کد اقتصادی چیست و چرا بدان نیاز داریم؟

 کد اقتصادی به منزله شناسه مالیاتی هر فرد حقیقی یا حقوقی است . که شامل 12 رقم میشود و توسط سازمان امور مالیاتی برای رهگیری معاملات تجار ، فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغل به آنها داده میشود. رسالت این کد جلوگیری از فرار مالیاتی ، تخلفات مالی ، محاسبه دقیق و صحیح مالیات و رهگیری فعالیت اقتصادی شرکت ها است. درحقیقت این کد شرط لازم برای عقد قرارداد و مجوز فعالیت اقتصادی است. بعد از ثبت شرکت تنها 2 ماه فرصت برای اخذ ای کد درنظر گرفته شده است و در صورت عدم دریافت آن شرکت مذبور نه تها از معافیت های مالیاتی ماده ی 105 قوانین سازمان مالیاتی کشور محروم خواهند شد در این ماده آمده است:درآمد شرکت ها و درآمد ناشی از فعالیت های انتفاعی سایر اشخاص حقوقی از منابع مختلف در ایران یا خارج از ایران تحصیل می شود.پس از وضع هزینه های حاصل از منابع غیر معاف و کسر های مقرر به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه ای می باشد،مشمول مالیات حداکثر به نرخ بیست و پنج درصد خواهند بود.علاوه بر محرومیت از مزیت فوق،اخذ کد اقتصادی یک تکلیف مالیاتی است.

سازمان امور مالیاتی کشور،از طریق کد اقتصادی قادر خواهد بود صورتحساب ها،دفاتر قانونی و فاکتورها را به راحتی بررسی کند و مالیات را بر اساس اسناد و مدارک به طور مستند محاسبه نماید.
از سویی دیگر،داشتن کد اقتصادی برای اشخاص حقیقی و حقوقی جهت صادرات و واردات و اخذ کارت بازرگانی نیز ضروری است.وقتی یک شرکت تشکیل می شود ، بدون داشتن پرونده مالیاتی نمی تواند کد اقتصادی بگیرد، لذا شرکت نمی تواند با جایی قرارداد ببندد و شروع به فعالیت نماید.

کاربردهای اصلی کد اقتصادی برای امور مهم تجاری عبارتند از:

اخذ کارت بازرگانی.

شرکت در مزایده ها.

صدور فاکتور.

باز کردن حساب در بانک

شرکت در مناقصات

اخذ قرارداد با شرکتها دولتی

اقدامات لازم جهت اخذ کد اقتصادی

هر شخص حقیقی و حقوقی جهت تعیین میزان مالیات پرداختی خود و اخذ کد اقتصادی می بایست برای تشکیل پرونده و تعیین حوزه مالیاتی اقدام نماید.در ذیل به بررسی اقدامات لازم جهت اخذ کد اقتصادی می پردازیم.

