ثبت شرکت کشتیرانی چگونه است؟

براساس آیین نامه، شرکت نمایندگی کشتیرانی شخص حقوقی ایرانی بوده که دارای مجوز فعالیت از سازمان می باشد که از طرف مالک کشتی، اجاره کننده کشتی، خطوط کشتیرانی و یا هرشخصی که دارای مجوز اداره و بهره برداری کلی یا جزئی از کشتی است، در این زمینه به اشتغال بپردازد. برای ثبت شرکت کشتیرانی و فعالیت در این زمینه، به مجوز فعالیت از سازمان بنادر و کشتیرانی نیاز می باشد. این سازمان براساس کفایت شرکت ها، رعایت مفاد ذکر شده در آیین نامه و نحوه فعالیت اینگونه شرکت ها، برای آن ها مجوز صادر می نماید. در ادامه شرایط و مدارک لازم برای ثبت شرکت نمایندگی کشتیرانی را بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

پس از ثبت شرکت کشتیرانی، از جمله خدماتی که شرکت های کشتیرانی باید ارائه نمایند، انجام امور مرتبط به ورود و خروج کشتی های در بنادر و حوزه مربوطه، انجام کارهای لازم برای تخلیه، بارشماری، بارگیری و تحویل و تحول کالا و کانتینر، اخذ کرایه حمل و سایر مطالبات مربوط به کشتی، کانتینر یا محموله، تدارک خدمات مورد نیاز کشتی و کارکنان آن در زمان حضور در بندر و محدوده های آن و ... می باشد.

ثبت شرکت کشتیرانی - ثبت یکتا

مدارک لازم برای ثبت شرکت کشتیرانی

دو نسخه اصل اساسنامه، دو نسخه اصل اظهارنامه (تقاضانامه)، دو نسخه اصل شرکتنامه و دو نسخه اصل صورتجلسه مجمع عمومی که کلیه صفحات آن ها توسط تمامی سهامداران شرکت امضا شده باشد. هم چنین در صورت داشتن هیئت مدیره، دو نسخه اصل صورتجلسه هیئت مدیره نیاز می باشد.
 

چه شرایطی برای مدیر عامل شرکت کشتیرانی نیاز است؟ - شرایط ثبت شرکت کشتیرانی

مدیرعامل باید دارای صلاحیت های عمومی باشد. این صلاحیت ها عبارتند از: تابعیت ایران، عدم اعتیاد به مواد مخدر طبق تایید مراجع ذیصلاح، دارای حداقل سن 25 سال، ارائه گواهی سوء پیشینه کیفری، دارای کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان، عدم اشتغال به فعالیت در سازمان های دولتی یا سمت مدیرعاملی در سایر شرکت ها. هم چنین صلاحیت های حرفه ای مدیر عامل شامل:

  • دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی
  • چهار سال سابقه کار مفید اجرایی در زمینه کشتیرانی یا نمایندگی کشتیرانی و طی کردن دوره های آموزشی مربوطه بر اساس دستورالعمل

می باشد.

هم چنین مدیرشعبه نیز دارای شرایطی برای صلاحیت های حرفه ای است از قبیل:

  • داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم
  • دو سال سابقه کار مفید اجرایی در زمینه کشتیرانی یا نمایندگی کشتیرانی و طی کردن دوره های آموزشی مربوطه بر اساس دستورالعمل
     

شرایط صدور مجوز فعالیت برای تاسیس شرکت کشتیرانی

برای اینکه در زمینه نمایندگی کشتیرانی مجوز فعالیت صادر شود، باید صلاحیت های ذکر شده احراز شده و مداک لازم برای ثبت شرکت ارائه گردد. قبل از اینکه پروانه فعالیت اعطا شود، باید از واحد حراست سازمان برای صلاحیت ارکان شرکت استعلام شود. درصورتی که در مدت زمان یک ماه پاسخی از این سازمان دریافت نشود، به منظور تایید صلاحیت خواهد بود. هم چنین تمامی سهام این شرکت ها باید بانام باشد.

 

هم چنین بخوانید:

ثبت شرکت در مناطق آزاد

ثبت شرکت در قشم

نویسنده : ثبت یکتا
آخرین بروز رسانی: ۲۷ اردیبهشت ۱۳:۰۲ بعد از ظهر(2 سال پیش)

نظرات


نظر شما چیست؟

مطالب مرتبط