چه کاری برای اخذ کد اقتصادی باید انجام داد؟

طبق قانون اشخاصی حقیقی و حقوقی که کالایی تولید می کنند یا خدماتی ارائه می دهند، باید دارای کد اقتصادی باشند. این کد شماره ای 12 رقمی می باشد و برای شناسایی شرکت در واحد مالیاتی کاربرد دارد. بر طبق قانون مالیات، پس از ثبت شرکت باید کارهای مربوط به اخذ کد اقتصادی را انجام داد و آن را دریافت کرد. شرکت ها باید ظرف مدت 2 ماه پس از ثبت شرکت و صادر شدن آگهی تاسیس، به اخذ کد اقتصادی بپردازند و پرونده مالیاتی تشکیل بدهند. بدون این پرونده، شرکت نمی تواند کد اقتصادی اخذ کند و به انجام فعالیت بپردازد.

اخذ کد اقتصادی - ثبت یکتا

دلایل مهم برای اخذ کد اقتصادی

 • فاکتور صادر کند
 • شرکت می تواند کارت بازرگانی اخذ کند
 • بازکردن حساب در بانک
 • با شرکت های دولتی قرارداد اخذ کند
 • در مزایده و مناقصات شرکت کند

 

مدارک لازم جهت دریافت کد اقتصادی اشخاص حقیقی

 • از تمامی صفحات مدارک شناسایی، پروانه کسب و کارت اقتصادی قبلی یا فیش کامپیوتری کپی گرفته شود
 • درخواست خود را به صورت کتبی تهیه کند
 • عکس 3 در 2 از متقاضی به تعداد 3 عدد تهیه شود
 • پرداخت 10000 ریال و ارائه فیش پرداخت مبلغ
 • فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی به صور کامل تکمیل گردد

 

مدارک لازم جهت دریافت کد اقتصادی اشخاص حقوقی

 • از تمامی صفحات شناسنامه و کارت اقتصادی قبلی یا فیش کامپیوتری کپی گرفته شود
 • درخواست شرکت را به صورت کتبی تهیه کند
 • روزنامه رسمی که آگهی شرکت در آن درج گردیده است
 • عکس 3 در 2 از متقاضی به تعداد 3 عدد تهیه شود
 • پرداخت 10000 ریال و ارائه فیش پرداخت مبلغ
 • فرم اطلاعات هویتی اشخاص حقوقی به صور کامل تکمیل و تنظیم گردد

 

مراحل اخذ کد اقتصادی

 • از مدارک شناسایی اعضای هیئت مدیره، اساسنامه و آگهی تاسیس شرکت، اظهارات شرکت و مجوز تاسیس یا پروانه بهره برداری و سند مالکیت اقامتگاه قانونی شرکت کپی گرفته شود
 • دفترچه در واحد اطلاعات و خدمات اداره دارایی و فرم ب مربوطه از واحد ثبت و شناسایی اداره دارایی تکمیل شود
 • مالیات حق تمبر به اداره دارایی پرداخت گردد

 

هم چنین بخوانید:

ثبت برند تجاری و الزاماتی که باید رعایت شود

ثبت طرح صنعتی و حقوق مربوط به آن

لینک های مهم
نویسنده : ثبت یکتا
۲۳ آبان ۱۱:۰۸ قبل از ظهر(2 سال پیش)

نکاتی برای اخذ کد اقتصادی شرکت

برای اخذ کد اقتصادی شرکت باید ابتدا مدارک مورد نیاز برای دریافت کد اقتصادی را تکمیل و آماده کرده و سپس همراه با فرم اطلاعات شخص حقیقی به حوزه مالیاتی برای بررسی سرممیزی مالیات آن ها، تحویل دهید. پس از ثبت و تایید مدارک، رسیدی برای دریافت مدارک صادر کرده و به شما تحویل داده می شود. پس از این مدارک را به اداره نظارت تحویل دهید تا به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی و اداره شماره اقتصادی ارسال شود.مسئولان این ادارات پس از بررسی مدارک، کد اقتصادی شما را صادر می کنند.

