع، علوم، عکاسی و همچنین کشاورزی، باغبانی و جنگلبانی، رزین‌های مصنوعی پردازش نشده، پلاستیک‌های پردازش نشده، کودهای گیاه، ترکیبات اطفاء حریق، مواد آبکاری و جوشکاری فلزات، مواد شیمیایی برای نگهداری مواد غذایی، مواد دباغی، چسب‌های صنعتی.
طبقه ۲: رنگ، روغن، جلا، لاک، مواد ضد رنگ زدگی و جلوگیری کننده از فاسد شدن چوب، مواد رنگی، مواد تثبیت رنگ، رزین یا صمغ‌های خام طبیعی، فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان ساختمان، چاپگرها و هنرمندان.
طبقه ۳: ترکیبات سفیدکننده و سایر مواد مخصوص شستشوی لباس، مواد مخصوص تمیز کردن، براق کردن، لکه‌گیری و سائیدن، صابون، عطریات، روغن‌های اسانس، مواد آرایشی، لوسیون‌های مو، گرد و خمیر دندان.
طبقه ۴: روغن‌ها و گریس‌های صنعتی، روان‌کننده‌ها، ترکیبات گردگیری، مرطوب کردن و جذب رطوبت، انواع سوخت (شامل سوخت موتور) مواد روشنایی، انواع شمع و فتیله چراغ.
طبقه ۵: مواد داروئی و بیطاری، مواد بهداشتی برای مصارف پزشکی، مواد رژیمی برای مصارف پزشکی، غذای کودکان، انواع گچ شکسته‌بندی، لوازم زخم‌بندی، مواد پرکردن دندان، موم د ندانسازی، ضدعفونی کننده‌ها، مواد نابودکننده حشرات موذی، قارچ کش، مواد دفع نباتات هرزه.
طبقه ۶: فلزات عادی و آلیاژهای آن‌ها، مواد ساختمانی فلزی، ساختمان‌های فلزی قابل حمل، مواد فلزی خطوط راه‌آهن، کابل و سیم‌های غیر برقی از جنس فلزات عادی، آهن‌آلات، اقلام کوچک فلزی، لوله و مجراهای فلزی، گاوصندوق، اجناس ساخته شده از فلزات عادی که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند، سنگ‌های معدنی فلزات.
طبقه ۷: انواع ماشین و ماشین‌های افزار، انواع موتور (به استثناء موتور وسائط نقلیه زمینی)، قفل و بست حلقه‌های اتصال قطعات ماشین‌ها و قطعات انتقال قوه (به غیر از اتصالات و اجراء انتقال قوه وسائط نقلیه زمینی)، لوازم و ابزار کشاورزی (به استثنای ابزارهای دستی)، ماشین جوجه کشی.
طبقه ۸: انواع ابزار و لوازم دستی (که با دست کار می‌کنند)، سرویس کارد و قاشق و چنگال، سلاح کمری، تیغ.
طبقه ۹: اسباب و آلات علمی، دریانوردی، مساحی، عکاسی، سینمایی، بصری، وزن کردن، اندازه‌گیری، علامت دادن، کنترل و مراقبت (نظارت)، نجات و آموزش، اسباب و لوازم هدایت، قطع و وصل، تبدیل، ذخیره‌سازی، تنظیم یا کنترل جریان برق، آلات و اسباب ضبط، انتقال یا تکثیر صوت یا تصویر، اسباب ذخیره اطلاعات مغناطیسی، دیسک‌های قابل ضبط، ماشین‌های فروش خودکار و مکانیسم دستگاه‌هایی که با سکه کار می‌کنند، صندوق‌های ثبت مبلغ دریافتی، ماشین‌های حساب، تجهیزات داده‌پردازی و رایانه‌ای، دستگاه آتش نشانی.
طبقه ۱۰: آلات و ابزار جراحی، پزشکی، دندانسازی و بیطاری، اندام‌های مصنوعی، دندان و چشم‌مصنوعی، اقلام ارتوپدی، مواد بخیه زنی.
طبقه ۱۱: دستگاه‌های روشنایی، حرارتی، مواد بخار، طبخ، خنک کردن، تهویه، تأمین آب بهداشتی.
طبقه ۱۲: وسایل نقلیه، دستگاه‌های حمل و نقل زمینی، دریایی یا هوایی.
