ثبت برند - از صفر تا صد مراحل ثبت برند

ثبت برند یکی از مهمترین و اصلی ترین مراحل افتتاح و راه اندازی یک شرکت، موسسه و یا تولید یک محصول با برند ویژه و منحصر به فرد می باشد. ثبت برند به دو صورت، حضوری و مراجعه به اداره ثبت علائم تجاری و غیرحضوری با مراجعه به سایت های اینترنتی این اداره انجام گرفته و دارای شرایط و مراحل مخصوص به خود بوده و احتیاج به ارائه اسناد و مدارک معتبر و قانونی خواهد داشت. در این مقاله به بررسی نحوه ثبت برند به هر دو شکل پرداخته و قوانین ثبت برند و مقرراتی را که برای این کار وجود دارد، به متقاضیان خواهیم آموخت.

ثبت برند و یا گرید چیست؟

برند به علامت تجاری و تعریف کننده هر شرکت، محصول، کارخانه و یا موسسه اطلاق می گردد. برند، یک نشان تخصصی و ویژه برای هر شرکت بوده و معرف اصلی آن به شمار می آید. ثبت و شناساندن برند از ارکان اصلی بدست آوردن و صاحب شدن آن بوده و بدون این اقدام، نمی توان هیچ ادعایی مبنی بر مالکیت برند داشت. زمان تخمین زده شده به منظور ثبت برند شرکت، حدودا یک تا دو ماه زمان نیاز داشته و هر برند ثبت شده ای تا 10 سال معتبر باقی خواهد ماند. زمان مناسب به منظور تمدید ثبت برند، شش ماه پس از منقضی شدن آن بوده و شرایط خاص خود را خواهد داشت. باید توجه داشت برند مورد نظر شما، حتما باید نوین بوده و هیچگونه شباهت و کپی برداری در آن وجود نداشته باشد، در صورت وجود هرگونه کپی برداری، ثبت برند کاملا مختل شده و از بین خواهد رفت. برندهای مورد نظر می توانند به شکل فارسی، انگلیسی، اشکال و یا ترکیبی از تمام موارد باشند.

مزایای ثبت برند چیست؟

برند در معرفی و شناساندن محصول، شرکت و خدمات شما تاثیر غیر قابل چشم پوشی داشته و ثبت برند می تواند نشان دهنده شخصیت و اهداف بلند مدت صاحبین و مالکین برند باشد.

علامت تجاری یک معرف اختصاری و رسمی شرکت به حساب می آید و موجب اعطای نمایندگی به شرکت ها می شود.

برند هر چیزی، متعلق به خود محصول و یا شرکت بوده و خدمات ناشی از شرکت را به قلم تصویر می کشاند.

ثبت برند کمک فراوانی به شناخته شدن و مطرح شدن محصول و کالای شما کرده و یک عنوان مطرح کننده به شمار می آید.

انتخاب برند می تواند به بازاریابی آسان و موفق کمک نموده و کمک اقتصادی فراوانی به هزینه های صرف شده در زمینه تبلیغات و بازاریابی داشته باشد.

ثبت برند، امکان واگذاری نمایندگی محصول، شرکت و موسسات را به راحتی فراهم آورده و منجر به معرفی برند شما در میان رقبا خواهد شد.

انتخاب برند در جذب مشتری و طرفداران کالا، تاثیر بسیار زیادی داشته و معرف مشخصات کالا، شرکت و محصول مورد نظر شما خواهد بود.

موارد مهم در انتخاب نام برند موفق

انتخاب یک عنوان مناسب به منظور ثبت آسان، ماندگاری و موفقیت آن، بسیار مهم بوده و نیاز به توجه و اهمیت بیشتر به برخی از عوامل خواهد داشت.

مشاوره در زمینه ثبت برند و نام تجاری

انجام مشاوره و راهنمایی در زمینه انتخاب، تثبیت و مراحل انجام آن، بسیار مهم بوده و می تواند به انتخاب صحیح و سپری شدن مناسب و بدون دردسر ثبت برند کمک بسیار زیادی نماید. کمک گرفتن از شرکت های مختلف در این زمینه می تواند به شما کمک بسیار زیادی نموده و دغدغه های این کار را مرتفع نماید.

