ثبت تغییرات شرکت و راهنمای کامل مراحل آن

ثبت تغییرات شرکت شامل مراحل قانونی است و طی ضوابط انجام می شود. برای اینکه بتوانید به راحتی تغییرات اساسنامه را ثبت نمایید، می توانید از راهنمایی های قوانین ثبت تغییرات شرکت ها استفاده کنید. در ثبت تغییرات شرکت ها می توانید از کارشناس امور ثبت شرکت ها نیز مشاوره دریافت نمایید. مراحل ثبت تغییرات شرکت ها به صورت جلسات رسمی انجام می شود و مصوبه آنها برای اداره ثبت شرکت ها ارسال می شود.

 

آشنایی با ثبت تغییرات شرکت 

پس از اینکه شرکت خود را ثبت کردید، ممکن با توجه به شرایط و صلاحدید شرکت قوانین جدید در شرکت ثبت شود و به تایید هیات مدیره برسد. لذا برخی از تغییرات قوانین شرکت طبق قانون دویست تجارت شرکت ها الزاما باید ثبت شود. این قوانین شامل مواردی مانند: تغییراتی در اساسنامه، تمدید مدت شرکت، منحل شدن شرکت در تمامی شرایط و حتی به دلیل پایان یافتن انقضای شرکت، تبدیل شرکا یا خروج شرکا، تغییر نام شرکت می شود. این تغییرات بهتر است به صورت رسمی ثبت شود.

ثبت تغییرات شرکت مستلزم این است که طی صورتجلسه که به تایید اعضای رسیده باشد به صورت مکتوب به اداره ثبت ارجاع داده شود. همچنین پس از مدت زمان یک ماه نیاز به پیگیری حضوری توسط وکیل شرکت یا شرکای شرکت می باشد.

 

ثبت تغییرات شرکت

در خصوص ثبت تغییرات شرکت بهتر است طی یک مجمع عمومی موارد مربوطه را با شرکا در میان بگذارید و مراحل قانونی را برای ثبت تغییرات انجام دهید. این تغییرات اغلب در مواقعی پیش می آید که شرکت شما ثبت شده است و تغییرات ناگهانی و غیر قابل پیش بینی نظیر ورود و یا خروج یکی از شرکا، تغییر امضا یا تغییر محل و تغییر نام شرکت به وجود می آید. به سبب اینکه بتوانید این تغییرات را در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسانید می بایست در جلسه ای رسمی در مجمع عمومی موارد به تصویب رسیده و صورتجلسه شود.

ثبت تغییرات معمولا توسط سامانه به صورت غیر حضوری انجام می شود. در حین کار با سامانه نیاز به کامل کردن مدارک و عمل به دستورالعمل های آن می باشد. سامانه ثبت شرکت ها تحت نظارت مستقیم اداره ثبت شرکت ها است و پس از تایید سامانه نیاز به پیگیری حضوری دارد.

ثبت تغییرات شرکت - ثبت یکتا

ثبت تغییرات شرکت چیست؟

ثبت تغییرات شرکت شامل عواملی است که به صورت ناگهانی یا به دلایلی نظیر دور اندیشی و برنامه ریزی مدیران برای شرکت لحاظ می شود و طبق مصوبات باید به اطلاع اداره ثبت شرکت ها برسد. اطلاع رسانی ها به اداره ثبت تغییرات شرکت طی تشریفات قانونی و رسمی انجام می شود. بسیاری از تعاونی ها و موسسه های مالی برای انجام تغییرات نیاز به مجوز بانک مرکزی ایران دارند. ثبت تغییرات شرکت معمولا در بازه زمانی یک الی دو ماه انجام می شود و در بسیاری موارد موافقت اداره ثبت شرکت ها را دریافت می کند. اما اگر هرگونه تغییراتی در اساسنامه یا موضوع یا آدرس شرکت ها به گونه ای به وجود بیاید که بسیار خودسرانه و بدون دلیل انجام شود ممکن است دردسر هایی را ایجاد نماید.

ثبت تغییرات شرکت حتما باید به امضاء شرکا برسد و چنانچه هیات ناظرین هم مشخص باشند تایید آن ها الزامی خواهد بود.