اخذ کد اقتصادی شرکت - ثبت یکتا

اشخاص حقوقی نیز می توانند پس از کامل کردن اطلاعات هویتی که توسط وکیل یا مدیرعامل تنظیم و با مهر شرکت ممهور شده است، این مدارک را به حوزه مالیاتی تحویل بدهند. مراحل باقی مانده دیگر مانند مراحل اخذ کد اقتصادی اشخاص حقیقی می باشد.

کد اقتصادی توسط سازمان امور مالیاتی کشور به فعالان اقتصادی داده شده و در واقع شماره شناسایی افراد در سازمان مالیاتی می باشد. سازمان امور مالیات به وسیله کد اقتصادی می تواند صورت حساب، فاکتورهای صادره و دفاتر قانونی را به راحتی مورد بررسی قرار دهد. یکی از مزیت هایی که کد اقتصادی دارد این است که برای فعالیت های تجاری مجوز کسب می کند و حقوق دولت را از طریق مالیات پرداخت می کند.

 

افراد مکلف به اخذ کد اقتصادی

 • اشخاص حقوقی فعال در زمینه صادرات، واردات، مونتاژ، توزیع کالا، تولید و امور خدماتی
 • اشخاص حقیقی فعال در زمینه صادرات، واردات، مونتاژ، توزیع کالا، تولید و ارائه خدمات

البته دقت کنید که اشخاص حقیقی باید پروانه کسب و کار از مراجع مربوطه دریافت کنند  و دارای محل فعالیت تجاری و شرایط لازم برای دریافت کد اقتصادی باشند.

اگر شرکتی مراحل اخذ کد اقتصادی شرکت را انجام نداده و این کد را دریافت نکند، طبق مصوبه مجلس نمی تواند از معافیت های مالیاتی در ماده 105 قانون سازمان مالیات استفاده کند. طبق قانون 105 سازمان مالیات کشور، " درآمد شرکتها و درآمد ناشی از فعالیتهای انتفاعی سایر اشخاص حقوقی از منابع مختلف در ایران یا خارج از ایران تحصیل می شود، پس از وضع زیانهای (هزینه ها) حاصل از منابع غیر معاف و کسر مالیاتهای مقرر به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه ای می باشد مشمول مالیات حداکثر به نرخ 25 درصد خواهند بود."

 

هم چنین بخوانید:

چه کاری برای اخذ کد اقتصادی باید انجام داد؟

ثبت برند تجاری و الزاماتی که باید رعایت شود

لینک های مهم
نویسنده : ثبت یکتا
۲۴ آبان ۰۲:۰۸ قبل از ظهر(2 سال پیش)

نحوه اعلام عدم فعالیت شرکت ها به چه صورت میباشد؟

نحوه اعلام عدم فعالیت شرکت ها به چه صورت میباشد؟

همه شرکت ها از جمله شرکت سهامی خاص ، بامسئولیت محدود، سهامی عام و... پس از  ثبت شدن  در اداره ثبت شرکت ها، شامل یک سری وظایف قانونی و تکالیف مالیاتی میشوند . اولین مرحله پس از ثبت شرکت، اخذ کداقتصادی و مشخص کردن حوزه و واحد مالیاتی میباشد که توسط اداره دارایی و از روی آدرس شرکت پس از تشکیل پرونده مشخص میشود. در صورتی که شرکت مراحل گفته شده را طی نکند جنبه قانونی نداشته و هرگونه فعالیت بدون ثبت شرکت، کداقتصادی و ... جرم محسوب شده و شامل جریمه میشود. در مواقعی هم شرکت تمامی مراحل گفته شده را پس از ثبت انجام میدهد اما به هر دلیلی از جمله ورشکستگی ، اختلاف میان شرکاء و ... نمیتواند به فعالیت خود ادامه دهد یا از همان ابتدا شرکت بدون فعالیت باقی میماند. در این صورت باید عدم فعالیت  خود را به اداره مالیات اعلام کند.

منظور ازعدم فعالیت شرکت چیست؟
عدم فعالیت یعنی اینکه حساب بانک شرکت تأسیس شده هیچگونه گردشی نداشته باشد، حتی برای مصارف شخصی
" ثبت تغییرات   اشخاص حقوقی با ۵ سال عدم فعالیت منوط به اخذ مفاصا حساب مالیاتی است     
مفاصا حساب مالیاتی چیست؟

مفصا حساب  در اصل به معنای تصفیه مالیاتی میباشد و برگه یا سندی است که پس از رسیدگی ممیز مالیاتی به  حساب شخص یا  مالیات مودی مبنی بر تصفیه حساب به  وی میدهند.