انتخاب قطعی و نهایی برند

در موارد بسیار زیادی مشاهده شده است که شخص متقاضی، چندین مدت پس از ثبت برند، از نام و نشان برند خود پشیمان شده و در صدد تغییر نام و نشان تجاری برند خود برآمده است. توصیه می شود پیش از هر اقدامی به منظور ثبت سند، حتما از نام و عنوان برند خود اطمینان حاصل کرده و بدون کوچکترین شک و شبهه ای به دنبال تثبیت آن باشید. تعویض مجدد نام برند، احتیاج به انجام امور اداری داشته و مستلزم پرداخت هزینه های اضافی خواهد بود. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب نام برند، برای استعلام برند های ثبت شده در ایران اقدام کنید. همچنین می توانید به منظور پیشگیری از چنین اتفاقی، با مشاورین معتبر در این زمینه مشورت نموده و یک برند مناسب و دائمی انتخاب نمایید.

مراحل ثبت برند - آموزش گام به گام ثبت برند

برند یا همان نشان تجاری، نشان تجاری و معرف شرکت و محصول شما بوده و تا پیش از ثبت برند، هیچ اعتبار قانونی نداشته و برای تثبیت کننده هیچ سند مالکیتی نخواهد داشت. ثبت برند در اداره اسناد و املاک کشور انجام گرفته و احتیاج به سپری شدن مراحل قانونی و معتبر خواهد داشت. ثبت برند در کسب اعتماد دو طرفه مابین طرفین معامله تاثیر بسیار زیادی داشته و می تواند به عقد قرارداد با اعتماد و آسودگی خاطر بیشتر، کمک نماید. از طرف دیگر می توان گفت، ثبت برند به افزایش سرمایه و پول سازی شرکت، محصول و کالا، کمک شایان ذکری نموده و می تواند در بازاریابی موثر این محصول، نقش بسیار مهمی داشته باشند. برند و ثبت آن به مشتری یابی و ارتباط با مشتری کمک بسیار زیادی نموده و شما را در شناخته شدن و مطرح شدن محصولتان کمک خواهد نمود.

نخستین راه ثبت برند، مراجعه مستقیم به اداره ثبت علائم تجاری و ارائه مدارک مورد نیاز در این زمینه می باشد. دومین راه ثبت برند، مراجعه به سایت استعلام ثبت برند و سامانه ثبت برند و علائم تجاری می باشد.

مراحل ثبت برند به شکل حضوری

در رابطه با ثبت برند به این روش، باید متقاضی به اداره ثبت علائم تجاری مراجعه نموده و با ارائه اظهارنامه ثبت نامی، منتظر ثبت این اظهارنامه بمانید. اظهارنامه شما تحویل داده شده و کارشناسان جهت بررسی ثبت و یا رد شدن برند شما، اقدام خواهند نمود. یکی از وقت گیر ترین مراحل ثبت برند، در این مرحله بوده و در صورت ارائه مشاوره و کمک از افراد کارشناس در این زمینه، می توان در فرصت از دست رفته در این مرحله پیشگیری نمود. باید توجه داشت به ازای هر یک مرحله عدم پذیرش برند شما، 15 تا 20 روز زمان اضافی برای ثبت مجدد نیاز خواهد بود. علاوه بر بحث زمان، بحث هزینه نیز در این رابطه بسیار مهم بوده و هر بار که پذیرش ثبت برند شما با مشکل مواجه می گردد، احتیاج به پرداخت مجدد خواهد داشت.

