علائم تجاری | طبقه بندی جهانی علائم تجاری به چه صورت است؟

گروه‌های چهل و پنج گانه زیر به‌صورت جهانی تدوین‌شده‌اند و تنها یک مورد از آنها در ایران قابل ثبت نیست هدف از این حرکت همسان‌سازی قوانین تجارت به خاطر تسهیل در امر تجارت انجام‌شده است.

· الف) کالاها و محصولات:

· ب) خدمات:

· طبقه بندی علائم تجاری از نگاهی دیگر

· طبقه بندی علائم تجاری بر اساس شهرت

 

الف) کالاها و محصولات:

طبقه ۱- مواد شیمیائی مورداستفاده در صنعت، علوم و عکاسی و همچنین در کشاورزی، باغبانی و جنگلبانی، رزین‌های مصنوعی پردازش نشده، پلاستیک‌های پردازش نشده، کودهای گیاهی، ترکیبات اطفاء حریق، مواد آبکاری و لحیم‌کاری، مواد شیمیائی برای نگهداری مواد غذائی، مواد دباغی، چسب‌های مورداستفاده در صنعت.

طبقه ۲- رنگ‌ها، روغن جلاها، لاک‌ها (لاک و الکل‌ها)، محافظت‌کننده‌ها در مقابل زنگ‌زدگی و جلوگیری کننده‌ها از فاسدشدن چوب و رنگ کننده‌ها، مواد شیمیائی تثبیت‌کننده رنگ، رزین‌ها یا صمغ‌های طبیعی خام، فلزات به‌صورت پودر یا ورق برای نقاشان، دکوراتورها، چاپگرها و هنرمندان.

طبقه ۳- ترکیبات سفیدکننده و سایر مواد برای استفاده در رخت و لباس‌شوئی، ترکیبات مخصوص تمیز کردن، براق کردن، رنگ‌زدائی، لکه‌گیری و صیقل دادن و سائیدن، صابون‌ها، عطریات، روغن‌های با اسانس، مواد آرایشی و لوسیان های مخصوص مو، دندان‌شویه‌ها و خمیردندان‌ها.

طبقه ۴- روغن‌های صنعتی و نفتی و گریس‌ها، روان کننده‌ها، گردگیرها، مرطوب‌کننده و ترکیبات مخصوص وصل، سوخت‌ها (شامل سوخت موتور)، مواد روشنایی و شمع‌ها و فتیله‌ها برای روشنایی

طبقه ۵- مواد داروئی و دامپزشکی، ترکیبات بهداشتی برای (اهداف پزشکی، برای مواد رژیمی و تغذیه‌ای، برای استفاده در مصارف پزشکی یا دامپزشکی، غذای کودکان، مکمل‌های رژیمی و تغذیه‌ای برای انسان و حیوانات، انواع گچ برای مصارف پزشکی، لوازم زخم‌بندی (پانسمان)، مواد مخصوص پر کردن دندان، موم دندان‌سازی، ضدعفونی‌کننده‌ها، ترکیبات برای نابودسازی حشرات موذی، قارچ‌کش‌ها، علف‌کش‌ها.

طبقه۶- فلزات معمولی و آلیاژهای آن ها، مواد ساختمانی فلزی، ساختمان های فلزی قابل حمل و نقل و انتقال، مواد فلزی خطوط راه آهن، کابل ها و سیم های غیر الکتریکی انواع سیم ها از فلزات معمولی، آهن آلات، اقلام کوچک سخت افزار فلزی، انواع لوله و تیوب فلزی (مجراهای فلزی)، گاوصندوق ها، کالاها از فلز معمولی که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، سنگ های معدنی فلزات.

طبقه۷- ماشین ها و ماشین آلات (ابزار ماشین)، انواع موتورها (به غیر از موتورها برای خودروها و وسایل نقلیه زمینی)، اتصالات مربوط به ماشین آلات و قطعات انتقال نیرو (غیر از موارد مربوطه به خودروهای زمینی)، ابزار کشاورزی (غیر از ابزاری که با دست کار می کنند)، ماشین های جوجه کشی، دستگاههای اتوماتیک فروش که با سکه کار می کنند.

طبقه۸- ابزار آلات و وسایل دستی (با کارکرد دستی)، کارد و قاشق و چنگال، اسلحه کمری، تیغ ها.

