شرايط پذيرش شركت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران چیست؟

شرايط پذيرش شركت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران چیست؟

بورس اوراق بهادار تهران به علت دارا بودن انباشته‌ای بزرگ از منابع مالی شفاف یکی از مطمئن‌ترین راه‌های تأمین و جذب سرمایه  محسوب می‌شود پس پذیرش در بورس به معنی بهره‌مندی از حجم بالایی از سرمایه است که این تنها یکی از دلایل اهمیت ورود به این بازار است

شرايط پذيرش شركت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران چیست؟

چه چیز شرکت‌ها را برای ورود به بورس ترغیب می‌کند؟

شرايط پذيرش شركت‌ها در بورس

شرایط اختصاصی پذیرش شرکت‌های موجود در بازار اول – تابلوی اصلی:

شرایط اختصاصی پذیرش شرکت های موجود در بازار اول- تابلوی فرعی:

 

چه چیز شرکت‌ها را به ورود به بورس ترغیب می‌کند؟

اکثر اقتصاددانان صرف نظر از دیدگاه‌های متفاوت آنان، موتور محرک رشد را سرمایه‌گذاری می‌دانند. در این فرآیند مسئله‌ای که بسیار حائز اهمیت است، سرمایه‌گذاری به منظور افزایش ظرفیت‌های تولیدی و توان تولیدی همراه با افزایش اشتغال و درآمد سرانه می‌باشد. و ثبت یکتا ، ثبت شرکت در بورس را که یکی از بهترین گزینه های موجود برای تحقق این امر است را پیشنهاد میکند.

زيرا در پس تاسيس شركت و موجه شدن فعاليت آن نياز به منابع مالي بيشتري جهت تنوع فعاليت و توسعه دامنه آن احساس مي‌شود . اين نياز با محدوديت منابع مالي سهام‌داران و در نتيجه عدم توانايي در پاسخ‌گويي به آن مواجه مي‌گردد.

عموماً شرکت‌ها باهدف تأمین مالی اقدام به ورود به بازار سرمایه و انتشار اوراق می‌نمایند. به‌طورکلی دو راه برای تأمین سرمایه، جهت ادامه فعالیت شرکت، انجام یک طرح توسعه و حتی انجام یک پروژه، وجود دارد. این دو راه عبارت‌اند از روش بدهی و روش مشارکت؛ یعنی یا از طریق استقراض از اشخاص دیگر، اخذ وام و … اقدام به تأمین مالی می‌نماییم و یا دیگران را در عواید حاصل از فعالیت خود شریک و بخشی از مالکیت را به آن‌ها واگذار می‌کنیم و در ازای آن سرمایه موردنیاز خود را به دست می‌آوریم.

بدیهی است هرکدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارد. برای مثال مزیت روش بدهی موقتی بودن آن یا سپر مالیاتی بودن آن است، یعنی روزی به پایان خواهند رسید و وجود بدهی در صورت‌های مالی باعث می‌شود که شرکت مالیات کمتری پرداخت نماید.

اما همین روش معایبی نیز دارد، مثلاً ریسک مالی مجموعه را افزایش می‌دهند و در صورت نداشتن نقدینگی کافی برای پاسخگویی به بدهی‌ها شرکت دچار مشکل می‌شود؛ چه بسا ضرر و زیانی حادث گردد که دیگر قابل جبران نباشد و حتی منجر به ورشکستگی شرکت گردد.

از سوی دیگر، روش مشارکت نیز مزایایی دارد. برای مثال الزامی برای بازپرداخت وجه و سرمایه دریافت شده وجود ندارد و همچنین فرد در سود و زیان با ما سهیم خواهد بود؛ لذا از این بابت نگرانی‌ای وجود ندارد که در صورت زیان ­ده بودن شرکت دچار مشکل شویم. اما ازجمله معایب این روش، بازگشت ­ناپذیر بودن آن است؛ یعنی آن بخش از سهامی را که واگذار نمودیم، برای همیشه دیگر در اختیار نداریم.

بر اساس شرایط موجود می‌توان با تنوع بخشیدن به ترکیب صاحبان سهام و افزایش سرمایه با به‌کارگیری منابع تازه‌ای که از جانب سهام‌داران جدید وارد می‌شود، نیازهای مالی فزاینده شرکت تأمین می‌گردد. هم‌چنین با ورود شرکت به بازار سهام این گزینه درخشان‌تر می‌شود و شرکت می‌تواند در یک بازار 70 میلیون نفری منابع مالی مطلوب را جذب نماید. علاوه بر این با تحت نظر قرار گرفتن شرکت توسط سازمان بورس و سهام‌داران جدید فعالیت‌های انحرافی به دلیل توجه بیش از گذشته نهادهای نظارتی کاهش می‌یابد.