طبقه ۱۳: اسلحه گرم، مهمات و انواع پرتابه (از قبیل موشک، خمپاره و غیره)، مواد منفجره، مواد وسایل آتشبازی.
طبقه ۱۴: فلزات گران‌بها و آلیاژهای آن‌ها و کالاهایی که با فلزات گران‌بها ساخته شده یا با آن‌ها روکش شده‌اند و در سایر طبقات ذکر نشده‌اند، جواهرات، سنگ‌های گران‌بها، اسباب و لوازم ساعت‌سازی و زمان سنجی.
طبقه ۱۵: آلات موسیقی.
طبقه ۱۶: کاغذ، مقوا و کالاهای ساخته شده از آن‌ها که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند، مطالب چاپ شده، مواد صحافی، عکس، نوشت‌افزار، چسب برای مصارف تحریری یا خانگی، لوازم نقاشی، قلم مو نقاشی، ماشین تحریر و لوازم ملزومات دفتری (به استثنای مبلمان) مواد آموزشی و تدریس ( به استثنای دستگاه‌ها)، مواد پلاستیکی برای بسته‌بندی (که در سایر طبقات ذکر نشده‌اند)، حروف و کلیشه چاپ.
طبقه ۱۷: لاستیک، کائوچو، صمغ، آزبست (پنبه نسوز)، میکا (سنگ طلق) و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند، پلاستیک دارای شکل و قالب خاص برای استفاده در تولید سایر کالاها، مواد بسته‌بندی، درپوش‌گذاری، انسداد و عایق‌بندی، لوله‌های قابل ارتجاع غیرفلزی.
طبقه ۱۸: چرم و چرم مصنوعی و کالاهای ساخته شده از آن‌ها که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند، پوست حیوانات، چمدان، کیسه و کیف‌های مسافرتی، چتر، چتر آفتابگیر و عصا، شلاق، یراق و زین و برگ.
طبقه ۱۹: مواد و مصالح ساختمانی (غیرفلزی)، لوله‌های غیرفلزی سخت و غیرقابل انعطاف برای استفاده در ساختمان، آسفالت، قیر و قطران، ساختمان‌های متحرک غیرفلزی، بناهای یادبود غیر فلزی.
طبقه ۲۰: مبلمان و اثاثیه، آیینه، قاب عکس، کالاهای ساخته شده از چوب، چوب پنبه، نی، حصیر، شاخ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ، صدف، کهربا، صدف مروارید، کف دریا و بدل کلیه این مواد یا ساخته شده از پلاستیک (که در سایر طبقات ذکر نشده‌اند).
طبقه ۲۱: ظروف خانگی یا لوازم آشپزخانه (که از فلزات قیمتی ساخته یا روکش نشده‌اند)، شانه و ابر و اسفنج، انواع برس قلم مو (به استثنای قلم موهای نقاشی)، مواد ساخت برس، لوازم نظافت و تمیزکاری، سیم ظرفشویی، شیشه کار شده یا نیمه کار شده (به استثنای شیشه مورد استفاده درساختمان‌ها) شیشه آلات، اشیاء ساخته شده از چینی و سفال که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند.
طبقه ۲۲: طناب، رسیمان، تور، چادر، سایبان، برزنت (تارپولین)، بادبان و شراع، کیسه و گونی که در طبقات دیگر ذکر نشده است، مواد لایی و لایه‌گذاری و پوشال (به استثنای لاستیک و پلاستیک)، مواد خام لیفی برای نساجی.
طبقه ۲۳: انواع نخ و رشته برای مصارف پارچه بافی و نساجی.
طبقه ۲۴: محصولات نساجی و پارچه‌ای که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند، انواع روتختی و رومیزی.
طبقه ۲۵: انواع لباس و پوشاک، پاپوش و پوشش سر.
طبقه ۲۶: انواع توری و قلابدوزی، روبان، بند (نوار) حاشیه و قیطان، دکمه، قزن قفلی، سنجاق و سوزن ته‌گرد، گل‌های مصنوعی.