طبقه۹- تجهیزات علمی، مسافت یابی، مساحتی، الکتریکی، عکاسی، سینمایی، بصری، وزن کردن، اندازه گیری، علامت دادن، بازرسی و چک کردن، نجات از مرگ، و ابزارهای کمک آموزشی، ابزارهای ضبط صوت، انتقال و تکثیر مرتبط، با صدا و تصویر، حافظه های مغناطیسی، دیسکهای ضبط، ماشین های فروش خودکار، ماشینهای فروش.

طبقه۱۰- دستگاه ها و وسایل جراحی، پزشکی، دندان سازی و دامپزشکی، دست و پای مصنوعی، چشم و دندان مصنوعی، اقلام ارتوپدی، مواد مخصوص بخیه زنی.

طبقه۱۱- دستگاه های مخصوص روشنایی، گرمایشی، مولد بخار، آشپزی (طبخ)، تبرید(سردکننده)، خشک کن، تهویه، تأمین و ذخیره آب و اهداف و مصارف بهداشتی.

طبقه۱۲- خودروها (وسایط نقلیه)، دستگاه های حمل و نقل زمینی، هوائی یا آبی.

طبقه۱۳- سلاح های گرم، مهمات و پرتابه ها (موشک، راکت، خمپاره و غیره)، موادمنفجره، مواد و وسایل آتش بازی.

طبقه۱۴- فلزات گرانبها و آلیاژهای آن ها و کالاهای ساخته شده یا روکش شده از آن ها که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، جواهرات، سنگ های قیمتی، وسایل ساعت سازی و زمان سنجی.

طبقه۱۵- آلات موسیقی.

طبقه۱۶- کاغذ، مقوا و کالاهای ساخته شده از آنها که در طبقه های دیگر ذکر نشده اند، کار چاپ شده، لوازم صحافی، عکس، لوازم التحریر، چسب ها برای مصارف تحریری یا خانگی، لوازم نقاشی، قلم موهای نقاشی، ماشین های تحریر، ملزومات دفتری (به استثناء مبلمان)، لوازم آموزشی و تدریسی (به استثناء دستگاه ها)، لوازم پلاستیکی برای بسته بندی (که در سایر طبقات ذکر نشده باشند)، حروف چاپ، کلیشه های چاپ.

طبقه۱۷- لاستیک، گوتا پرچا (نوعی کائوچو)، صمغ، پنبه نسوز، میکا و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، پلاستیک ها به شکل پرس شده و با فشار از قالب عبور داده شده برای استفاده در ساخت سایر کالاها، مواد بسته بندی، در پوش گذاری، انسداد و عایق بندی، لوله های قابل انعطاف غیر فلزی.

طبقه۱۸- چرم و چرم مصنوعی و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات ذکر نشده اند، پوست حیوانات، چمدان ها و کیف و کیسه های مسافرتی، چترها، چترهای آفتابگیر و عصاهای مخصوص راه رفتن، شلاق ها، زین و یراق و زین برگ و سراجی.

طبقه۱۹- مصالح ساختمانی (غیر فلزی)، لوله های غیر فلزی سخت و غیرقابل انعطاف برای استفاده در ساختمان، آسفالت، انواع قیر، ساختمان های قابل انتقال غیر فلزی، بناهای یادبود غیر فلزی.

طبقه۲۰- مبلمان، آئینه ها و قاب های عکس،کالاهای ساخته شده (که در طبقات دیگر ذکر نشده اند) از چوب، چوب پنبه، نی، بامبو، حصیر، شاخ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ، صدف، کهربا، پوسته داخلی مروارید ساز، صدف مروارید، پیپ ها و چپق‌های کف دریائی و جایگزین های این مواد یا ساخته شده از پلاستیک.

طبقه۲۱- ظروف خانگی یا وسایل آشپزخانه و ظروف، شانه و اسفنج ها، برس ها (غیر از قلم موها)، مواد مخصوص ساخت برس، وسایل برای نظافت و تمیزکاری، سیم ظرفشوئی، شیشه هائی که بر روی آنها کار نشده یا نیمه ساخته اند (به استثناء شیشه های مورد استفاده در ساختمان)، شیشه آلات، اشیاء ساخته شده از چینی و سفال که در طبقات دیگر ذکر نشده اند.

طبقه۲۲- طناب ها، ریسمان، تورها، چادرها، سایبان ها، برزنت ها (تارپولین)، بادبان ها، ساک ها و گونی‌ها و کیسه‌ها (که در طبقات دیگر ذکر نشده اند)، مواد لائی و آکندنی (به استثناء لاستیکی یا پلاستیکی)، مواد فیبری خام برای نساجی.