ثبت تغییرات شرکت در سامانه ثبت شرکت ها انجام می شود و به صورت حضوری نیاز به واریز مبلغ تعیین شده برای خدماتی چون آگهی و روزنامه می باشد. پس از واریز مبلغ بهتر است فیش یا رسید واریز را نزد خود نگهداری کنید چرا که بعدا باید اصل فیش را به اداره ثبت تحویل دهید.

ثبت تغییرات شرکت - ثبت یکتا

آگهی تغییرات شرکت

تغییرات یک شرکت ممکن است بسیار دقیق و طی برنامه ریزی های مختلف انجام شود. اگر این تغییرات طبق قوانین انجام بشود، بسیار مفید خواهد بود و سرانجام باعث پیشرفت شرکت خواهد شد. در خصوص ثبت تغییرات شرکت می توان از آگهی تغییرات شرکت هم استفاده نمود.

این آگهی به این صورت است که اگر تصمیمی مبنی بر افزایش سرمایه گرفته شد از طریق روزنامه های کثیرالانتشار سهام جدید شرکت به اطلاع تمامی سهامداران خواهد رسید. همچنین در این آگهی تمامی موارد مربوط به سهام ها و ارزش سهم و مبلغ اسمی افزایش سرمایه و تعداد سهامی که اشخاص با توجه به سهامشان حق تقدم خرید سهم دارند، به طور کامل ذکر خواهد شد.

موارد دیگری هم نظیر خروج یا ورود شرکا، یا مواقعی که نصف سرمایه شرکت از بین برود نیاز به ثبت و منتشر نمودن آگهی تغییرات شرکت دارد. ثبت تغییرات شرکت معمولا طی مراحلی رسمی و تشکیل جلسات متعدد قابل پیگیری توسط واحد ثبت شرکت ها است.

 

ثبت تغییرات شرکت چگونه انجام می شود؟

در خصوص کاهش بهای اسمی سهام های شرکت مراتب به واسطه آگهی کثیرالانتشار در روزنامه ها انتشار می یابد و افرادی که تمایل به دریافت مابه التفاوت سهام هستند در این خصوص اقدام نمایند.
این مورد در خصوص شرکت های سهامی عام به این صورت است که در آگهی کثیرالانتشار رسما ذکر می شود که صاحبان سهام بی نام ظرف مدت بیست روز به مراکز تعیین شده مراجعه کنند و گواهی نامه حق تقدم خرید سهام خود را دریافت نمایند.
در خصوص افرادی که صاحب سهام با نام هستند گواهینامه حق خرید از طریق پست برایشان ارسال می گردد.

 

چگونه اطلاعات تغییرات شرکت را ثبت کنیم؟

در خصوص ثبت تغییرات شرکت می توانید وارد سامانه شده و ابتدا اطلاعات کامل شرکت را وارد نمایید. برای ثبت تغییرات شرکت شناسه ی ملی شرکت نیاز است و در صورتی که آن را در دست ندارید می توانید شماره ثبت شرکت را وارد نموده و نوع شرکت را فیلد مربوطه مشخص کنید و سپس وارد سامانه شوید. معمولا نوع جلسه و مصوبه را هم باید مشخص نمایید.
شماره ثبت شرکت در واقع شماره ای است که هنگام ثبت شرکت به آن داده می شود. برای مشاهده این شماره می توانید به صورتجلسه تاسیس و اساسنامه شرکت مراجعه کنید.
پس از اینکه وارد سامانه شدید برای ثبت تغییرات شرکت صورتجلسه را بارگزاری نموده و یا در قسمت مربوطه به صورت کامل تایپ نمایید و سپس پذیرش نهایی را انتخاب کنید. پس از انتخاب این گزینه سیستم تایید نهایی را روی صفحه نمایش می دهد که بهتر است آن را دانلود نموده و به صورت کامل مورد مطالعه قرار دهید و به مراحل و اطلاعیه های آن عمل نمایید.

طبق ماده 9 قانون تجارت شرکت ها منتشر نمودن تغییراتی که در شرکت به وقوع می پیوندد حائز اهمیت بوده و الزامی می باشد. چنانچه این عمل صورت نگیرد مدیران مطابق قوانین عام مجبور به جبران خسارت شخص ثالث خواهند بود.