جهت اعلام عدم فعالیت شرکت و معافیت مالیاتی به چه نکاتی باید توجه کرد؟
پس از ثبت شرکت مشخصات شما از طریق اداره ثبت شرکتها به اداره دارایی گزارش خواهد شد، شما می توانید با رعایت یکسری اصول کلی که به اختصار بیان می شود درصورت عدم فعالیت هم، مشمول جریمه مالیاتی نشوید.
1- بر اساس ماده ۱۸۴ قانون مالیاتهای مستقیم ادارات ثبت مکلفند در آخرهرماه فهرست کامل شرکتها و مؤسساتی را که درطول ماه به ثبت می رسند و تغییرات حاصله درمورد شرکت ها و مؤسسات موجود و نیز نام اشخاص حقیقی یا حقوقی را که دفتر قانونی به ثبت رسانده اند با ذکر تعداد دفاتر ثبت شده و شماره های آن به اداره امور مالیاتی محل اقامت مؤسسه ارسال دارند. حال باید توجه داشت از زمان ثبت تا زمانی که شرکت فاقد فعالیت بود، مراتب باید طی نامه‌ای کتبی درسربرگ شرکت و با مهر و امضاء به واحد مالیاتی مربوطه اطلاع داده شود.
2-در صورت خرید هرگونه اموال و اثاثیه و تجهیزات درسال مورد نظرجزء خرید شرکت محسوب شده و قابل رهگیری است.
3- جهت عدم فعالیت شرکت، تصمیم دفاتر مالی و اظهارنامه عدم فعالیت ضروری است. پس هر سال دفاتر مالی شرکت را در مهلت مقرر تهیه نمایید.
4-پلمپ دفاتر قانونی از دیگر تکالیف اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد فعالیت می باشد. یعنی بابت هر سال مالی حتی درصورت نداشتن فعالیت می بایست دفاتر قانونی پلمپ گردد.
5- صاحبان مشاغل اشخاص حقیقی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و ایشان نیز می بایست عدم فعالیت خود را به واحد مالیاتی مربوطه ارائه دهند.
6- مراقب حساب بانکی شرکت باشید، فعالیت حساب بانکی به منزله فعالیت شرکت می باشد. البته کارمزدهای بسیار محدود دریکی دو مورد که معمولاً بانک ها به صورت اتوماتیک و بدون اعلام به مشتری انجام میدهند، دیگر وجه ناگزیر ماجرا است که البته آن هم باید محدود باشد.
توضیح : اعلام عدم فعالیت نسبت به گذشته اثر دارد و قابل قبول است و نمی توان برای آینده این کار را انجام داد.

برای عدم فعالیت شرکت ثبت شده چه باید کرد؟

زمانی که شرکت به ثبت رسیده اما فعالیتی ندارد مدیرعامل شرکت یا نماینده قانونی وی موظف خواهد بود که هر اسفند ماه نسبت به اخذ پلمپ دفاتر قانونی و هر تیر ماه نسبت به ارائه اظهارنامه عدم فعالیت اقدام نماید. در غیر اینصورت شرکت مشمول جرائم مالیاتی میشود. همچنین عدم فعالیت باید هر سال تمدید شود.
بطور کلی شرکتهایی که ثبت شده اما نمی خواهند فعالیتی داشته باشند باید عدم فعالیت خود را به ثبت  برسانند. برای این کار باید مراحل قانونی آن طی شود که به ترتیب عبارتند از: ثبت شرکت، تعیین حوزه مالیاتی و کد اقتصادی، پلمپ دفاتر و سرانجام نامه عدم فعالیت.
به عبارت دیگری مراحلی که برای ثبت شرکت بدون فعالیت انجام میشود دقیقا مانند ثبت اولیه شرکت میباشد. اداره دارایی باید در جریان عدم فعالیت شرکت باشد در غیر این صورت برای شرکت مالیات محاسبه میشود که به ضرر هئیت مدیره خواهد بود.