طبقه ۲۷: انواع فرش، قالیچه، حصیر و زیرانداز، لینولیوم و سایر کف پوش‌ها، آویزهای دیواری (غیر پارچه‌ای).
طبقه ۲۸: انواع بازی و اسباب بازی، لوازم ورزشی و ژیمناستیک که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند، تزئینات درخت کریسمس.
طبقه ۲۹: گوشت، گوشت ماهی، گوشت طیور و شکار، عصاره گوشت، سزیجات و میوه‌جات به صورت کنسرو، خشک شده و پخته شده، انواع ژله، مربا و کمپوت، تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی، روغن‌ها و چربی‌های خوراکی.
طبقه ۳۰: قهوه، چای، کاکائو، شکر، برنج، نشاسته کاسار یا مانیوک (تاپیوکا)، نشاسته نخل خرما (ساگو)، بدل قهوه، آرد و فراورده‌های تهیه شده از غلات، نان، نان شیرینی، شیرینی‌جات، شیرینی یخی، عسل، ملاس یا شیره قند، مایه خمیر، گرد مخصوص شیرینی‌پزی یا پخت نان، نمک، خردل، سرکه، انواع سس (چاشنی) ادویه جات، یخ.
طبقه ۳۱: محصولات کشاورزی، باغداری و جنگلبانی و دانه‌هایی که در طبقات دیگر ذکر نشده‌اند، حیوانات زنده، میوه و سبزیجات تازه، بذر، گیاهان و گل‌های طبیعی، غذای حیوانات، مالت (جو سبز خشک شده).
طبقه ۳۲: ماءالشعیر، آب‌های معدنی و گازدار و سایر نوشیدی‌های غیرالکلی، آبمیوه و شربت‌های میوه‌ای، شربت و ترکیبات مخصوص ساخت نوشابه.
طبقه ۳۳:
طبقه ۳۴: تنباکو، لوازم تدخین، کبریت.
طبقه ۳۵: تبلیغات، مدیریت تجاری، امور اداری تجارت، کارهای دفتری و اداری.
طبقه ۳۶: بیمه، امور مالی، امور پولی، امور مربو به معاملات املاک و مستغلات.
طبقه ۳۷: ساختمان‌سازی، تعمیر و بازسازی، خدمات نصب.
طبقه ۳۸: مخابرات از راه دور.
طبقه ۳۹: حمل و نقل، بسته‌بندی و نگهداری کالاها، تهیه مقدمات و ترتیب دادن مسافرت‌ها.
طبقه ۴۰: بهسازی و عمل‌آوری مواد.
طبقه ۴۱: آموزش و پروش، دوره‌های کارآموزی وتعلیمی، تفریح و سرگرمی، فعالیت‌های ورزشی و فرهنگی.
طبقه ۴۲: خدمات علمی و فناوری و تحقیق و پژوهش و طراحی در این زمینه، خدمات تجزیه و تحلیل و تحقیقات صنعتی، طراحی و توسعه نرم‌افزار و سخت افزارهای رایانه‌ای.
طبقه ۴۳: خدمات عرضه اغذیه و نوشابه، تأمین مسکن و محل اقامت موقت.
طبقه ۴۴: خدمات پزشکی، خدمات بیطاری، مراقبت‌های بهداشتی و زیبایی برای انسان‌ها یا حیوانات، خدمات کشاورزی، باغداری و جنگلداری.
طبقه ۴۵: خدمات شخصی یا اجتماعی که توسط دیگران برای رفع نیازهای افراد ارائه می‌شوند، خدمات امنیتی برای محافظت از افراد، اموال و دارایی‌ها، خدمات حقوقی.

