ثبت برند تجاری و الزاماتی که باید رعایت شود

ثبت برند تجاری و الزاماتی که باید رعایت شود

وقتی از الزام صحبت می شود منظور این است که شخصی بر اساس قانون باید تکلیفی را انجام دهد یا تعهدی را بر دوش دارد که انجامش ضروری بوده و در صورت امتناع، از نظر قانون متخلف شمرده شده و مجازاتی برایش مشخص می شود. نوع مجازات بر حسب مورد محکومیت فرد ممکن است حبس، جریمه نقدی، تعطیلی شرکت و تجارتخانه یا ... باشد. این الزامات می تواند مانند اجرای قوانین رانندگی، پرداخت مالیات، مسائل خانوادگی و ... باشد. در این میان تجار نیز برای انجام معاملات تجاری خود و اجرای عملیات، مجبور به اجرای یکسری الزامات می شوند. این مسائل، الزامات تجار گفته می شود. ما در اینجا الزامات تجار و ارائه دهنده خدمات و ثبت برند تجاری را توضیح خواهیم داد.

ثبت برند تجاری - ثبت یکتا

ثبت برند تجاری شرکت و الزامات مربوط به آن

 • تاجران باید برای انجام امور تجارتی شرکت خود، دفتر تجاری برای خود ایجاد نمایند. زیرا طبق ماده 6 قانون تجارت، داشتن دفتر تجارتی جزو الزامات تجارت می باشد و باید به آن عمل شود.
 • براساس ماده 11 قانون تجارت باید این دفاتر توسط نماینده اداره ثبت یا نماینده اداره ثبت شرکت ها باید امضا شود قبل از اینکه در این دفاتر چیزی نوشته شود.
 • هم چنین طبق ماده 13 قانون تجارت، این دفاتر باید در مدت 10 سال نگهداری شود.
 • هر تاجر باید برای تجارت خود اسمی انتخاب کند و دارای اسم تجارتی باشد. سپس ظرف مدت 6 ماه باید اسم خود را ثبت کرده و بعد از 5 سال درصورت نیاز آن را تمدید نماید.
 • ثبت تجارتی، همان ثبت مشخصات فردی تاجر مانند شماره شناسنامه، تاریخ تولد، نام و نام خانوادگی و ... می باشد و برای هر شرکت تجارتی لازم است. بر اساس ماده 16 قانون تجارت عدم ثبت تجاری یک شرکت تجاری، به پرداخت نقدی محکوم می گردد.
 • ثبت تجارتی را با اسم تجارتی اشتباه نگیرید. اسم تجارتی نام تجارتخانه را معرفی می کند اما ثبت تجارتی، مشخصات تاجر را بیان می کند.
 • تاجرانی که مشغول امر تجارت هستند باید پروانه تجارتی اخذ کنند تا بتوانند کالای خود را خرید و فروش کرده یا از گمرک ترخیص نمایند.
 • علامت تجارتی، علامتی است که تاجران و ارائه دهنده خدمات برای معرفی کالا یا محصولی که عرضه می کنند، در نظر میگیرند و برای به رسمیت شناختن آن و ثبت برند تجاری، باید در اداره ثبت، این علامت ثبت گردد.
 • عنوان تجارتی و شماره ثبت تجارتی دو مورد می باشد که در تمامی سربرگ کاغذهای تجارتی و صورتحساب های فروش و ... ذکر شود.
 • در صورت تغییرات در مفاد اظهارنامه تاجر، ظرف مدت 3 روز باید از تغییرات سه نسخه تهیه شود و به دفتر ثبت تجارتی و مراجع ذیصلاح ارسال شود تا در سوابقش منعکس گردد.
 • در صورت استفاده تاجر از سیستم های الکتریکی یا مکانیکی، باید حداقل ماهی یک بار خلاصه ای از ارقام داده شده به این ماشین ها و اسناد به دفتر روزنامه ثبت داده شود و حداکثر تا پایان ماه بعد، به دفتر کل انتقال داده شود تا مشکلی برای تعیین مالیات به وجود آورده نشود.

 

هم چنین بخوانید:

اعتراض به ثبت برند چه شرایطی دارد؟

مدارک لازم ثبت برند چه مدارکی است؟

برچسب ها : ثبت برند ثبت برند تجاری ثبت برند تجاری شرکت ثبت شرکت

21 آبان 05:08 قبل از ظهر(3 سال پیش)

برای این پست هیچ نظری ثبت نشده است !

ارسال نظر