 

دستورالعمل های جدید برای ثبت و تغییرات شرکت ها

طبق بخشنامه ای که در 91/7/2 در شماره 120266/91 ایجاد شده است، تغییراتی که در سازمان های پولی و اعتباری صورت می گیرد نیازمند دریافت مجوز از بانک مرکزی ایران خواهد بود.
همچنین طی بخشنامه ای که در 90/10/26 به شماره 90/19293890 ایجاد شده است در خصوص مراکزی که بدون اخذ مجوز از بانک ملی به فعالیت ادامه داده اند جهت تغییرات و منحل نمودن آن ها نیاز به دریافت مجوز نیست اما شرکت هایی که از ابتدا از بانک مرکزی مجوز تاسیس اخذ نموده اند برای تغییرات خود نیازمند اخذ مجوز از بانک مرکزی ایران خواهند بود.
همچنین طی بخشنامه 90/10/19 به شماره 189751/90 تمامی مدیران سطح اول و تمامی مدیر عامل ها و اعضای هیئت مدیره و بازرس های شرکت نیازمند ارائه گواهی عدم سوء پیشینه حین تاسیس خواهند بود. اما حین ثبت تغییرات شرکت تایید عدم سوء پیشینه مدیران از سوی مجمع عمومی کفایت می کند.

 

تغییرات شرکت تعاونی

طبق بخشنامه 90/3/2 به شماره 39852/90 در خصوص تاسیس و تغییرات موسسات مالی همچون بانک ها و تعاونی ها و صرافی ها هم ملزم به دریافت مجوز از بانک مرکزی ایران خواهند بود.

ثبت تغییرات شرکت - ثبت یکتا

مراحل ثبت تغییرات شرکت 

مراحل ثبت تغییرات شرکت می تواند به صورت تشریفاتی انجام شود. اما به صورت حضوری وکیل شرکت یا یکی از شرکا امکان پیگیری حضوری از اداره ثبت شرکت ها را دارد. مراحل ثبت تغییرات برای شرکت ها با مسئولیت محدود و شرکت های سهامی خاص مشابه هم هستند و در برخی موارد متفاوت هستند.

 1. تنظیم صورتجلسه ای که به تایید و امضاء شرکا رسیده باشد.
 2. مراجعه به سامانه ثبت شرکت ها و بارگزاری صورتجلسه و دریافت دستورالعمل های مربوطه
 3. ارسال پستی مدارک مربوطه به اداره ثبت شرکت ها
 4. مراجعه حضوری به واحد ثبت شرکت ها و همچنین پرداخت نمودن هزینه های قانونی تعیین شده
 5. جهت دریافت آگهی ثبت تغییرات شرکت
 6. پرداخت هزینه های مربوط به روزنامه رسمی و کثیرالانتشار
 7. نشر و صدور آگهی در روزنامه ها

 

مراحل تغییر نام شرکت 

یکی از موارد مربوط به ثبت تغییرات شرکت ها تغییر نام شرکت است که به دلایل مختلفی ممکن است صورت بگیرد. نام های شرکت ها معمولا از سه بخش تشکیل می شود. هر سه بخش باید اسامی با مسما باشند. ثبت تغییرات مربوط به نام شرکت با طی مراحل قانونی انجام می شود که شامل موارد زیر است:

 

مراحل تغییر نام شرکت های سهامی خاص

 • تشکیل جلسه مجمع عمومی
 • تنظیم نمودن صورتجلسه ای که به امضای هیات رئیسه رسیده باشد.
 • طی نمودن مراحل تشریفاتی دعوت طبق اساسنامه شرکت
 • تحویل دادن اصل صورتجلسه و لیست دقیق سهامداران حاضر در جلسه که صورتجلسه را امضا نموده اند به اداره ثبت شرکت ها
 • پرداخت هزینه ثبت تغییر نام شرکت و تحویل دادن فیش به اداره ثبت شرکت ها
 • در نهایت تایید نام انتخابی شرکت توسط مسئولین اداره ثبت

 

مراحل تغییر نام شرکت با مسئولیت محدود

 • تشکیل مجمع عمومی
 • تنظیم نمودن صورتجلسه ای مبنی بر تغییر اسم شرکت که به تایید شرکا و مشخص نمودن سهامشان از شرکت رسیده باشد.
 • چنانچه تعداد شرکا بیش از دوازده نفر باشد می بایست نام اعضای هیات نظارت در صورتجلسه کامل و دقیق ثبت شود.
 • به امضا رسیدن صورتجلسه توسط هیات ناظر و مشخص نمودن سهم هر کدام از ناظرین
 • مراجعه حضوری یک نفر از شرکا یا وکیل قانونی شرکت به واحد ثبت تغییرات شرکت پس از مدت یک ماه
 • منتشر نمودن آگهی در روزنامه پس از مشخص شدن نام و دریافت موافقت نامه مسئول واحد ثبت تغییرات شرکت الزامی است.

