قوانین و مقررات مورد نیاز ثبت و تشکیل شرکتهای تعاونی

قوانین و مقررات مورد نیاز ثبت و تشکیل شرکتهای تعاونی

به علت ماهیت و نوع عملکرد شرکت های تعاونی که ابتدا به فکر برداشتن باری از دوش اعضاء خود هستند و با توجه به شرایط اقتصادی این روزها بستری آماده شده است که علاقه برای ثبت شرکت های تعاونی را بشدت افزایش داده است.

پس نیاز به آگاهی از قوانین و مقررات این شرکت ها بسیار بیشتر از گذشته است و ما تلاش کرده ایم شما را با اهم این قوانین در این مطلب آشنا کنیم.

قانون تجارت مصوب ١٣١١ به هنگام بحث از شرکت‌های تجاری مبحث هفتم از شرکت‌ها را به شرکت‌های تعاونی اختصاص داده و از ماده ١٩٠ تا ١٩۵ قواعد آن را بیان داشته و در ماده ٢٠ نیز به تجاری بودن این شرکت تصریح نموده است. (بند ٧ ماده ٢٠ ق.ت).

اما از آنجا که مقررات مذکور پاسخگوی نقش تعاونی‌ها در اقتصاد و همچنین ساختار تشکیلات و سایر مسائل مربوط بدان نبود مقنن مجبور شد تا قانون دیگری را به آن اختصاص دهد و به همین منظور در سال ١٣٣٢ قانونی با عنوان (لایحه قانونی شرکت‌های تعاونی) در چهارده ماده تصویب کرد و در ماده  ١١با تصریح اینکه شرکت‌های تعاونی ملزم به تبعیت از مواد قانون تجارت راجع به تشکیل سازمان نیستند شرکت‌های تعاونی را در امور مزبور از شمول قانون تجارت خارج نموده مستقل ساخته است.

قوانین و مقررات مورد نیاز ثبت و تشکیل شرکتهای تعاونی
این قانون حاوی نکات جدید نو تازه‌ای در خصوص تعاونی ها بود ولی با این حال این شرکت ها را ملزم به تبعیت از قانون مذکور نمیکرد و به آنها اجازه می داد که همچنان اگر خواستند بتوانند مطابق قانون تجارت تشکیل شوند.

در سال ١٣٣۴ قانون دیگری با عنوان ((لایحه قانونی شرکت های تعاونی )) جایگزین قانون قبلی گردید و حاوی جزئیات بیشتری نسبت به قانون سابق بود ولی با این حال هیچ کدام از این قوانین پاسخگوی بخش تعاونی در حال رشد نبود تا ابن که قانون گذار مجبور گردید در مورخه ١۶/٣/١٣۵٠ قانون مفصل و نسبتا دقیق در خصوص شرکت های تعاونی تصویب کند و ضمن بیان مقررات آن نهادهای جدیدی را پیش بینی کرد 

قانون مذکور شرکت های تعاونی را چنین تعریف می کند : شرکت های تعاونی شرکتی است متشکل از اشخاص حقیقی و حقوقی که به منظور رفع نیازمندی های مشترک و بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی اعضا از طریق خودیاری و کمک متقابل و همکاری آنان موافق اصولی که در این قانون مصرح است تشکیل می شود تعداد اعضای  شرکت تعاونی نباید از ٧ نفر کمتر باشد.

ماده ١ و تبصره قانون مذکور از سال تصویب آن مبنای فعالیت و تشکیل شرکت های تعاونی گردید کلیه قوانین قبلی از جمله مقررات قانون تشکیل و ادامه فعالیت دهند. ولی با این حال قانون مذکور نیز دوام نیاورد و جای خود را به قانون مصوب ١٣٧٠ داد.

این قانون در سال مذکور تحت عنوان (قانون بخش تعاونی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران) در ٧١ ماده به تصویب رسید و کلیه قوانین و مقررات مغایر با آن را ملغی اعلام کرد و هم اکنون کلیه شرکت های تعاونی باید مطابق قانون مذکور تشکیل شوند والا نمی توانند از امتیازات و مزایا و سایر مقررات مربوطه استفاده نمایند.

از خصوصیات قانون بخش تعاونی ایجاد وزارت تعاون و اتاق تعاونی است نکته ای که در خصوص این قانون قابل ذکر است این است که علیرغم اینکه کلیه قوانین و مقررات مغایر را ملغی اعلام کرده است با این حال صریحا قانون ١٣۵٠ را نسخ نکرده و بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که مقرراتی از قانون مزبور که با قانون بخش تعاونی مخابرات ندارد و به قوت خود باقی است و قابل استناد و لازم ذکر است.

قوانین و مقررات مورد نیاز ثبت و تشکیل شرکتهای تعاونی

ماده اول این قانون، اهداف بخش تعاونی سیستم اقتصادی ایران را برشمرد که از آن جمله، جلوگیری از کارفرمای مطلق شدن دولت، اشتغال زایی، قرار دادن وسایل کار در اختیار کسانی که قادر به کارند ولی وسایل کار ندارند، پیشگیری از تمرکز و تداول ثروت، پیشگیری از انحصار، احتکار، تورم، اضرار به غیر بود.

در دههٔ ۱۳۸۰ و اوایل ۱۳۹۰ با اجرایی و تبیین نمودن اصل ۴۴ قانون اساسی، در خصوصی سازی بخش‌های دولتی، تعاونی‌ها به عنوان مهم‌ترین و لایق‌ترین بخش خصوصی در این واگذاری مورد توجه قرار گرفتند و مزایای بسیاری را به خود اختصاص دادند. شرکت‌های تعاونی همچنین از مزایای معافیت‌های مالیاتی در برخی از انواع تعاونی‌ها برخوردارند.

با توجه به پیچیدگی و گمراه کننده بودن قوانین ثبت شرکت های تعاونی جهت مشاوره رایگان با کارشناسان مجرب ما در ثبت یکتا با شماره‌های ذیل تماس بگیرید.

لینکهای مرتبط با ثبت شرکتهای تعاونی

دسته بندی های شرکتهای تعاوی قابل ثبت در ایران

شرایط ثبت شرکت تعاونی چیست ؟

 

 ثبت برند، ثبت شرکت ، رتبه بندی و اخذ گرید در تهران 54071-021 | 09127152571 | 09126010223 

 

برچسب ها : ثبت شرکت تعاونی ثبت شرکت قوانین و مقررات ثبت شرکتهای تعاونی قوانین و مقررات تشکیل شرکتهای تعاونی شرکت تعاونی

30 مهر 07:07 قبل از ظهر(11 ماه پیش)

برای این پست هیچ نظری ثبت نشده است !

ارسال نظر