اخذ ایزو - برخی استانداردهای رایج ایزو

انواع استاندارد های ایزو:

اخذ ایزو

  1. ISO-9001 : استاندارد مدیریت کیفیت

    هدف از تدوین این استاندارد به وجود آوردن الگویی بین المللی برای پیاده سازی و استقرار سیستم های مدیریت و تضمین کیفیت بوده که مورد استقبال در سطح جهان قرار گرفت. در واقع استاندارد ایزو 9001 به یک محصول خاص داده نمی شود، بلکه فرایند تولید کالا یا خدمات را در یک واحد تجاری مورد ارزیابی قرار می دهد.

برخی مزایای بکارگیری استاندارد ایزو 9001:

  • شفافیت فرایندها و شاخص ها در سازمان.

  •  بررسی فعالیتهای سازمان مطابق با اهداف سازمان.

  •  جلوگیری از دوباره کاریها به واسطه ی تعریف فعالیت های سیستماتیک.

  •  افزایش توان رقابتی در عرصه بین الملل.

 

  1. ISO-14001 : استاندارد محیط زیست
    شامل استانداردهای بین المللی در رابطه با سیستم های زیست محیطی است که در سال 1996 میلادی به وسیله کمیته فنی 207 سازمان ایزو به وجود آمدند. این سیستم شامل ساختار سازمانی، فعالیتهای طرح ریزی، تعیین فرایندها و در اختیار گیری منابع لازم جهت تهیه، اجرا، بازنگری و حفظ خط مشی زیست محیطی سازمان است. این گواهی نامه به سازمانی داده می شود که در درازمدت برنامه های عملی برای کمک به پاکیزه ماندن محیط زیست داشته باشد.

از مزایای این استاندارد:

  •  افزایش سهم بازار در سطح بین الملل.
  •  رعایت بهتر و بیشتر قوانین و مقررات مربوط به محیط زیست.
  •  ایجاد سیستم های مدیریت زیست محیطی.
  •  ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای سازمان.
     
  1. ONSAS-1800 : استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت
    این استاندارد جهت تأمین نیاز سازمانها به یک استاندارد سیستم ایمنی و بهداشت شغلی تدوین شده تا بدین وسیله بتوانند سیستم مدیریت خود را در زمینه های بهداشتی و ایمنی ارزیابی کنند. ساختار این استاندارد با استاندارد های ایزو9001 و 14001 سازگار است که سازمانهابتوانند سیستم های مدیریت کیفیت،محیط زیست و بهداشت شغلی را با هم ادغام کرده و سیستم مدیریتی یکپارچه ایجاد کنند.

از مزایای این استاندارد:

  • ساختاری مناسب جهت مدیریت بهداشت و امنیت شغلی.
  • تفکری طرح ریزی شده و مستند در رابطه با بهداشت و امنیت شغلی.
  • به وجود آمدن محیط کاری امن تر.
     
  1. ISO-22000 : استاندارد مدیریت ایمنی مواد غذایی
    این استاندارد مجموعه ترکیبی مؤثری جهت حصول اطمینان از امنیت غذایی در طول زنجیره غذایی را ایجاد می کند که عناصر کلیدی آنها شامل ارتباط متقابل، سیستم مدیریت، برنامه های پیشنهادی است. بکارگیری این استاندارد به سازمانهای زنجیره غذایی کمک می کند تا خطرات موجود در سیستم خود را شناسایی نموده و کنترل کنند.
     
  2. استاندارد  ISO/IEC-17020
    این استاندارد،از استانداردهای تخصصی است برای معیارهای عمومی برای فعالیت انواع مختلف سازمانهای بازرسی کننده. هدف از این استاندارد مشخص کردن معیارهای عمومی سازمان های بازرسی کننده بی طرف جدا از بخش مورد بازرسی ، استفاده سازمانهای بازرسی کننده و مراجع تأیید صلاحیت و دیگر سازمانهای مرتبط با شناسایی صلاحیت سازمانهای بازرسی کننده است.
     
  3. ISO/IEC-17025 : استاندارد تأیید صلاحیت آزمایشگاه
    این استاندارد برای کلیه ی آزمایشگاههایی که خدمات اندازه گیری، تست، آزمون و کالیبراسیون ( آزمایشگاههای صنعتی) را ارایه می دهند بدون توجه به تعداد پرسنل یا گستردگی محدوده فعالیتهای آن دارای کاربرد است.
     
  4. ISO/TS-16949 : استاندارد مشخصات فنی در صنایع خودروسازی
    با وجود استانداردهای سری ایزو9001، برخی از حوزه های اقتصادی چون صنایع خودرو که علاقه به برآورده شدن خواسته های کیفی خود دارند الزامات ویژه ای را تدوین کرده اند و تأمین کنندگان را ملزم به اجرای این خواسته ها کرده اند. بررسی برای حل مشکل مربوط به ارزیابی مکرر خواستهای قطعه سازان طرف قرارداد، منجر به تشکیل گروه کاری بین المللی صنعت خودرو شد که این گروه کاری اقدام به یکپارچه سازی الزامات خودروسازان جهان نمود.
     
  5. HACCP : استاندارد کنترل نقاط بحران در صنایع غذایی
    استقرار این سیستم در سازمان با توجه به اجرای مراحل کنترل مناسب و مؤثر در طول فرایندهای پذیرش مواد اولیه، تولید محصول، انباش ونگهداری و ارسال محصول به سازمان اطمینان می دهدکه با حداقل هزینه مطمین ترین کنترل ها را انجام می دهد.

برچسب ها :

نویسنده : ثبت یکتا
۱۸ مرداد ۱۰:۰۵ قبل از ظهر(10 ماه پیش)

مطالب مرتبط