مزایای عنوان شده از جمله مهم‌ترین انگیزه‌های ورود شرکت‌های سودآور به بازار سهام می‌باشد. در حال حاضر روند تقاضا برای ورود به بورس افزایش چشم‌گیری داشته است که این امر منجر به شکل‌گیری قوانینی خاص برای پذیرش شرکت‌های متقاضی ورود به بورس شده است. این قوانین در جهت شفاف سازی وضعیت حال و آینده شرکت و همچنین مشخص شدن وضعیت شرکت در مقایسه با سایر رقبای آن می‌باشد، می‌تواند مبنای مناسبی برای بررسی روند فعالیت شرکت قرار گیرد.

برای ورود شرکت به بورس علاوه بر طی مراحل قانونی مربوط به ثبت شرکت می‌بایست گزارشی کارشناسی منطبق بر ساختار اعلام شده از جانب بورس تدوین و به سازمان اوراق بهادار تهران ارائه شود تا پس از تصمیم‌گیری نهایی توسط کمیته مستقر در سازمان در رابطه با شرکت حکم نهایی آن صادر گردد.

برای آشنایی بیشتر در مورد قوانین حاکم بر ورود شرکت‌ها در بورس اهم این نکات در ادامه آورده شده است . همچنین میتوانید برای مشاوره با کارناسان ثبت یکتا تماس حاصل فرمایید.

شرايط پذيرش شركت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران چیست؟

شرايط پذيرش شركت‌ها در بورس

1. شركت بايد در ايران ثبت شده و داراي تابعيت ايراني باشد.

2. شركت بايد سهام عام باشد.

3. شركت بايد داراي سهام عادي با نام داراي حق رأي باشد و 100 درصد بهاي اسمي آن پرداخت شده باشد و هيچ‌گونه امتياز خاصي براي سهام‌داران شركت وجود نداشته باشد.

تبصره : شركتي كه داراي سهام با شرايط ويژه باشد، در صورت تأئيد هيأت پذيرش اوراق بهادار و تصويب شوراي بورس، قابل پذيرش خواهد بود.

4. حداقل دو سال از تاريخ بهره‌برداري شركت گذشته باشد.

5. حداقل سرمايه شركت ده ميليارد ريال باشد.

6. در زمان پذيرش نبايد بيشتر از 80 درصد از سهام شركت در اختيار كمتر از 10 سهام‌دار باشد. اين نسبت بايد در پايان دومين سال پس از پذيرش به 75 درصد كاهش يابد. به علاوه حداكثر ظرف مدت شش ماه از تاريخ درج و تا زماني كه نام شركت در تابلو دوم بورس درج مي باشد، بايستي حداقل 500 سهامدار داشته باشد.

تبصره : در مورد شركت‌هاي دولتي كه طبق مقررات قانوني و در اجراي سياست خصوصي سازي، سهام آنها بايستي از طريق بورس اوراق بهادار به مردم واگذار شود، رعايت اين بند در زمان پذيرش الزامي نيست. شركت‌هاي ياد شده موظف اند ظرف مدت شش ماه از تاريخ پذيرش شرايط خود را با مقررات اين بند تطبيق دهند.

7. مجموع سهام متعلق به دولت، وزارتخانه ها، مؤسسه ها و شركت هاي دولتي موضوع ماده 4 قانون محاسبات عمومي كشور، نبايد از 49 درصد سهام شركت بيشتر باشد. تبصره : شركت هاي دولتي مذكور در اين بند موظفندحداكثر ظرف مدت دو سال از تاريخ درج نام شركت در فهرست نرخ‌هاي بورس، وضعيت خود را با شرايط فوق‌الذکر تطبيق دهند.

8. شركت بايد در دوره متوالي سودآور بوده و امكان سودآوري آن در آينده وجود داشته باشد و زيان انباشته نداشته باشد.

9. نسبت حقوق صاحبان سهام شركت به كل دارائي‌ها، از حد مناسب برخوردار بوده و از 30 درصد كمتر نباشد. در صورتي كه نسبت مذكور از حداقل تعيين شده در اين بند كمتر باشد، ليكن به تشخيص هيأت پذيرش از حد مطلوب برخوردار باشد، بايد نسبت حقوق صاحبان سهام به دارائيهاي ثابت – به قيمت تمام شده – حداقل از 50 درصد كمتر نباشد.

