ثبت شرکت کنسرسیوم و ثبت شرکت جوینت ونچر | ساجات

تعریف کنسرسیوم و جوینت ونچر

نقل قول از دانش نامه آزاد ویکی پدیا:

consortium is an association of two or more individuals, companies, organizations or governments (or any combination of these entities) with the objective of participating in a common activity or pooling their resources for achieving a common goal.

کُنْسُرْسیوم  (هم فرجام، مشارکت)  به پیوند دو یا چند فرد، شرکت، سازمان یا حکومت یا ترکیبی از این‌ها باهم برای انجام کنش های هماهنگ یا ادغام منابعشان برای رسیدن به هدف یکسان گویند. به طور خلاصه منظور از هم فرجام، پیوند چند شرکت باهم برای انجام سوداوری است.

Consortium - Wikipedia

ثبت شرکت کنسرسیوم و جوینت ونچر

 

طبق تعریفی که از کنسرسیوم در دانش نامه آزاد ویکی پدیا بیان شده است می توان چنین بیان کرد که، چنانچه افراد یا شرکت ها و سازمان ها برای انجام یک پروژه خاص نظیر احداث یک نیروگاه با هم شرکت کنند به این شرکت کنسرسیوم گفته می شود.هر کنسرییوم دارای مدت محدودی است و با اتمام هدف، پایان می یابد.


شرکت کنسرسیوم زمانی تشکیل می شود که یک یا چند شرکت از طریق توافقنامه یا تفاهم نامه همکاری مقدماتی و تنظیم قرارداد تشکیل سرمایه گذاری مشترک،هدف واحدی را دنبال کنند.در شرکت های کنسرسیوم حدود و وظایف هر کدام از اعضای شرکت از طریق تفاهم نامه همکاری تعیین می گردد.


جوینت ونچر 

نقل قول از دانش نامه آزاد ویکی پدیا:

joint venture (JV) is a business entity created by two or more parties, generally characterized by shared ownership, shared returns and risks, and shared governance.

مشارکت انتفاعی یا جوینت ونچر  واحد تجاری مشترکی است که توسط دو یا چند مشارکت کننده برای مقصود مشخص تجاری، مالی، یا فنی ایجاد می‌شود. تا کنون برای جوینت ونچر در زبان فارسی معادل دقیقی ارائه نشده‌است. اما آنچه بیشتر در مورد آن به کار رفته، «مشارکت انتفاعی» است.

 

جوینت ونچر(Joint Venture) یا مشارکت انتفاعی،به یک واحد تجاری مشترک گفته می شود که توسط دو یا چند مشارکت کننده برای هدف مشخص تجاری،مالی،یا فنی ایجاد می شود.به بیانی دیگر،جوینت ونچر،به اتحاد چند شرکت یا فرد و یا ترکیبی از آن ها جهت انجام فعالیت مشخص گفته می شود، بدون اینکه مدت معینی برایش در نظر گرفته شده باشد. نظیر اتحاد چند شرکت جهت انجام پروژه های نفتی
در معنای این اصطلاح حقوقی-تجاری تعابیر مختلف دیگری نظیر "مشارکت انتفاعی"،"سرمایه گذاری مشترک"،"مشارکت حقوقی" بکار برده می شود.

ویژگی های شرکت جوینت ونچر:

رابطه قراردادی

"جوینت ونچر" بر اساس یک قرارداد شکل می گیرد و مبتنی بر قرارداد است.
کلیه ی قواعد راجع به نقل و انتقال سهام،منع رقابت شرکا با شرکت،نحوه و میزان افزایش سرمایه و نحوه حل و فصل اختلافات بر اساس قرارداد "جوینت ونجر"تعیین و حل و فصل می شوند.

فعالیت مشخص

"جوینت ونچر" به منظور انجام فعالیت مشخص و خاص تشکیل می گردد و باید در زمینه ی فعالیت ابعاد اقتصادی و جغرافیایی خاص مدنظر گرفته شود.

کنترل مشترک

در چارچوب یک "جوینت ونچر"،طرفین با همکاری یکدیگر فعالیت خاصی را پیش می برند.در واقع دخالت فعال طرفین در اداره"جوینت ونچر"از وجوه ممیزه آن است.چنان چه یکی از طرفین با وجود مشارکت در تامین سرمایه و سهیم شدن در سود فعالیت از مشارکت فعال در مدیریت امتناع کند،نمی توان روابط ایجاد شده را تحت عنوان"جوینت ونچر" تحلیل نمود.

شرکت در نفع و ضرر

شرکا در تمامی سود و زیان های شرکت به یک اندازه سهم خواهند برد.

قالب حقوقی

روابط طرفین بر اساس قرارداد قابل تحلیل است.قالب حقوقی قرارداد جوینت ونچر بر مبنای نهادهای حقوقی کشور سرمایه پذیر انتخاب می گردد.
ثبت شرکت های کنسرسیوم و جوینت ونچر
شرکت های کنسرسیوم،جوینت ونچر را می توان در قالب شرکت سهامی خاص و یا شرکت با مسئولیت محدود به ثبت رساند. بدین جهت تهیه مدارک ذیل به منظور تقدیم آن ها به اداره ثبت شرکت ها الزامی است.

  1. تکمیل فرم درخواست ثبت شرکت

  2. شرکتنامه،اظهارنامه و اساسنامه در 2 نسخه

  3. کپی روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن در صورت وجود

  4. کپی شناسنامه و کارت ملی اعضاء

  5. اخذ جواز 

  6. اخذ گواهی عدم سوء پیشینه تمامی اعضای هیات مدیره

شما می بایست بعد از تشکیل کنسرسیوم، نسبت به تعیین حوزه مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدام نمایید.

 

لینک های مهم
نویسنده :
۰۳ شهریور ۲۳:۰۶ بعد از ظهر(2 سال پیش)

مطالب مرتبط