 

راهنمای تغییرات شرکت 

چنانچه آدرس شرکت ها تغییر یابد، می بایست به اطلاع اداره ثبت تغییرات شرکت ها نیز برسد. این اطلاع رسانی با انجام مراحل قانونی و کسب تایید از واحد مربوطه همراه می باشد. با استفاده از راهنمای تغییرات شرکت می توانید به سادگی تغییرات مورد نظر را دسته بندی کرده و از روند اداری و مراحل قانونی آن اطلاع بیابید. چنانچه برای ثبت تغییرات شرکت خود دچار مشکل شدید می توانید از طریق راه های ارتباطی مندرج در وبسایت با ما تماس حاصل نمایید و مشاوره دریافت کنید.

 

مراحل تغییر آدرس شرکت

مراحل تغییر آدرس شرکت نیز طبق ضوابط و قوانین باید به صورت رسمی به اداره ثبت شرکت ها ابلاغ بشود. لذا مراحل آن برای شرکت هایی با مسئولیت محدود به صورت زیر است. این مراحل حتما باید به صورت دقیق انجام شود چرا که اگر به صورت دقیق انجام نشود بعدها در کار با سامانه ثبت شرکت ها دچار مشکل خواهید شد.

 

مراحل تغییر آدرس شرکت با مسئولیت محدود

 • تشکیل جلسه مجمع عمومی
 • تنظیم نمودن صورتجلسه که به تایید و امضاء شرکا با مشخص نمودن میزان سهم هر کدام رسیده باشد.
 • چنانچه تعداد شرکا زیاد باشد هیات ناظر انتخاب خواهد شد.
 • می بایست صورتجلسه به امضاء و تایید همه اعضای ناظر رسیده باشد.
 • اسامی هیات ناظر هم در صورتجلسه ثبت می شود.
 • پس از مدت زمان یک ماه یکی از شرکا یا وکیل قانونی شرکت صورتجلسه به اداره ثبت ارائه می شود و تغییرات شرکت ثبت می شود.

 

مراحل تغییر آدرس شرکت سهامی

 • تشکیل جلسه مجمع عمومی
 • تنظیم نمودن صورتجلسه که به تایید و امضاء هیات رئیسه رسیده باشد. در صورتی که اختیار تغییر آدرس شرکت به عهده هیات مدیره باشد وی می تواند با تنظیم صورتجلسه در این خصوص اقدام نماید.

 

مراحل تغییر موضوع شرکت

تغییر موضوع شرکت ها هم جزء ثبت تغییرات شرکت است و نیاز به طی مراحل قانونی و ثبت در سامانه ثبت شرکت ها دارد. به طور کلی مراحل آن به شرح زیر است:

 

مراحل تغییر موضوع شرکت سهامی خاص

 • تشکیل جلسه مجمع عمومی
 • تنظیم صورتجلسه ای که به امضاء هیئت رئیسه برسد
 • دریافت مجوز های مربوطه
 • گزارشی از حضور سهامداران و تایید و امضای آنها
 • تحویل اصل صورتجلسه و اصل روزنامه آگهی و اصل مجوز ها به صورت حضوری یا پستی به اداره ثبت شرکت ها

 

مراحل تغییر موضوع شرکت با مسئولیت محدود

 • تشکیل مجمع عمومی
 • تنظیم صورتجلسه ای که به امضاء شرکا برسد و سهام شرکا مشخص باشد
 • دریافت نتیجه استعلام
 • تحویل اصل صورتجلسه و نتیجه استعلام به اداره ثبت شرکت ها
 • دریافت رسید از اداره ثبت شرکت ها پس از تحویل مدارک
 • تحویل تمامی مدارک اعم از استعلام ها و مجوز ها

 

نقل و انتقال شرکت

 • حضور در جلسه مجمع عمومی
 • امضای صورتجلسه توسط تمامی شرکا
 • در خصوص شرکت هایی با مسئولیت محدود که نقل و انتقالات میان شرکا انجام می شود نیازی به ارائه گواهی مالیاتی نمی باشد و در این صورت نیازی به ثبت آگهی هم نخواهد بود.
 • دریافت گواهی مفاصا از اداره امور دارایی در صورتی که شرکت سهامی دچار تغییرات نقل و انتقالات بشود.
 • در خصوص سهام های بانام و بی نام پرداخت مالیات با نرخ چهار درصد الزامی است.

