لزوم ثبت شرکت تجاری برای ایجاد شخصیت حقوقی

برای اینکه بتوانید به شرکت خود شخصیتی حقوقی بدهید، باید برای ثبت شرکت تجاری اقدام کنید. زیرا بر اساس قانون تجارت، شرکت هایی که به ثبت رسیده اند، شخصیت حقوقی دارند.

بر اساس ماده 2 قانون ثبت شرکتها، ثبت شرکت نقطه ای برای رسیدن و ایجاد ماهیت حقوقی برای شرکت است. هیچ شرکتی نمیتواند قبل از ثبت شرکت، دارای شخصیت حقوقی شود. ثبت نقطه پایانی برای تکمیل تشریفات تشکیل شرکت حساب می شود. این قانون که برای افراد متقاضی ایجاد شخصیت حقوقی برای شرکت تجاری بدون ثبت مورد استناد قرار گرفته، برداشتی غیر از این دارد. شخصیت حقوقی شرکت بدون ثبت آن، پیامدهایی مانند مجازات کیفری و انحلال شرکت را به دنبال دارد.

هم چنین اگر شرکت تجاری مثل سهامی با تشکیل دارای شخصیت حقوقی شود، باید پیامدهای ایجاد این شخصیت و استفاده از حقوق آن را مجاز بدانیم.

بر اساس « استفاده از وجوه تادیه شده به نام شرکت های سهامی در شرف تاسیس ممکن نیست مگر پس از به ثبت رسیدن شرکت و یا در مورد مذکور در ماده 19 "»، اگر شرکتی بدون ثبت شرکت دارای شخصیت حقوقی شود، نمی تواند از وجوه و سرمایه خود که مزایای ابتدایی شخصیت حقوقی است، استفاده کند.

اگر نظریه ایجاد شخصیت حقوقی بدون ثبت شرکت را درست بدانیم، باید قبل از ثبت شرکت، مجامع عمومی برای اداره و تصمیم گیری امور شرکت تشکیل شود و برای افزایش یا کاهش سرمایه یا انتخاب بازرسان و مدیران تصمیماتی بگیرند. صورتجلسات باید در اداره ثبت شرکتها به صورت آگهی ثبت شوند.
حال ممکن است این پرسش به وجود بیاید که آیا مرجع ثبت شرکت ها که سابقه ای از شرکت مورد نظر ندارد، چنین صورتجلسه را قبول کرده و آگهی می کند؟ بی شک جواب این پرسش منفی است و قبول وجود شخصیت حقوقی برای این شرکت تجاری، به معنی پذیرش مشکلات آن و ضرر برای تمامی سازمان ها، اشخاص و اشخاص ثالثی است که با این شرکت تجاری دارای ارتباط هستند.
هم چنین تا زمان به ثبت نرسیدن شرکت، صدور ورقه گواهینامه موقت سهم یا ورقه سهم ممنوع و دارای مجازات نقدی یا حبس می باشد. در صورت تخلف از این امر، امضاکنندگان باید خسارات شخص ثالث را بپردازند. حالا با این وجود، آیا می توان شرکت سهامی را دارای شخصیت حقوقی دانست اما این شرکت از ابتدایی ترین نیاز خود یعنی نقل و انتقال سهام از طرف شرکاء ممنوع باشد؟

بنابراین توضیحات، برای داشتن شخصیت حقوقی باید به ثبت شرکت تجاری اقدام کرده و برخلاف قانون عمل نکرد.

 

هم چنین بخوانید:

ثبت شرکت موسسه غیر تجاری

ثبت برند تجاری و الزاماتی که باید رعایت شود

مطالب مرتبط

زمانی که افرادی تصمیم به شروع یک فعالیت تجاری با مشارکت یکدیگر می گیرند نیازمند ثبت شرکت هستند. شرکت ها انواع مختلفی دارند که انتخاب آنان بسته به نیاز و شرایط شرکاء متفاوت است. امروزه در ایران پرکاربرد ترین انواع شرکت، شرکت با مسئولیت محدود و شرکت با سهامی خاص است.

در تمام مراحل ثبت شرکت ، ثبت موسسه و سایر خدمات ثبتی در کنار شما هستیم. کافیست با ما تماس بگیرید. 

ثبت شرکت در تهران 02166501809 | 02166502188

 

ادامه مطلب

شرکت های نتورک یا به قولی هرمی نوعی شرکت توزیعی و یا خدماتی هستند که به واسطه ساخت یک شبکه بزرگ از فروشندگان و عوامل توزیع بدون نیاز به جا و مکان زیاد میتواند یک منطقه، شهر و یا حتی کشور را پوشش دهد.

ادامه مطلب

برای ثبت شرکت برق دانستن شرایط و مدارک لازم بسیار مهم است. برای ثبت شرکت برق داشتن حداقل سرمایه ضروری است. مراحل ثبت شرکت به صورت اینترنتی است. برای ثبت شرکت برق باید به صورت الکترونیکی اقدام نمایید و مراحل ثبت شرکت را طی نمایید. تکمیل مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت الزامی است و باید به اداره ی ثبت شرکت ها ارسال نمایید. وارد کردن مشخصات شخصی، سرمایه شرکت، نام شرکا و... الزامی است.

ادامه مطلب

اگر بخواهیم ابتدا شرکت های تولیدی را تعریف کنیم، شرکت هایی هستند که در موضوع فعالیت شرکت، موارد مربوط به فعالیت های تولیدی ذکر شود و تنها تفاوت با شرکت های دیگر، موضوع فعالیت این شرکت ها می باشد. در این مطلب به شرایط، مدارک و مراحل ثبت شرکت تولیدی می پردازیم.

هدف این شرکت ها تولید محصول بوده و برای به دست آوردن درآمد، مواد اولیه خریداری می کنند تا بتوانند محصول تولیدی خود را عرضه کنند و فروش نمایند. این شرکت ها در دوقالب شرکت تولیدی سهامی خاص یا شرکت تولیدی با مسئولیت محدود فعالیت می کنند. برای ثبت شرکت های تولیدی باید به اداره ثبت شرکت ها مراجعه شده و از سازمان هایی مانند سازمان صنایع و معادن، بهداشت و ... مجوز لازم را دریافت کنند.

ادامه مطلب

شاید اکثر شما پیمانکاران محترم از شرایطی که باید برای شرکت در مناقصه پیمانکاری داشته باشید، اطلاع چندانی نداشته باشید. ما در این مطلب شرایط شرکت در مناقصه پیمانکاری را با ذکر جزئیات بیان می کنیم.

ادامه مطلب

برای تاسیس و ثبت شرکت حفاظتی مراقبتی باید از طرف نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مجوز لازم را دریافت کرد. این موسسات موضوع فعالیتشان محدود است که از آن ها می توان به مواردی از قبیل تاسیس و تغییرات موسسات خدمات انتظامی، حفاظتی، مراقبتی مانند حفاظت از اماکن و تاسیسات خصوصی و دولتی مثل مجتمع های مسکونی و تجاری و محلات، صندوق های قرض الحسنه، حفاظت از شعب غیر مادر و بانک های خصوصی، دولتی و موسسات مالی و اعتباری، تولید و نصب سامانه های حفاظتی الکترونیکی و حمل پول و اوراق بهادار اشاره کرد.

ادامه مطلب