موسسه غیر تجاری | چگونه یک موسسه غیر تجاری ثبت کنیم؟

ابتدا باید به این سوال پاسخ داد که چه موسسه ای غیر تجاری نامیده میشود؟ و هدف از ثبت شرکت با چنین رویکردی چیست؟ این مؤسسات بر اساس نوع فعالیت به دو دسته تقسیم می شوند که در ادامه به شرح هر یک از آن ها خواهیم پرداخت. موسسه غیر تجاری به طور کلی با اهدافی غیر تجاری و برای فعالیت هایی این چنین به وجود آمده اند. رسیدگی به امور خیریه، علمی، ادبی و … گوشه ای از فعالیت های غیر تجاری میباشند.

چون در این مؤسسات اهدافی غیر از اهداف اقتصادی و تجاری مدنظر است نیازی به سرمایه ی هنگفت نمی باشد و با همان حداقل سرمایه گفته شده می توان موسسه را بنا کرد.

تشکیلات مزبور طبق ماده 584 قانون تجارت از تاریخ ثبت،شخصیت حقوقی پیدا می کنند و می توانند عناوینی از قبیل انجمن،بنگاه،کانون و امثال آن داشته باشند.

انواع موسسات غیر تجاری:

  1. موسسات غیر تجاری انتفاعی : دسته اول مؤسساتی با این زمینه فعالیت انتفاعی نام دارد. این دسته از مؤسسات سود و منفعتی را جذب می کنند و آن را میان اعضای موسسه تقسیم می کنند.
  2. موسسات غیر تجاری غیر انتفاعی : دسته دیگر مؤسسات غیر انتفاعی هستند که به قصد جلب سود و تقسیم میان اعضای این موسسه تشکیل نمی شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

مؤسسات انتفاعی چه مؤسساتی هستند؟

همان طور که گفته شد هدف از ثبت موسسه انتفاعی ، برای جلب سود و منفعت و در آخر تقسیم آن بین اعضای موسسه تشکیل می شوند. نمونه های از این قبیل موسسات می توان به ثبت موسسه آموزشی علمی یا ادبی یا هنری و ثبت آموزشگاه های زبان و کنکور یا مدارس غیر انتفاعی اشاره نمود.

یکی از موانعی که برای این مؤسسات وجود دارد این است که به هیچ وجه اجازه انجام هیچ گونه معامله ای را ندارند و تنها می توانند به اهداف خیرخواهانه و مردمی رسیدگی کنند.

برای این که درک درستی از این موسسه ها داشته باشید می توانیم به موسسه های غیرانتفاعی، آموزشگاه های فنی و حرفه ای و … اشاره کنیم. همان طور که می دانید مدرسه غیر انتفاعی با هدفی مردمی در جهت بهبود و ارتقای سطح علمی دانش آموزان و ارائه خدماتی بیشتر از مدارس دولتی به کار خود ادامه می دهد.

مؤسسات غیر انتفاعی چه مؤسساتی هستند؟

همان طور که در ابتدا درباره این مؤسسات توضیح دادیم، هدفی غیر تجاری را دنبال می کنند با این تفاوت که سود آن ها میان اعضا تقسیم نمی شود.

برای درک این مؤسسات بهتر است به سراغ چند مثال برویم. این مؤسسات در غالب احزاب سیاسی، انجمن های اسلامی، مؤسسات خیریه، مؤسسات امداد اجتماعی و … تشکیل می شوند. فراموش نکنید که برای ثبت این مؤسسات باید حتما موسسه شما در غالبی غیر تجاری باشد تا بدون هیچ مشکلی موفق به ثبت موسسه شوید.

برای ثبت موسسه غیر انتفاعی در ابتدای امر اداره ثبت استعلاماتی کلی از اداره کلی نیروهای انتظامی اخذ می کند و پس از آن در رابطه با ثبت این مؤسسات تصمیم می گیرد.

اگر از سوی نیروی انتظامی تأییدیه ای به اداره ثبت ابلاغ شود شما موفق به ثبت موسسه خود خواهید شد. در غیر این صورت ثبت موسسه شما به انجام نخواهد رسید.