در شرایطی که هئیت مدیره تمایلی برای فعالیت شرکت ندارند باید نسبت به تنظیم نامه عدم فعالیت و تسلیم آن به حوزه مالیاتی اقدامات لازم را انجام دهند. کارشناس اداره مالیات نیز پس از بررسیهای لازم نسبت به موافقت به عدم فعالیت اقدام میکند. هر شرکتی وضعیت مالی خود را به اداره دارایی اعلام و مالیات مربوط به سال مالی گذشته را طبق اظهارنامه تسلیمی پرداخت میکند. برای اعلام عدم فعالیت شرکت و معافیت مالیاتی باید نکات زیر را در نظر بگیرد:
تشکیل پرونده عدم فعالیت شرکت در اداره دارایی باید صورت بگیرد، زیرا بدون تشکیل پرونده عدم فعالیت، مفهومی نخواهد داشت.
در مهلت قانونی (۴ ماه اول سال مالی) عدم فعالیت شرکت باید اعلام شود و اگر خارج از مهلت مقرر باشد، مالیات ماههای اعلام نشده برای شرکت محاسبه میشود.
تسلیم دفاتر مالی و اظهارنامه عدم فعالیت شرکت الزامی میباشد.
عدم فعالیت شرکت در هر سال یکبار باید اعلام شود که هر سال باید دفاتر مالی شرکت را در مهلت مقرر تهیه کرد.
تنظیم اظهارنامه برای عدم فعالیت شرکت
تنظیم اظهارنامه مالیاتی و دفاتر قانونی طبق آیین‌‌نامه تحریر دفاتر و مورد تایید سازمان مربوطه میباشد که تکمیل اظهارنامههای مالیات بر ارزش افزوده یک شرکت تجاری یا موسسه غیر تجاری ضروری میباشد.
اظهارنامه مالیاتی در واقع تصویر عملکرد مالی بنگاه اقتصادی در طول یک دوره مالی است که مودی در رابطه با فعالیت مالی شرکت اعلام میکند. فرم اظهار نامه مالیاتی بیانگر میزان درآمد یا فروش، هزینهها، سود و زیان میباشد. نحوه تنظیم اقلام آن مطابق فرم مشخصی است و هر سال توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام میشود. در حال حاضر، خود اظهاری از طریق وب سایت و اینترنت و گاهی نیز بصورت دستی نیز انجام می شود.
سوالی که معمولا بسیاری از افراد در مورد ثبت شرکت میکنند اینست که آیا میتوان شرکت را ثبت نمود ولی فعالیت نکرد و آیا در صورت عدم فعالیت بازهم جرائم مالیاتی متوجه شرکت میگردد ؟
در اینجا باید گفت مراحل ثبت شرکت بدین نحو میباشد که ابتدا شرکت ثبت میگردد پس از ثبت شرکت (چه سهامی خاص و چه مسئولیت محدود و چه موسسه و چه شرکت تعاونی و چه شرکت تضامنی ) میبایست نسبت به اخذ کد اقتصادی و سپس تعیین حوزه مالیاتی اقدام گردد . ثبت شرکت در تهران حوزه مالیاتی میبایست تعیین گردد . حوزه های مالیاتی در تهران عبارت است از حوزه مالیاتی شمیرانات ، حوزه مالیاتی شمال ، حوزه مالیاتی مرکز ، حوزه مالیاتی غرب ،حوزه مالیاتی شرق ، حوزه مالیاتی جنوب بسته به اینکه آدرس شرکت در کدام خیابان واقع شده باشد ، حوزه مالیاتی تعیین میگردد .
برای تعیین حوزه مالیاتی و اخذ کد اقتصادی مدارکی مورد نیاز است که در بخش مورد نظر به تفصیل شرح داده شده است .
یکی از موارد مورد نیاز واریز فیش ۲ در هزار سرمایه اولیه برای اداره مالیات میباشد . یعنی ۲ هزارم سرمایه اعلامی .مثلا اگر شرکتی یک میلیون تومان باشد فیش مالیاتی آن شرکت برابر ۲ هزار تومان خواهد بود . اما باید دقت نمود که پس از ثبت سریعا نسبت به تعیین حوزه مالیاتی و واریز فیش ۲ در هزار اقدام نمود در غیر اینصورت مشمول جریمه ۳ برابری خواهد شده یعنی فیش جریمه مالیاتی برابر ۶ هزارم میباشد .