 

ثبت برند شرکت

برند می تواند هم به صورت حقیقی و هم حقوقی به ثبت برسد. برای اشخاصی که شرکت ندارند و برای کسب و کار خود مانند صنف رستوران ها و یا پوشاک و ... می خواهند برند خود را ثبت نمایند، می توانند به صورت حقیقی اقدام به ثبت کنند که برای آن ها بهتر می باشد. اشخاص حقوقی هم می توانند هم اسم شرکت خود را به عنوان برند انتخاب کرده و به ثبت برسانند و هم می توانند از داخل قسمت هایی از نام شرکت یک عنوان را انتخاب کرده و آن را به ثبت برسانند. صرفا نباید برای اسم شرکت و برند اسامی یکی باشد. اشخاص حقوقی می توانند نام برند و نام شرکت را در راستای کار خود متفاوت انتخاب کنند با توجه به این نکته که نام انتخابی با کالا یا محصولات و یا کسب و کار آنها همخوانی داشته باشد و از لحاظ آوایی ، شکل و ... مخاطب را جذب کند.

 

انواع برند

امروزه انواع برند تجاری مختلفی وجود دارد که مراحل ثبت برند برای آن ها انجام می شود. شما باید برندی را انتخاب نمایید که با استراتژی و مارکتینگ برندینگ شما هماهنگی داشته باشد. به طور کلی دو نوع ثبت برند داریم که هرکدام شرایط و مدارک مخصوص به خود را دارد. در این بخش به این موضوع میپردازیم.

مدارک ثبت برند

مدارک ثبت برند

مدارک لازم برای ثبت برند براساس اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است که در زیر به صورت جداگانه به این مدارک اشاره می کنیم.

مدارک لازم برای ثبت برند اشخاص حقیقی
 1. مدارک هویتی شخص شامل: کپی کارت ملی و شناسنامه (در خصوص داشتن توضیحات شناسنامه ارائه گردد)
 2. مجوز مربوطه مانند جواز تاسیس، جواز کسب و ... داشتن جواز از یکی از نهادهای دولتی در خصوص حیطه فعالیت به نام شخص
 3. نمونه اسم و لوگو طراحی شده
 4. گواهی امضا رسمی

نکته: در صورت لاتین بودن کارت عضویت و در صورت داشتن واردات و صادرات کارت بازرگانی ارائه گردد.

مدارک لازم برای ثبت برند اشخاص حقوقی
 1. آگهی تاسیس شرکت و آگهی آخرین تغییرات هیئت مدیره
 2. مدارک هویتی صاحبان امضای شرکت
 3. مجوز مربوطه مانند جواز تاسیس، جواز کسب و ... داشتن جواز از یکی از نهادهای دولتی در خصوص حیطه فعالیت به نام شرکت
 4. نمونه اسم و لوگو طراحی شده
 5. گواهی امضاء صاحبان امضای شرکت

نکته: در صورت لاتین بودن کارت عضویت و در صورت داشتن واردات و صادرات کارت بازرگانی ارائه گردد.

 

برند لاتین با فارسی چه تفاوتی دارد؟

تفاوت برند فارسی و لتین در مجوزهای آن هاست. برند بسته به انتخاب شخص یا شرکت میتواند فارسی یا لاتین باشد. در خصوص ثبت برند فارسی باید به این نکته توجه داشته باشیم که اسم انتخابی در لغت نامه دهخدا معنی داشته باشد و معادل فارسی باشد. حتی در صورت فارسی بودن اسم اگر ریشه عربی یا ... داشته باشد، اسم لاتین محسوب می شود. 