چگونه یک موسسه غیر تجاری ثبت کنیم؟

مدارک لازم جهت ثبت مؤسسات غیر تجاری

1- دو نسخه تقاضانامه ثبت موسسه که به صورت چاپی است.
2- تنظیم اساسنامه حداقل در 2 نسخه
3- تنظیم صورت‌جلسه مجمع مؤسسین حداقل در 2 نسخه
4- فتوکپی شناسنامه کلیه شرکا
5- اخذ مجوز در خصوص موضوع موسسه
 

تذکرات:

1- نکته اول که باید بدانید این است که حداقل دو شریک برای تشکیل این مؤسسات الزامی است که می توان این مهم را افزایش داد.
2- قید سرمایه به هر میزان مجاز است.
3- طبق ماده 586 قانون تجارت،موسسات و تشکیلاتی را که مقاصد آن ها مخالف با انتظامات عمومی یا نامشروع باشد نمی توان ثبت کرد.
4- در موسسات غیر تجاری که هدفشان غیرانتفاعی است می بایستی هنگام درخواست ثبت توسط اداره ثبت شرکت ها مراتب از اداره کل اطلاعات نیروی انتظامی استعلام شود و پس از وصول پاسخ مثبت،نسبت به ثبت اقدام خواهد کرد.
5- در موسسات غیر تجاری که هدفشان جلب منافع مادی است موسسین باید نسبت به اخذ مجوز فعالیت اقدام کنند.

روش و مراحل ثبت

راحت‌ترین و بهترین کار استفاده از وکلا مجرب ثبت یکتا است.

و یا می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید
1- تکمیل فرم تقاضانامه و امضاء آن توسط کلیه شرکا
2- تنظیم صورت‌جلسه مؤسسین و امضاء آن توسط شرکا
3- تنظیم اساسنامه و امضای ذیل کلیه صفحات توسط شرکا
4- مراجعه به سامانه ثبت شرکت‌ها به نشانی http://sherkat.ssaa.ir/

5- تکمیل اطلاعات خواسته شده در سامانه و انتخاب 5 نام به ترتیب اولویت
مسئول مربوطه پس از بررسی، با انتخاب یکی از اسامی موافقت خواهد کرد.
6- سپس کارشناس حقوقی به بررسی اطلاعات وارد شده می‌پردازد، اگر دارای نقص باشد برای شما در سامانه ابلاغ رفع نقص ارسال می‌گردد و باید نقص را رفع نمایید و در صورت عدم نقص اطلاعات، آن را تایید می‌کند.
7- پس از پذیرش اینترنتی، باید نسخه اصلی صورت جلسات تنظیمی و ضمایم آن‌ها را از طریق باجه‌های پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاییدیه ی پذیرش ارسال نمایید.
8- با تکمیل فرم‌ها و ارسال آن به اداره‌ی ثبت شرکت‌ها اگر صورت‌جلسه‌ی شما دارای نقص باشد، برای شما ابلاغ رفع نقص ارسال می‌شود و باید رفع نقص نمایید

در حالتی دیگر حتی ممکن است صورت‌جلسه‌ی شما رد شود که در این حالت دلایل رد صورت‌جلسه طی ابلاغیه‌ای به شما اعلام می‌گردد تا نسبت به صدور صورت‌جلسه‌ی جدید اقدام نمایید
9- چنانچه صورت‌جلسه شما مورد پذیرش قرار گرفت، مسئول اداره دستور ثبت در دفتر ثبت شرکت‌ها را صادر می‌نماید و مشخصات محتویات در دفاتر مخصوص ثبت می‌شود.

مسئول دفتر شروع به ثبت و پیش نویس آگهی تأسیس شرکت در دفتر ثبت شرکت‌ها می‌نماید و بعد از احراز هویت متقاضی (اصالتاً یا وکالتان) در ذیل ثبت دفتر از متقاضی امضاء اخذ می‌نماید. توسط مسئول مربوطه یک نسخه از مدارک اعم از اساسنامه، صورت‌جلسه و تقاضانامه که اداره ثبت شرکت‌ها آن‌ها را مهر کرده است به متقاضی تسلیم می‌شود.
10- درج در روزنامه کثیرالانتشار و روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران.


نام های انتخاب شده بایستی:


اولاَ:با فرهنگ انقلاب اسلامی مطابقت داشته باشد.
ثانیاَ:سابقه ثبت نداشته باشد.
ثالثاَ:از نام های خارجی نباشد.

ما در ثبت یکتا مفتخریم با کادری حرفه‌ای و وکلای مجرب شما را در زمینه ثبت برند - نماد تجاری یاری کنیم. در صورتی که کار خود را به ما بسپارید نیازی به هیچ گونه مطالعه و دانش در زمینه مراحل ثبت برند نخواهید داشت. کافی است با ما تماس بگیرید تا تمام مراحل ثبت برند را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای شما انجام دهیم.

با ما تماس بگیرید :

ثبت برند، ثبت شرکت ، رتبه بندی و اخذ گرید در تهران 54071-021 | 09127152571 | 09126010223


 

نویسنده : ثبت یکتا
آخرین بروز رسانی: ۱۳ مهر ۱۹:۰۷ بعد از ظهر(2 ماه پیش)

نظرات


نظر شما چیست؟

مطالب مرتبط