ثبت شرکت موسسه غیر تجاری

ثبت شرکت موسسه غیر تجاری برای این است که امور غیر تجاری مانند امورخیریه، علمی یا ادبی انجام شود. این تشکل می تواند عنوان هایی مانند کانون، انجمن یا غیره را برای خود انتخاب کند اما نمیتواند عنوان هایی که به تشکیلات دولت و کشور مرتبط است و اختصاص دارد، اختیار کند.

ثبت شرکت موسسه غیر تجاری - ثبت شرکت

موسسه غیر تجاری اشخاص حقوقی هستند که امورخدماتی را انجام می دهند. این شرکت ها جنبه تجارتی نداشته و دارای دو نوع می باشد:

  • موسسه غیر تجاری انتفاعی: در این موسسات اشخاص حقوقی به منظور دریافت سود و تقسیم آن بین اعضا دور هم جمع شده اند. به عنوان مثال کانون های حقوقی و فنی که خدمات شهرداری را انجام می دهند.
  • موسسه غیر تجاری غیر انتفاعی: در این موسسات، هدف اشخاص تقسیم سود نبوده و مانند انجمن ها هستند. برای ثبت این موسسات باید مجوزهای لازم از احزاب سیاسی، اتحادیه ها و وزارت خانه های مربوطه دریافت شود. انجمن های اسلامی، صندوق های قرض الحسنه، موسسات خیره و گروه های سیاسی از این دسته اند.

شرایط ثبت شرکت موسسه غیر تجاری

تعداد شرکا در موسسه غیر تجاری باید حداقل دونفر باشد. هم چنین موسساتی که هدف آن ها نامشروع و خلاف انتظامات عمومی بوده را نمی توانید ثبت کنید. در اینگونه شرکت ها، سرمایه را به هرمقداری می توانید قید کنید. قبل از ثبت موسسه غیر تجاری غیرانتفاعی باید مراتب از اطلاعات نیروی انتظامی استعلام و پس از دریافت جواب مثبت، برای ثبت اقدام کنید. دقت کنید در موسسات غیر تجاری که برای منافع مادی گرد هم می آیند، موسسین باید برای فعالیت خود مجوز اخذ کنند.


مدارک برای ثبت شرکت موسسه غیر تجاری

  • تقاضانامه ثبت موسسه در دو نسخه
  • حداقل دو نسخه از تنظیم اساسنامه
  • حداقل دو نسخه از تنظیم صورتجلسه مجمع موسسین
  • شناسنامه تمامی شرکا کپی گرفته شود
  • در صورتی که موضوع موسسه نیاز به مجوز دارد، مجوز مربوطه اخذ گردد

 

هم چنین بخوانید:

مراحل و شرایط ثبت شرکت سهامی عام

شرایط ثبت شرکت نسبی به چه صورت است؟

 

لینک های مهم
نویسنده : ثبت یکتا
۱۴ آذر ۰۴:۰۹ قبل از ظهر(2 سال پیش)

مطالب مرتبط