نحوه نقل و انتقال شرکت

مدارک لازم برای ثبت تغییرات شرکت

ثبت تغییرات شرکت هنگام کار با سامانه ثبت شرکت ها نیاز به مدارک خاصی دارد که از آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. کپی کارت ملی و شناسنامه تمامی شرکا
 2. کپی و اصل مدارک شناسایی افرادی که قصد خروج از شرکت دارند
 3. تسلیم نمودن اطلاعات دقیق شرکا
 4. اساسنامه شرکت
 5. کپی و اصل روزنامه رسمی که حاوی آخرین تغییرات شرکت باشد
 6. حضور تمامی مدیران و شرکا برای انحلال شرکت

 

چه مواردی برای شرکت قابل تغییر هستند؟

در حالت کلی شش مورد از اطلاعات شرکت قابل تغییر خواهد بود:
- تغییرات کلی در اساسنامه شرکت
- ورود شرکا جدید به شرکت
- تغییر اسم شرکت
- انتخاب مدیر جدید برای شرکت
- تمدید مدت زمان برای شرکت
- منحل شدن شرکت 

زمانی که وارد سایت می شوید نیاز است که فیلد های زیر را پر کنید:

 • تایپ متن صورتجلسه های شرکت
 • مشخص کردن استان فعالیت شرکت
 • وارد نمودن کد ملی شرکت یا شناسه شرکت یا شماره ثبت شرکت
 • مشخص نمودن نوع صورتجلسه
 • وارد نمودن تاریخ برگزاری جلسه ها
 • مشخص نمودن اسامی اعضای هیئت مدیره و ذکر سمت هایشان
 • مشخص نمودن تصمیماتی که نسبت به سازمان و تغییرات آن گرفته می شود
 • تایید نهایی

ثبت این اطلاعات در سامانه ثبت شرکت ها به صورت اینترنتی انجام می شود و نیاز به عمل کردن به دستورالعمل های مربوط به آن می باشد. چنانچه تغییرات مورد نظر به تایید اداره ثبت برسد به صورت حضوری یا پستی تمامی مدارک برای آن اداره ارسال می شود. بهتر است تمامی موارد را به صورت دقیق مورد اجرا و بازبینی قرار بدهید.

 

نکات تکمیلی در رابطه با ثبت تغییرات شرکت

از موارد مهمی که در ثبت تغییرات شرکت باید به آنها توجه داشت این است که بهتر است قبل از هر گونه تغییر در موارد شش گانه نظر کارشناس امور ثبت شرکت ها را جویا شوید چرا که هر عمل غیرمدبرانه می تواند باعث خسارات زیادی در آینده به شرکت بشود. لذا برای اینکه بتوان در شرکت به خوبی تغییرات را ثبت نمود می توان از هیئت رئیسه و هیئت مدیره جلسات مجمع عمومی اظهارنظر خواست. 

در شرکت هایی که برای تغییر نیاز به اخذ مجوز های مربوطه را دارند باید حتما قبل از اقدام به تغییر نسبت به دریافت مجوز ها اقدام نمود تا در آینده دچار مشکل نشوید. هنگام کار با سامانه ثبت شرکت ها بهتر است تمامی مدارک را کامل نمایید چرا که این سامانه در صورت نقص مدارک از پیشبرد کارها جلوگیری می نماید.

زمانی که در سامانه نکات مربوط به شرکت ها را می نویسید دقت کنید که از این تفکر که برخی موارد را ننویسید چرا که محرمانه هستند جدا خودداری کنید. چرا در آینده تبعات ناشی از آن بسیار سخت خواهد بود و سعی کنید به صورت کامل تمامی موارد حتی جزئی ترین امور را بیان نمایید.

 

نویسنده : ثبت یکتا
آخرین بروز رسانی: ۰۵ اسفند ۱۸:۱۲ بعد از ظهر(1 ماه پیش)

نظرات


نظر شما چیست؟

مطالب مرتبط