پس از تعیین حوزه مالیاتی دفاتر پلمپ همان سال میبایست اخذ شود . دفاتر پلمپ نیز بسیار مهم میباشد . چون در صورت عدم اخذ شرکت دچار جریمه مالیاتی خواهد شد و مالیات علی الراس شامل حال آن شرکت خواهد گردید . دفاتر پلمپ بدین منظور اخذ میگردد که کلیه حسابها هزینه ها و درآمدهای روزانه در آن ثبت گردد .
حاصل این دفاتر در اظهارنامه مالیاتی نمود پیدا خواهد کرد . که پس از آن نسبت به بررسی دفاتر توسط ممیز اقدام میگردد .
اما در این مرحله در صورت عدم فعالیت شرکت میتواند نسبت به تنظیم نامه عدم فعالیت و تسلیم آن به حوزه مالیاتی اقدام نماید . ممیز پس از بررسی نسبت به موافقت به این عدم فعالیت اقدام مینماید . اما باید شرکتها توجه داشته باشند که پایان سال مالی و در تاریخ ۳۱/۴ هر سال باید به حوزه مالیاتی مراجعه و نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی سفید اقدام نمایند در غیر اینصورت مشمول جرایئم مالیاتی خواهند گردید .باید توجه نمود که عدم فعالیت باید هر سال تمدید گردد .
پس بطور خلاصه باید مراحل ثبت شرکت برای شرکتهایی که نمیخواهند برای مدتی فعالیت نمایند را اینگونه خلاصه نمود : ۱- ثبت شرکت ۲- تعیین حوزه مالیاتی و کد اقتصادی ۳- پلمپ دفاتر۴- نامه عدم فعالیت .
یکی از نکاتی که خیلی از کاربران توجهی به آن ندارند ، آیتم های مهم در نحوه اعلام عدم فعالیت شرکت است . بیشتر فعالان اقتصادی هم این اشتباه ر ا مرتکب می شوند . بدین صورت که خیلی مشتاقانه شرکتی را به ثبت می رسانند و سعی می کنند خیلی با حوصله و مرتب کارها را جلو ببرند تا فعالیت اصلی خود را آغاز نمایند
اگر شما کسب و کاری دارید که فعلا” پس از یک سال و یا چند ماه هنوز معامله و یا فعالیتی نداشته اید به چند نکته مهم در خصوص نحوه اعلام عدم فعالیت شرکت توجه کنید :
پس از ثبت شرکت ، مشخصات شما از طریق اداره ثبت شرکتها به اداره دارایی گزارش خواهد شد .
عدم فعالیت به معنی عدم تشکیل پرونده مالیاتی نیست .
مشاغلی که عدم فعالیت دارند باید برای ثبت نام شماره اقتصادی و مالیات بر ارزش افزوده اقدام کنند .
عدم فعالیت یعنی اینکه حساب بانک شرکت تاسیس شده هیچگونه گردشی نداشته باشد حتی برای مصارف شخصی.
این افراد ملزم به گرفتن دفاتر پلمپ قانونی می باشند .
از هرگونه خرید و فروش برای اعضا به نام شرکت خودداری کنند ، چون طرف معامله شما نام شما را گزارش خواهد کرد .
اظهارنامه های ارزش افزوده باید بصورت صفر در مهلت های مقرر ارائه شوند .
اگر در اساسنامه آورده نقدی دارند باید در حساب بانکی و در اظهارنامه عملکرد نشان داده شود .
در عدم فعالیت فقط ثبت نکردن رویدادها مهم نیست ، باید هیچ رویدادی انجام نشده باشد .
خرید تجهیزات برای انجام فعالیت در سال بعد جزو فعالیتهای شما محسوب می گردد به تاریخ خرید توجه کنید .
با رعایت یک سری اصول کلی که به اختصار بیان شد می توانید در عدم فعالیت هم مشمول جریمه مالیاتی نشوید . هرگونه فعالیت کوچکی هم که دارید جزء فعالیت محسوب شده و نمی توانید عدم فعالیت را ادامه دهید

 

لینک های مهم
نویسنده : ثبت یکتا
۳۰ تیر ۱۰:۰۴ قبل از ظهر(4 هفته پیش)