10. اساس‌نامه شركت بايد طوري تنظيم شده باشد كه به تشخيص هيأت پذيرش، حقوق سهامداران جزء در آن محفوظ باشد

11. شركت بايد داراي نظام حسابداري مطلوب باشد و به تشخيص هيأت پذيرش، در مورد شركت هاي توليدي، روش حسابداري قيمت تمام شده (حسابداري صنعتي) استقرار داشته باشد. به علاوه دفاتر و حسابهاي شركت بايد بر اساس استانداردهاي حسابداري مصوب در كشور، نگهداري شود.

12. شركت متقاضي پذيرش بايد گزارش هاي حسابرسي دو دوره مالي متوالي پيش از زمان پذيرش را ارائه نمايد. اين گونه گزارش ها بايستي توسط مؤسسات حسابرسي عضو جامعه حسابداران رسمي ايران كه واجد ويژگي هاي خاص مصوب شوراي بورس نيز باشند، تهيه شده باشد.

13. براي شركتهاي فعال در تالار فرعي كه متقاضي ورود به تابلو دوم تالار اصلي هستند، علاوه بر دارا بودن شرايط فوق، سهام شركت و ميزان فعاليت آن شامل حجم داد و ستد و گردش سهام آن در شش ماهه منتهي به زمان ورود، به تشخيص دبير كل سازمان بورس اوراق بهادار تهران، بايد از وضعيت مطلوبي برخوردار باشد. در غير اين صورت، مراتب جهت اخذتصميم به هيأت پذيرش گزارش شود.

شرايط پذيرش شركت‌ها در بورس اوراق بهادار تهران چیست؟

شرایط اختصاصی پذیرش شرکت‌های موجود در بازار اول – تابلوی اصلی:

۱- وجود حداقل شناوری سهام ۲۰%

۲- دارا بودن حداقل میزان سرمایه ثبت شده شرکت ۱,۰۰۰ میلیارد ریال

۳- وجود حداقل ۳ سال سابقه فعالیت پیش از پذیرش

۴- عدم وجود زیان انباشته در ترازنامه

۵- مطلوبیت انتخاب سیستم حسابداری به لحاظ مالی و بهای تمام شده

۶- سودآوری در ۳ دوره مالی متوالی منتهی به زمان پذیرش و دارا بودن چشم اندازی روشن از لحاظ سود آوری

۷- حداقل نسبت حقوق صاحبان سهام به کل دارایی ها ۳۰%

۸- تایید صورت‌های مالی توسط حسابرس معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار

۹- عدم وجود محکومیت قطعی کیفری برای اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل

۱۰-  عدم وجود دعاوی حقوقی دارای اثر با اهمیت بر صورت‌های مالی

صورت‌های مالی دو دوره منتهی به پذیرش، فاقد موارد مردودی یا عدم اظهار نظر توسط حسابرس -۱۱ 

شرایط اختصاصی پذیرش شرکت های موجود در بازار اول- تابلوی فرعی:

۱- وجود حداقل شناوری سهام ۱۵%

۲- دارا بودن حداقل سرمایه ثبت شده شرکت ۵۰۰ میلیارد ریال

۳- وجود حداقل ۳ سال سابقه فعالیت پیش از پذیرش

۴- عدم وجود زیان انباشته در ترازنامه

۵- مطلوبیت انتخاب سیستم حسابداری به لحاظ مالی و بهای تمام شده

۶- سودآوری در ۲ دوره مالی متوالی منتهی به زمان پذیرش و ارائه چشم اندازی روشن از لحاظ سود آوری ۷- حداقل نسبت حقوق صاحبان سهام به کل دارایی‌ها ۲۰%

۸- تایید صورت‌های مای توسط حسابرس معتمد سازمان بورس و اوراق بهادار

۹- عدم وجود محکومیت قطعی کیفری برای اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل

۱۰-  عدم وجود دعاوی حقوقی دارای اثر با اهمیت بر صورت‌های مالی

صورت‌های مالی دو دوره منتهی به پذیرش، فاقد موارد مردودی یا عدم اظهار نظر توسط حسابرس -۱۱

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و یا مشاوره رایگان در تمامی موارد مورد نیاز شما مثل ثبت شرکت ، ثبت برند ، رتبه بندی و ... میتوانید با ما در ثبت یکتا تماس حاصل فرمایید .مشاورین و وکلای مجرب ما مشتاقانه منتظر شما هستند.

 

ثبت برند، ثبت شرکت ، رتبه بندی و اخذ گرید در تهران 54071-021 | 09127152571 | 09126010223

 

برچسب ها : ثبت در بورس بورس پذیرش در بورس

16 آذر 18:09 بعد از ظهر(1 سال پیش)

برای این پست هیچ نظری ثبت نشده است !

ارسال نظر