اخذ رتبه پیمانکاری - اخذ، ارتقا، تمدید رتبه پیمانکاری

در این مقاله به صورت شفاف و کاملا روشن در خصوص رتبه بندی شرکت ها شامل 1-شرایط اخذ رتبه 2- رتبه بندی پیمانکاران چیست ؟ 3-مراحل اخذ رتبه 4 - کارکنان و هیات مدیره امتیازآور 5- رشته و مدارک تحصیلی "قابل استفاده" در تشخیص صلاحیت پیمانکاری توضیح داده شده است.

اخذ ارتقا تمدید رتبه پیمانکار

رتبه های شرکت های پیمانکار در 12 رشته طبقه بندی می شوند و در پایه های ( 1 و2 و3 و 4 و 5 ) انجام می گیرد که پایه 5 پایین ترین و پایه 1 بالاترین رتبه است.

رشته های پیمانکاری شامل :

 1. ساختمان ( ابنیه )
 2. آب
 3. راه و ترابری
 4. صنعت
 5. اتوماسیون صنعتی
 6. نیرو (برق)
 7. تاسیسات و تجهیزات
 8. معدن و کاوش های زمینی
 9. ارتباطات و فناوری اطلاعات
 10. کشاورزی
 11. حفاظت و مرمت آثار فرهنگی و تاریخی
 12. نفت و گاز

 

اخذ رتبه 5

شرکت های پیمانکاری تازه تاسیس و یا شرکت هایی که فاقد کارکرد می باشند جهت اخذ رتبه ( گرید) مجاز به اخذ رتبه در پایه 5 می باشند.

درصورتیکه شرکت متقاضی خواستار اخذ رتبه در یک رشته باشد باید مدیرعامل شرکت دارای مدرک کارشناسی در زمینه رشته درخواستی و 7 سال سابقه بعد از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی باشد.

اما اگر شرکت خواستار اخذ رتبه در دو رشته باشد نیاز به 2 عضو هیئت مدیره با مدرک کارشناسی هرکدام در زمینه ی رشته ی درخواستی و حداقل 3 سال سابقه بعد از اخذ مدرک تحصیلی دارد.

 

اخذ رتبه 3 و 4

شرکت های پیمانکاری متقاضی رتبه 3 و 4 ابتدا باید جهت محاسبه توان مالی شرکت و امتیاز کارکردشان آخرین اظهارنامه مالیاتی، مبالغ قرارداد های انجام شده به همراه سال انجام هرکدام به تفکیک را برای کارشناسان ما ارسال نمایند.

بعد از محاسبه توان مالی شرکت و کارکرد شرکت امتیاز هیئت مدیره و پرسنل فنی امتیاز آور متناسب با رتبه و پایه درخواستی طبق آئین نامه وحدت رویه محاسبه می شود. البته شایان ذکر است رتبه 4 همانند رتبه 5 نیاز به پر کردن امتیاز پرسنل امتیاز آور ندارد ، اما در رتبه های 3 و 2 و 1 در کنار امتیاز مدیران توسط سازمان حد نصابی برای امتیاز پرسنل در نظر گرفته شده است.

اخذ رتبه 2 و 1

شرکت های متقاضی اخذ رتبه 1 و 2 نیز همانند رتبه 4 و 3 ابتدا مدارک لازم جهت محاسبه ی امتیاز های لازم ( توان مالی – کارکرد – امتیاز هیئت مدیره و پرسنل ) را ارسال نمایند.

نکته ای که در اخذ رتبه 1 و 2 از اهمیت ویژه ای برخوردار است ارائه ی یک قرارداد به عنوان شاخص در زمینه ی رتبه ی درخواستی می باشد. که این قرارداد باید اتمام یافته و دارای مفاصا حساب باشد و یا در غیر این صورت در موارد خاص که پروژه در حال اجرا می باشد دریافت تائیدیه مالی از کارفرما نسبت به درصد پیشرفت پروژه الزامی می باشد.

به دلیل پیچیدگی مباحث رتبه بندی جهت کسب اطلاعات بیشتر کارشناسان ما آماده ی مشاوره حضوری و تلفنی می باشند.

نهایتاً در راستای ارتقا رتبه بندی لازم بذکر است مبلغ مراودات مالی 15 سال اخیر شرکت و اظهارنامه های مالیاتی بسیار حائز اهمیت است.

شرکت قانونمداران یکتا مفتخر است کلیه خدمات تخصصی رتبه بندی اعم از اخذ ، ارتقا و تمدید رتبه در راستای تایید صلاحیت را به پیمانکاران و مشاوران محترم ارائه دهد.

نویسنده : ثبت یکتا
آخرین بروز رسانی: ۰۶ شهریور ۱۸:۰۶ بعد از ظهر(2 سال پیش)

نظرات

عبدالله یوسفی
سوال با سلام است شرکتی که خود را زیر نظر شرکتهای هولذینک رفته و رتبه چهار یا پنج دارند با در نظرگرفتن روابط با شرکت هلدینگ است شخصا و مستقل میتواند کاری مثل مترو که نیاز به رتبه یک و دو دارد شخصا کار را از کارفرما بگیرد و شرکت هلدینگ را دور زده و یا خودش روی رابطه کار نشدنی را بگیرد ممنون میشم جواب بدید 09383064722
پاسخ
ثبت یکتا
سلام، خیر، طبق آیین نامه مناقصات شرکت باید حداقل گرید مورد نظر را داشته باشد و شرکت های رتبه ۴ و ۵ در چنین مواردی حائز صلاحیت نمی‌باشند.
پاسخ

نظر شما چیست؟

مطالب مرتبط