ضرورت و مزیت ثبت برند

در مطالب قبلی که مرتبط با ثبت برند و ثبت علامت تجاری بود، در مورد برند و علامت تجاری و اهمیت و مزیت ثبت برند در دنیای امروزی صحبت کردیم. هم چنین به این نکته اشاره کردیم که علامت تجاری نشانه ای است که با آن می توان کالا و خدمات را از یکدیگر متمایز کرد. علامت تجاری می تواند از کلمات، حروف، اعداد، اشکال و یا ترکیبی از آن ها تشکیل شود.

مزیت ثبت برند - ثبت یکتا

مزیت ثبت برند چیست؟

ثبت برند مانند ثبت سند مالکیت است. با ثبت علامت تجاری می توانید مالک انحصاری آن علامت شوید. به گونه ای که هیچ شرکت یا شخصی نمی تواند بدون اجازه شما از آن استفاده کند. این حق باعث می شود در صورت استفاده از برند شما توسط اشخاص یا شرکت های دیگر، شما بتوانید در مراجع قضایی از حق خود دفاع کنید و از آن ها شکایت کنید و جلوی اقدام آن ها را بگیرید. ثبت برند هزینه زیادی ندارد و کار سختی نیست. از دیگر مزیت ثبت برند این است که می توانید خاطر خود را مطمئن کنید که علامت متعلق به شماست و رقبا نمی توانند از آن سوء استفاده کنند و بازاریابی و تبلیغات شما را هدر دهند.

 

آیا هر علامتی را می‌توان ثبت کرد؟

ثبت علامت تجاری نیز محدویت های خود را دارد و نمی توان هر اسم یا علامتی را به عنوان برند ثبت کرد. در زیر محدودیت های ثبت برند را ذکر می کنیم:

  • عدم مشابهت با علامت تجاری دیگری که قبلا ثبت شده باشد
  • تطابق اسم یا عنوان با موازین شرعی و نظم و اخلاق حسنه عمومی
  • عدم گمراه کردن و فریبندگی مشتریان توسط علامت تجاری
  • عدم قابلیت ثبت واژه های عام
  • عدم قابلیت ثبت واژه های توصیفی

 

پس از اینکه برند خود را ثبت کردید، این برند تا ده سال به شما تعلق دارد. پس از اتمام این دوره، در صورت مایل بودن به استفاده از این علامت تجاری، باید هزینه تمدید علامت را پرداخت کنید. در غیراینصورت مالکیت علامت شما از بین رفته و دیگران می توانند آن را ثبت نمایند.

 

نکات مهم برای ثبت علامت تجاری

  • شما باید ابتدا توجه کنید علامت شما مربوط به چه طبقه ای می باشد و در چه زمینه ای می خواهید فعالیت کنید. هرچه تعداد طبقات بیشتر شود، هزینه ثبت برند نیز افزایش می یابد. در انتخاب این طبقات دقت کنید زیرا این انتخاب، دایره حمایت حقوقی از علامتتان را مشخص کرده و اهمیت بسیار دارد.
  • درصورتی افراد دیگر می توانند در زمینه هایی غیر از زمینه ثبت شده برند شما، از آن استفاده کنند که مصرف کننده گمراه نگردد. یعنی مردم تصور نکنند که این دو محصول متعلق به یک شرکت می باشد.

هم چنین بخوانید:

ثبت برند در شیراز چه شرایطی دارد؟

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند چیست؟

نویسنده : ثبت یکتا
آخرین بروز رسانی: ۲۳ فروردین ۲۰:۰۱ بعد از ظهر(2 سال پیش)

نظرات


نظر شما چیست؟

مطالب مرتبط