طبقه۲۳- انواع نخ و رشته برای مصرف نساجی.

طبقه۲۴- مصنوعات نساجی و پارچه ای که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، روتختی ها، رومیزی ها.

طبقه۲۵- پوشاک، پاپوش (کفش)، پوشش سر.

طبقه۲۶- انواع پارچه توری و گلدوزی، روبان ها و قیطان ها، دکمه ها، قلاب ها، قزن قفلی ها، سوزن ها و سوزن ته گردها و سوزن خیاطی،گل های مصنوعی.

طبقه۲۷- فرش ها، قالیچه ها، پادری ها و مواد مخصوص پادری ها، حصیرها، لینولئوم و مواد دیگر برای پوشش کف های موجود، قالیچه ها و شیشه های تابلوئی (غیر پارچه ای).

طبقه۲۸- انواع بازی ها و اسباب بازی ها، وسایل ورزشی و ژیمناستیک که در سایر طبقات طبقه بندی نشده اند، تزئینات برای درخت های کریسمس.

طبقه۲۹- گوشت، گوشت ماهی، گوشت ماکیان و شکار، عصاره های گوشت، میوه ها و سبزیجات پخته شده، خنک شده، منجمد شده و به صورت کنسرو، انواع ژله، مرباجات و کمپوت ها، تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی، روغن های خوراکی و چربی های خوراکی.

طبقه۳۰- قهوه، چای، کاکائو، و قهوه مصنوعی، برنج، تاپیوکا و ساکارز (نشاسته، نیوک و نشاسته ساگو)، آرد و فرآورده های ساخته شده از غلات، نان، نان شیرینی، شیرینی ها، یخ های خوراکی، عسل، ملاس، شکر، مخمر، پودر شیرینی پزی، نمک، خردل، ادویه، سرکه، انواع سس (چاشنی ها)، یخ و بستنی.

طبقه۳۱- غلات، محصولات کشاورزی، باغداری و جنگلی که در طبقات دیگر طبقه بندی نشده اند، حیوانات زنده، میوه و سبزیجات تازه، بذرها، گیاهان طبیعی و گل ها، مواد غذائی مختص حیوانات، مالت (جوانه جو).

طبقه۳۲- ماءالشعیرها، آب های معدنی و گازدار و سایر نوشابه های غیرالکلی، آب میوه ها و نوشابه های میوه ای، شربت ها و سایر فراورده ها برای ساخت نوشابه ها.

طبقه۳۳- محصولات این طبقه جهانی بوده و در ایران قابل ثبت نیستند.

طبقه۳۴- توتون، اقلام دخانی،کبریت ها.

ب) خدمات:

طبقه۳۵- تبلیغات، مدیریت کسب و کار، مدیریت بازرگانی و تجاری، عملیات دفتری واداری.

طبقه۳۶- بیمه، امورمالی، امور پولی، امور مربوط به املاک و مستغلات.

طبقه۳۷- ساختمان سازی، تعمیرات، خدمات نصّابی.

طبقه۳۸- مخابرات از راه دور.

طبقه۳۹- حمل و نقل، بسته بندی و انبار سازی کالاها، ترتیبات مسافرت.

طبقه۴۰- عمل آوری مواد.

طبقه ۴۱- آموزش و پرورش، ارائه آموزش و کارآموزی، تفریح و سرگرمی، ورزش و فعالیت های فرهنگی.

طبقه۴۲- خدمات علمی و فن آوری و پژوهشی و طراحی مربوطه، خدمات مربوط به تجزیه و تحلیل صنعتی و پژوهشی، طراحی و توسعه نرم افزار و سخت افزار رایانه.

طبقه۴۳- خدمات مربوط به عرضه اغذیه و نوشیدنی، مسکن و محل اقامت موقت.

طبقه۴۴- خدمات پزشکی، خدمات دامپزشکی، مراقبت بهداشتی و زیبایی برای انسان ها و حیوانات، خدمات کشاورزی، باغبانی و جنگلداری.

طبقه۴۵- خدمات حقوقی، خدمات امنیتی برای حفاظت از اموال و اشخاص، خدمات شخصی و اجتماعی ارائه شده به وسیله دیگران برای رفع احتیاجات افراد.