مراحل ثبت برند اینترنتی (روش غیرحضوری)

در این روش با توجه به شرکت های ثبت کننده برند، به سامانه اینترنتی این شرکت ها مراجعه نموده و پس از انتخاب گزینه ثبت نام، مرحله به مرحله تمامی قسمت های فرم ثبت نام را پر نمایید. توصیه می شود پیش از اقدام به ثبت برند به شکل اینترنتی، مدارک مورد نیاز را اسکن نموده و پس از آماده سازی، آن ها را بارگزاری نمایید. پرداخت هزینه های مورد نیاز به منظور ثبت اینترنتی برند، به شکل اینترنتی بوده و احتیاج به داشتن رمز دوم اینترنتی کارت بانکی خواهد داشت. ثبت برند احتیاج به گذر 30 تا 60 روز زمان کامل داشته و در صورت ثبت نهایی و قطعی برند، هیچگونه سوء استفاده و کار غیر قانونی رخ نداده و به شکل رسمی برند به نام شخص متقاضی ثبت خواهد شد.

از مزایای این روش می توان به سریعتر انجام شدن روند کار، عدم پرداخت هزینه رفت و آمد و تلف نشدن وقت اشاره کرد.

برندهای بین المللی

ثبت برند به شکل بین المللی برای برندهای مهم و بسیار معتبر، اهمیت فراوان داشته و توسط وکلای حرفه ای و خوب در ایران انجام می گیرد. این کار احتیاج به پرداخت هزینه های بسیار زیادی داشته و وابسته به نوسانات قیمت ارز و دلار می باشد. ثبت برندهای بین المللی مانع از سوء استفاده های سایر برندها و محصولات شده و می تواند توسط سیستم مادرید انجام گیرد. برای این کار ابتدا برند شما در داخل کشور ثبت شده و سپس توسط وکلا در کشورهای خارجی ثبت خواهد شد.

مدارک لازم جهت ثبت برند

مدارکی که برای ثبت برند شخص حقیقی و حقوقی موردنیاز است عبارت است از:

کپی کارت بازرگانی یکی از مدارک لازم جهت تثبیت برندهایی با حروف انگلیسی و لاتین می باشد. بنابراین اگر برند با حروف فارسی است، نیازی به تحویل کارت بازرگانی نیست.

درصورت داشتن وکیل قانونی برای انجام مراحل ثبت برند، باید مدارک او به عنوان نماینده قانونی نیز ارائه شود.

برندهای تهیه شده در ابعاد ده در ده سانتی متر به تعداد 6 عدد ارائه شود. همچنین درصورت سه بعدی بودن علامت تجاری، باید تصویر گرافیکی شش زاویه ای از آن تهیه و ارائه شود.

مدت زمان لازم برای ثبت برند

تاییدیه سازمان ثبت اسناد و املاک ملی، به زمان احتیاج داشته و این مدت، می تواند برای تقویت برند شما و تبلیغات آن بسیار موثر و طلایی باشد. در این مدت شما می توانید از روش های تبلیغاتی مناسب و تاثیرگذار استفاده نموده و بتوانید برند و نام تجاری خود را به جامعه هدف معرفی نمایید.

در ثبت سند به شکل اینترنتی، مرحله به مرحله پیش رفته و پس از پایان هر مرحله و فشردن دکمه ثبت، کد رهگیری مناسب را دریافت نموده و منتظر دریافت 2 نسخه از تاییدیه ثبت برند باشید. یکی از این نسخه ها در روال کار اداری قرار گرفته و فرآیندهای اداری و رسمی آغاز می گردد.

برند سازی انواع مختلفی داشته و به روش های مختلفی انجام می گیرد. برند سازی مشارکتی، برند سازی دیجیتالی، برند سازی کشوری و برند سازی شخصی از جمله انواع روش های برند سازی به شمار می آیند.

هزینه ثبت برند چقدر است؟

پرداخت هزینه در خصوص تمامی امور، بسیار مهم و حائز اهمیت بوده و از اصلی ترین دغدغه ها و مشکلات موجود در زمینه های کاری به شمار می آید. اطلاع از هزینه های ثبت در برند نیز اهمیت بسیار زیادی داشته و به شرایط مختلفی وابسته می باشد. هزینه های دریافتی در این زمینه بسیار متفاوت بوده و به عوامل مختلفی وابسته می باشد. توصیه می شود جهت اطلاع از این هزینه ها و نحوه دریافت آن ها با مشاورین شرکت های خدماتی در این زمینه مشورت نموده و پس از کسب اطلاعات کافی، اقدام نمایید.