 

مدارک ثبت برند لاتین

مدارک لازم برای ثبت برند لاتین برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است. در بخش مدارک ثبت برند به صورت جزیی مدارک لازم به صورت جداگانه برای اشخاص حقیقی و حقوقی ذکر گردید. علاوه بر آن ها، به دلیل لاتین بودن برند، ارائه کارت عضویت همراه با مجوز و کارت بازرگانی برای واردات و صادرات الزامی می باشد.

 

ثبت برند لاتین بدون کارت بازرگانی

برای ثبت برند با توجه به حیطه کاری خود باید از صنف مربوط به کار خود مجوز داشته باشید یعنی از یکی از نهادهای دولتی باید مجوز اخذ شود و سپس برای ثبت برند اقدام گردد. برای مثال برای بسته بندی خشکبار باید جواز تاسیس گرفته شود یا برای مشاغل خانگی جواز مشاغل خانگی گرفته شود. با توجه به نوع محصولی که تولید می کنید و صنف مربوطه باید اقدام به اخذ جواز نمایید. 
برای ثبت برند لاتین علاوه بر مجوز ارائه شده نیاز به کارت عضویت اتاق بازرگانی می باشد و در صورت داشتن واردات و صادرات هم علاوه بر مجوز نیاز به کارت بازرگانی است. کارت بازرگانی صرفا برای صادرات و واردات بوده و به تنهایی مجوز محسوب نمی شود. کارت عضویت هم مجوز نبوده و صرفا برای لاتین ثبت نمودن اسم است و بدون مجوز اعتباری ندارد.

استعلام برند

استعلام ثبت برند

یکی از راه های مطمئن که می تواند به اشخاص کمک کند تا برند مشابه و کپی را مجددا به ثبت نرسانند و در زمان و هزینه آنها صرفه جویی گردد، استعلام برند می باشد که توسط کارشناسان ثبت یکتا امکان پذیر است. برای اطلاعات بیشتر از طریق شماره های مندرج در سایت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سایت استعلام ثبت برند

برای استعلام برندهای ثبت شده از سایت rrk.ir مراجعه شود. توصیه می شود برای استعلام دقیق تر و با توجه به سابقه و تجربه ثبت یکتا با مشاورین ما در تماس باشید.

استعلام برندهای ثبت شده

با توجه به این نکته که سامانه استعلام برند هر چند وقت به روزرسانی شده و برندهای قدیمی را در سیستم نمایش نمی دهد و همچنین برای استعلام برند نمی توان به صد در صد بودن استعلام اکتفا نمود زیرا امکان خطا در سامانه بسیار بالا می باشد. با توجه به سابقه کارشناسان ما راحت تر می توان شما را در این امر راهنمایی نمود.

 

مراحل ثبت برند

پس از آماده شدن مدارک برای ثبت برند در اولین مرحله ثبت اظهارنامه علائم تجاری در اداره مالکیت معنوی می باشد که توسط 4 کارشناس از قبیل کارشناس طبقه بندی، کارشناس علامت، کارشناس مسئول و رئیس اداره بررسی می گردد و در صورت نداشتن نقص و تشابه توسط رئیس اداره امضاء شده و آگهی می شود. در مرحله بعدی تشکیل پرونده در ادارهعلامت صورت می گیرد و بعد از آن باید حق الثبت اول پرداخت شده و بعد از یک هفته پرداخت روزنامه رسمی می باشد. بعد از تایید شدن برند ثبت شده در مرحله اول حق الثبت و پرداخت روزنامه انجام شده و پس از 35 روز بعد از پرداخت روزنامه اول نوبت به حق الثبت دوم می رسد. بعد از پرداخت حق الثبت دوم در صورت اعتراضی نبودن پرونده نوبت به پرداخت هزینه روزنامه دوم رسیده و بعد از تایید شدن مرحله آخر گواهینامه 10 سال برای برند صادر می گردد. تمامی مراحل ثبت نیاز به مهارت و دقت زیادی دارد لذا توصیه می شود برای جلوگیری از هزینه و زمان و انجام کار به صورت درست به مشاوران متخصص در این زمینه مراجعه نمایند. 