مرحله اول : تشکیل پرونده مالیاتی
مراحل تشکیل پرونده مالیاتی به قرار ذیل است:
1.تشکیل پرونده جهت مالیات عملکرد
2.پیش ثبت نام در تارنمای http://e2.tax.gov.ir
3.تشخیص حوزه مالیاتی و ممیز با توجه به آدرس ( توسط کارشناسان حقوقی ما در ثبت یکتا).
4.پیش ثبت نام ارزش و تحویل مدارک
5.دریافت شماره پرونده و کد واحد مالیاتی ارزش افزوده و پس از ارجاع پرونده توسط وکلای حرفه ای در ثبت یکتا با مراجعه به حوزه ارزش افزوده مربوطه
6.پس از دریافت تمامی شماره پرونده ها لازم است آن را در سامانه ثبت نام کد اقتصادی وارد نمایید تا ثبت نام کد اقتصادی تکمیل شود.
 مرحله دوم : تعیین حوزه مالیاتی
جهت تعیین حوزه ی مالیاتی،می بایست به نزدیک ترین اداره امور مالیاتی مراجعه فرمایید و با دادن آدرس ، حوزه و ممیز خود را پیدا کنید.
 مرحله سوم : فراهم نمودن مدارک مورد نیاز
مدارک لازم جهت تشکیل پرونده و درخواست کد اقتصادی شخص حقوقی عبارت است از :
1.کپی برابر با اصل مدارک ثبتی:
شرکت سهامی خاص ( آگهی تاسیس، تغییرات ؛ اساسنامه ، اظهارنامه )
شرکت با مسئولیت محدود ( آگهی تاسیس، تغییرات ؛ اساسنامه ، تقاضانامه ، شرکتنامه )
2.کپی برابر با اصل مدارک هویتی مدیران( شناسنامه و کارت ملی )
3.اجاره نامه رسمی با کد رهگیری یا سند مالکیت به نام شرکت ( یا سند مالکیت به نام یکی از اعضای هیات مدیره باشد.ضمناَ سند باید تک برگی باشد در غیر این صورت اگر سند دفترچه ای است باید همراه با پایان کار باشد).
4.قبض تلفن ( بدون مغایرت کد پستی با آخرین آگهی و اجاره نامه یا سند )
5.تکمیل دفتر چه ثبت نام اشخاص حقوقی
6. مهر شرکت
7.پرداخت 2 در هزار سرمایه شرکت
8.گواهی امضاء در دفتر خانه اسناد رسمی

مدت زمان لازم برای تعیین حوزه مالیاتی ( تشکیل پرونده مالیاتی ) و اخذ کد اقتصادی :

تشکیل پرونده مالیاتی در تمام حوزه ها به جز حوزه ی مالیاتی غرب تهران حدود یک هفته زمان می برد، در حوزه مالیاتی غرب تهران به خاطر بازدید اداره ی دارایی مستغلات از محل شرکت، تشکیل پرونده مالیاتی به زمان بیشتری نیاز دارد.
پس از تشکیل پرونده مالیاتی، می توان اقدام به دریافت شماره اقتصادی نمود که دریافت آن در حدود 2 الی 3 هفته زمان می برد.

نکته :

کارت اقتصادی به آدرس شرکت یا مکانی که طبق آن تشکیل پرونده گردیده پست می گردد.
 چنانچه پس از دریافت کارت شماره اقتصادی تغییراتی در اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی حادث شود لازم است فرم نمونه را تکمیل و به همراه مدارک مثبته به حوزه مربوطه یا اداره صادر کننده کارت تحویل داده شود تا نسبت به ثبت تغییرات و اصلاح کارت ، اقدامات لازم به عمل آید.

مشاورین ما در ثبت یکتا بی صبرانه منتظر تماس شما برای مشاوره رایگان هستند

ثبت برند، ثبت شرکت ، رتبه بندی و اخذ گرید در تهران 54071-021 | 09127152571 | 09126010223

 

 

مطالب مرتبط

ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، یکی از مهمترین اصول حرفه ای برای حضور قدرتمند و رقابت در بازار کسب و کار است. با توجه به فضای رقابتی بسیار شدید حاکم بر بازارهای دنیا، نیاز به داشتن برند و علامت تجاری بر کسی پوشیده نیست. اما سؤال اصلی این است که چه شرکت یا کسبی نیاز به ثبت برند دارد؟

ادامه مطلب

شرکتهای تعاونی دستی ازشرکتها هستند که رسالت اولیه آنها کم کردن بار اقتصادی از دوش اعضا خود است.و در کنار آن به فکر سود آوری هستند.

ادامه مطلب

دستورالعمل وحدت رویه تشخیص صلاحیت مشاوران

اصلاحات آیین نامه تشخیص صلاحیت مشاوران

دستورالعمل وحدت رویه تشخیص صلاحیت پیمانکاران

اصلاح شرایط اختصاصی آیین نامه طبق هبندی و تشخیص صلاحیت پیمانکاران

مصوبات وحدت رویه تشخیص صلاحیت پیمانکاران

بخشنامه طبقه بندی پیمانکاران

راهنمای ثبت نام در ساجات

ادامه مطلب