اعتراض درباره ثبت برند

اعتراض از نحوه و مراحل ثبت برندهای مختلف، همواره وجود داشته و از مشکلات اصلی در این زمینه می باشد. شخص متقاضی می تواند در صورت وجود موارد زیر، اعتراض نموده و درخواست رسیدگی مجدد برای ثبت برند نماید.

در صورت اعتراض به نحوه ثبت برند، یک ماه زمان نیاز بوده و مسئولین رسیدگی به این اعتراض، به بررسی این موضوع پرداخته و اگر اعتراضات حقوقی و صحیح باشند، رسیدگی شده و در غیر اینصورت اعتراض رد خواهد شد. توجه داشته باشید توصیه می شود در انتخاب اسم برند، کاملا محتاط بوده و اصولی نگارشی را به خوبی رعایت فرمایید. اگر به دنبال اعتبار بیشتر هستید، می توانید از نام و نام خانوادگی برای ثبت برند خود استفاده نموده و برند خود را بسیار منحصر به فرد و ویژه نمایید

مطالب مرتبط

ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، یکی از مهمترین اصول حرفه ای برای حضور قدرتمند و رقابت در بازار کسب و کار است. با توجه به فضای رقابتی بسیار شدید حاکم بر بازارهای دنیا، نیاز به داشتن برند و علامت تجاری بر کسی پوشیده نیست. اما سؤال اصلی این است که چه شرکت یا کسبی نیاز به ثبت برند دارد؟

ادامه مطلب

برند آماده برندی است که مراحل ثبتی آن انجام شده و برای کالایی مشخص ثبت شده است. انتقال برند می تواند به اشخاص حقیقی و حقوقی انجام شود و قابل استفاده باشد.

ادامه مطلب

با ثبت برند رستوران می توان محصولات خود را با اعتمادی بیشتر به مردم عرضه کرد. ثبت برند رستوران یکی از گزینه های مهم در رقابت با رستوران های دیگر است. امروزه در سراسر جهان، هر صنف و حوزه کاری سعی بر این دارد که محصول خود را با کیفیتی مطلوب به مردم عرضه کند. رستوران ها و غذاخوری ها از جمله اصنافی هستند که با ثبت برند رستوران می توانند خود را از دیگر رقبای این حوزه متمایز کنند و مشتریان خود را برای مدتی طولانی حفظ کنند. هدف ما در این مقاله، آشنایی مختصر شما با نحوه ثبت برند رستوران است؛ با ما همراه باشید.

ادامه مطلب

هزینه ثبت شرکت به خاطر هزینه های مختلف مانند حق الثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها، حق الوکاله وکیل برای ثبت شرکت، هزینه آگهی ها و هزینه های پستی زیاد می باشد. هزینه ثبت برند نیز به همین دلایل متفاوت است که در ادامه بیان خواهیم کرد.

ادامه مطلب

 ثبت برند لوازم خانگی ممکن است کاری دشوار به نظر برسد. ما در این مقاله همه‌چیز را در رابطه با ثبت برند لوازم خانگی به شما می‌گوییم تا کارها آسان‌تر شود.

اگر شما نیز مالک یک برند لوازم‌خانگی هستید و یا قصد دارید به ثبت برند لوازم خانگی بپردازید در این مقاله همراه ما باشید. زیرا ما هر آنچه را لازم است در رابطه با ثبت برند بدانید به شما خواهیم گفت، شمارا درراه ثبت برند همراهی خواهیم کرد تا زیروبم این مسیر را بدانید و با سرعت و به‌آسانی نسبت به ثبت برند خود اقدام کنید.

ادامه مطلب

یکی از مهمترین مسائل برای انتخاب برند، قوانین ثبت برند تجاری می باشد زیرا شما را در انتخاب اسامی محدود می کند. باید به قوانین ثبت برند در ایران برای ثبت علامت تجاری توجه ویژه ای شود زیرا در غیراینصورت در ثبت برند شما مشکلاتی ایجاد می کند. بنابراین لازم دیدیم که در این مطلب در مورد قانون ثبت برند تجاری صحبت کنیم. با ما همراه باشید.  

ادامه مطلب