 

آموزش گام به گام ثبت برند

 1. انتخاب برند
 2. استعلام ثبت برند آنلاین
 3. جمع آوری مدارک موردنیاز برای ثبت برند
 4. مراجعه به سامانه اداره مالکیت معنوی
 5. انتشار آگهی ثبت برند
 6. پرداخت حق الثبت و هزینه روزنامه

ثبت برند چقدر زمان می برد

ثبت برند چقدر زمان می برد؟

از زمان فرستادن اظهارنامه برند به صورت الکترونیکی سه کارشناس آن را بررسی کرده و در صورت نداشتن نقص یا ایراد توسط رئیس اداره امضاء می شود و به صورت پیامک برای متقاضی مبنی بر آگهی شدن و تشکیل پرونده فیزیکی ارسال می گردد. مدت زمان بررسی کارشناس ها با توجه به مراجعین قبل در نوبت قرار می گیرد. بعد از آگهی شدن کار و تشکیل پرونده فیزیکی توسط وکیل از طرف اداره مالکیت موضوع تقاضای ثبت علامت تجاری شما به روزنامه رسمی ارسال می شود..
 
در این زمان برای شما امکان واریز هزینه روزنامه رسمی نوبت اول که به آگهی تقاضای علامت تجاری موسوم است، فراهم می شود. سپس باید اقدام به واریز هزینه مربوطه نمایید که پس از سپری شدن حدوداً یک هفته، روزنامه چاپ و به آدرس شما ارسال می‌شود.
 
مطابق با قانون، از تاریخ انتشار روزنامه رسمی مرحله اول برای اشخاص ثالث ۳۰ روز فرصت وجود دارد که اگر ثبت علامت تقاضا شده را مغایر با حقوق قانونی خود می دانند نسبت به ثبت آن رسماً اعتراض نمایند. اگر در این فرصت ۳۰ روزه اعتراضی به اداره مالکیت ارسال نشود، امکان پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم فراهم می گردد.
با پرداخت این هزینه حدوداً یک هفته زمان می برد تا روزنامه نوبت دوم چاپ و به آدرس شما ارسال شود. همچنین پرداخت هزینه حق الثبت اقدامی تکمیلی است که باید در این زمان انجام دهید. در مرحله آخر با در دست داشتن روزنامه اول و روزنامه دوم توسط وکیل گواهینامه 10 ساله ثبت برند از اداره دریافت می گردد.

 

مدت زمان اعتبار برند ثبت شده چقدر است؟

گواهینامه ثبت برند دارای 10 سال اعتبار می باشد و پس از آن بنا به درخواست متقاضی باید تمدید گردد در غیر اینصورت امتیاز آن از متقاضی گرفته می شود.

هزینه ثبت برند چقدر است؟

هزینه ثبت برند با توجه به پرداختی های آن اعم از حق الثبت و پرداخت روزنامه ها، هزینه حق الوکاله وکیل، هزینه اظهارنامه، حق مشاوره و حق الثبت اداره و هزینه های جانبی دیگر متغیر می باشد و بسته به فارسی و لاتین بودن برند و همچنین کالاها و طبقات درخواستی هزینه روزنامه ها تغییر می کند.

 

ثبت برند با کارت بازرگانی

کارت بازرگانی صرفا در خصوص واردات و صادرات برای برند می باشد و به عنوان مجوز محسوب نمی شود. برخی از ثبت برندها نیاز به کارت بازرگانی دارند. برای ثبت برند لاتین باید کارت بازرگانی را از اتاق بازرگانی شهرستان خود دریافت نمایند.