 

یکی از مهم ترین موارد ثبت برند و طبقه بندی علائم تجاری شناخت طبقات مختلف کالاها و خدمات هست و در هنگام ثبت برند باید بر اساس نیازها، علاقه مندی، خواسته ها و اهدافی که از ثبت برند دارید مشخص کنید که برند و علامت تجاری شما باید در کدام طبقه یا طبقات به ثبت برسه و باید درک صحیحی از طبقه بندی علامت تجاری خود داشته باشید.

از انواع دیگر طبقه‌بندی علامت تجاری می‌توان به دسته‌بندی بر طبق نوع علامت تشکیل‌دهنده و طبقه‌بندی بر اساس شهرت است.

طبقه-بندی-جهانی-علائم-تجاری

طبقه بندی علائم تجاری از نگاهی دیگر

با توجه به طبقه بندی علائم تجاری به ویژه مصادیق جدید آن که در قوانین ملی کشورهای مختلف به رسمیت شناخته شده است می توانیم انواع علائم تجاری رو با توجه به ملاک های زیر نیز در طبقه بندی علائم تجاری قرار دهیم تا بصورتی دقیق تر و کامل تر نسبت به طبقه بندی علامت تجاری و ثبت برند خود اقدام کنیم:

الف) علائم تجاری نامی یا حرفی

در این نوع علائم، نشانی ای که کالاها یا خدمات رو معرفی می کنه مرکب از یک یا چند کلمه است.

این کلمه یا کلمات از نظر آوایی یا صوتی باید به نحوی باشند که قابلیت ایجاد تمایز بین کالاها یا خدمات رو دارا باشند.

ب) علائم تجاری گرافیکی یا ترسیمی

در طبقه بندی علائم تجاری ، علائمی که از تصاویر، طرح ها و نقش ها و غیره تشکیل شده اند و از نظر بصری از یکدیگر متمایز شناخته می شوند علائم تجاری گرافیکی یا ترسیمی نامیده می شوند.

ج) علائم تجاری مرکب و درهم آمیخته

که مرکب از دو یا چند نشان مختلف از انواع نشانه های متفاوت می باشند.

در طبقه بندی علامت تجاری ، این علائم به طور کلی از کلمات همراه با طرح ها و نقش ها و آرم ها تشکیل یافته اند.

د) علائم تجاری سه بعدی

در طبقه بندی علامت تجاری ، این علائم شامل اشیایی هستند که بصورت سه بعدی عرضه و ارائه می گردند.

مانند: لفاف ها، بطری ها، بسته ها، جعبه ها

طبقه بندی علائم تجاری براساس شهرت

الف) علائم تجاری معمولی در طبقه بندی علامت تجاری

همه علائمی که معرف کالاها و خدماتی معین در بازار هستند و هنوز نتوانسته اند شهرت و معروفیت لازم را بین مصرف کنندگان کسب کنند، علائم معمولی نامیده می شوند.

ب) علائم تجاری مشهور در طبقه بندی علامت تجاری

علائمی هستند که از نظر عموم شهرت دارند.

برای اینکه یک علامت به درجه مشهورید نایل آید باید کالاها و خدماتی که تحت لوای آن علامت به بازار عرضه می شوند از نگاه مردم دارای کیفیت عالی باشند.

ج) علائم تجاری معروف در طبقه بندی علامت تجاری

علائم تجاری معروف هم در واقع نوعی از علائم تجاری مشهور هستند با این تفاوت که شهرت علامت معروف صرفا در آن بخش از مردم است که کالاها و خدمات مستقیما به آنها عرضه میشود.

به عبارت دیگر در طبقه بندی علامت تجاری ، علامت معروف از نظر شهرت از علامت معمولی بالاتر و از علامت مشهور در مرتبه پائین تری قرار دارد.

ما در ثبت یکتا مفتخریم با کادری حرفه ای و وکلای مجرب شما را در زمینه ثبت برند - نماد تجاری یاری کنیم. در صورتی که کار خود را به ما بسپارید نیازی به هیچ گونه مطالعه و دانش در زمینه مراحل ثبت برند نخواهید داشت. کافی است با ما تماس بگیرید تا تمام مراحل ثبت برند را در کوتاه ترین زمان ممکن برای شما انجام دهیم.

با ما تماس بگیرید :

ثبت برند، ثبت شرکت ، رتبه بندی و اخذ گرید در تهران 54071-021 | 09127152571 | 09126010223

نویسنده : ثبت یکتا
آخرین بروز رسانی: ۱۲ آبان ۲۰:۰۸ بعد از ظهر(4 ماه پیش)

نظرات


نظر شما چیست؟

مطالب مرتبط