ثبت برند بدون کارت بازرگانی

در صورتی که متقاضی واردات یا صادرات نداشته باشد و برند آن فارسی باشد، با داشتن مجوز مبنی بر زمینه فعالیت خود می تواند بدون داشتن کارت بازرگانی برند خود را به ثبت برساند و در صورت لاتین بودن کلمه علاوه بر داشتن مجوز نیاز به کارت عضویت اتاق بازرگانی می باشد.

ثبت برند با کارت عضویت

کارت عضویت اتاق بازرگانی صرفا مجوز محسوب نمی شود و برای لاتین ثبت نمودن برند در صورت نداشتن واردات و صادرات مکمل مجوز است و بدون مجوز امکان ثبت برند با کارت عضویت مقدور نیست.

ثبت برند بدون جواز

بدون داشتن جواز ثبت برند امکان پذیر نمی باشد. جواز کسب مدرکی است که فعالیت شغلی و اقتصادی را تایید می کند. از یکی از نهادهای دولتی با توجه به صنف موردنظر باید مجوز لازم کسب گردد.

ثبت برند به نام دو نفر

ثبت برند به صورت مشارکتی بین دو یا چند نفر امکان پذیر می باشد. شما می توانید برای ثبت برند چند نفر را مالک نام تجاری تعیین کرده و برای هرکدام سهم مالکیت جداگانه درنظر بگیرید.

ثبت برند و لوگوی بین المللی

اولین قدم برای ثبت بین المللی برند و یا همان ثبت مادرید این است که اسم و لوگوی خود را در ایران به ثبت برسانید.
معاهدات معتبر برای ثبت برند های جهانی شامل پروتکل مادرید، معاهده لیسبون و کنوانسیون مادرید می باشد. در معاهده مادرید حدود ۸۶ کشور که شامل کشور ایران و عدم حضور کشور عراق می باشد حضور دارند. یکی از نکات مهم در خصوص ثبت بین المللی این است که اصولا تحریم ها برند یا نام تجاری را تحت تاثیر قرار نخواهد داد. حتی شهر ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. در صورتی که نام شهر در این معاهدات به ثبت رسیده باشد می تواند تحریم ها را دور بزند. تا به امروز تبریز اولین شهری است که برای ثبت برند اقدام نموده است. جهت ثبت برند به صورت بین المللی ابتدا باید برند در نقطه مبدا ثبت شود سپس به معاهده مادرید (ثبت جهانی) ارجاع گردد.

 

سوالات متداول

هزینه ثبت برند چقدر است؟
هزینه ثبت برند با توجه به پرداختی های آن اعم از حق الثبت و روزنامه ها و همچنین هزینه های جانبی دیگر متغیر می باشد. 

 

ثبت برند چقدر زمان می برد؟
از زمان فرستادن اظهارنامه برند به صورت الکترونیکی سه کارشناس آن رابررسی می کنند. مدت زمان بررسی کارشناس ها با توجه به مراجعین قبل در نوبت قرار می گیرد. زمان تقریبی ثبت برند بین ۱۰ تا ۴۵ روز می باشد.

 

برند های ثبت شده چه مدت زمانی اعتبار دارند؟
گواهینامه ثبت برند دارای 10 سال اعتبار می باشد و پس از آن بنا به درخواست متقاضی باید تمدید گردد. در غیر اینصورت امتیاز آن از متقاضی گرفته می شود.

 

چه مدارکی برای ثبت برند لازم است؟
مدارک لازم برای ثبت برند بر اساس اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت می باشد. در صورت لاتین بودن برند کارت عضویت و در صورت داشتن واردات و صادرات کارت بازرگانی نیز ارائه گردد.

برچسب ها :

06 اردیبهشت 08:02 قبل از ظهر(12 ماه پیش)

برای این پست هیچ نظری ثبت نشده است !

ارسال نظر