ثبت تغییرات شرکت و راهنمای کامل مراحل آن

ثبت تغییرات شرکت و راهنمای کامل مراحل آن

ثبت تغییرات شرکت به مجموعه تغییراتی عنوان می شود که پس از ثبت نهایی شرکت توسط مجمع عمومی عادی یا فوق العاده و یا جلسه هیات مدیره تایید می شود تا در اساسنامه شرکت اعمال گردد. مواردی همچون تغییر نام شرکت، تغییر مدیر عامل و مواردی از این قبیل در دسته ثبت تغییرات شرکت دسته بندی می شود. ثبت تغییرات شرکتها برای تمام افرادی که پس از بهره برداری و تاسیس شرکت نیاز به تغییرات دارند الزامی است.

ثبت تغییرات شرکت شامل مراحل قانونی است و طی ضوابط انجام می شود. برای اینکه بتوانید به راحتی تغییرات اساسنامه را ثبت نمایید، می توانید از راهنمایی های قوانین ثبت تغییرات برای شرکت ها استفاده کنید. در ثبت تغییرات شرکتها می توانید از کارشناس امور ثبت شرکت ها نیز مشاوره دریافت نمایید. مراحل ثبت تغییرات شرکتها به صورت جلسات رسمی انجام می شود و مصوبه آنها برای اداره ثبت شرکت ها ارسال می شود.

 

آشنایی با ثبت تغییرات شرکت 

پس از اینکه شرکت خود را ثبت کردید، ممکن با توجه به شرایط و صلاحدید شرکت قوانین جدید در شرکت ثبت شود و به تایید هیات مدیره برسد. لذا برخی از تغییرات قوانین شرکت طبق قانون دویست تجارت شرکت ها الزاما باید ثبت شود. این قوانین شامل مواردی مانند: تغییراتی در اساسنامه، تمدید مدت شرکت، منحل شدن شرکت در تمامی شرایط و حتی به دلیل پایان یافتن انقضای شرکت، تبدیل شرکا یا خروج شرکا، تغییر نام شرکت می شود. این تغییرات بهتر است به صورت رسمی ثبت شود.

ثبت تغییرات شرکت مستلزم این است که طی صورتجلسه که به تایید اعضای رسیده باشد به صورت مکتوب به اداره ثبت ارجاع داده شود. همچنین پس از مدت زمان یک ماه نیاز به پیگیری حضوری توسط وکیل شرکت یا شرکای شرکت می باشد.

ثبت تغییرات شرکت - ثبت یکتا

ثبت تغییرات شرکت چیست؟

ثبت تغییرات شرکت شامل عواملی است که به صورت ناگهانی یا به دلایلی نظیر دور اندیشی و برنامه ریزی مدیران برای شرکت لحاظ می شود و طبق مصوبات باید به اطلاع اداره ثبت شرکت ها برسد. اطلاع رسانی ها به اداره ثبت تغییرات شرکت طی تشریفات قانونی و رسمی انجام می شود. بسیاری از تعاونی ها و موسسه های مالی برای انجام تغییرات نیاز به مجوز بانک مرکزی ایران دارند. این ثبت معمولا در بازه زمانی یک الی دو ماه انجام می شود و در بسیاری موارد موافقت اداره ثبت شرکت ها را دریافت می کند. اما اگر هرگونه تغییراتی در اساسنامه یا موضوع یا آدرس شرکت ها به گونه ای به وجود بیاید که بسیار خودسرانه و بدون دلیل انجام شود ممکن است دردسر هایی را ایجاد نماید. همچنین حتما باید به امضاء شرکا برسد و چنانچه هیات ناظرین هم مشخص باشند تایید آن ها الزامی خواهد بود.

ثبت تغییرات شرکت ها

ثبت تغییرات شرکت در سامانه ثبت شرکت ها انجام می شود و به صورت حضوری نیاز به واریز مبلغ تعیین شده برای خدماتی چون آگهی و روزنامه می باشد. پس از واریز مبلغ بهتر است فیش یا رسید واریز را نزد خود نگهداری کنید چرا که بعدا باید اصل فیش را به اداره ثبت تحویل دهید.

در خصوص ثبت تغییرات شرکت بهتر است طی یک مجمع عمومی موارد مربوطه را با شرکا در میان بگذارید و مراحل قانونی را برای ثبت تغییرات انجام دهید. این تغییرات اغلب در مواقعی پیش می آید که شرکت شما ثبت شده است و تغییرات ناگهانی و غیر قابل پیش بینی نظیر ورود و یا خروج یکی از شرکا، تغییر امضا یا تغییر محل و تغییر نام شرکت به وجود می آید. به سبب اینکه بتوانید این تغییرات را در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسانید می بایست در جلسه ای رسمی در مجمع عمومی موارد به تصویب رسیده و صورتجلسه شود.

ثبت تغییرات معمولا توسط سامانه به صورت غیر حضوری انجام می شود. در حین کار با سامانه نیاز به کامل کردن مدارک و عمل به دستورالعمل های آن می باشد. سامانه ثبت شرکت ها تحت نظارت مستقیم اداره ثبت شرکت ها است و پس از تایید سامانه نیاز به پیگیری حضوری دارد.

 

سامانه ثبت و تاسیس و تغییرات شرکت ها

در سامانه ثبت و تاسیس و تغییرات شرکت ها، کاربران این امکان را خواهند داشت تا به صورت اینترنتی درخواست خود را ثبت نمایند. تمام پیگیری های مربوط به بخشنامه ها، شیوه نامه ها و ... نیز در این سامانه وجود دارد که به صورت آنلاین قابلیت پیگیری و بررسی را دارد.

ثبت تغییرات شرکتها پیش از اینکه سامانه الکترونیکی راه اندازی گردد به صورت دستی بوده و نیاز به زمان بسیار داشت. اما امروزه این مورد با ارائه صورتجلسه تغییرات به صورت اینترنتی ثبت می گردد. بنابراین متقاضیان می توانند با استفاده از اینترنت و مراجعه به آدرس اینترنتی http://irsherkat.ssaa.ir برای تکمیل صورتجلسه تغییرات شرکت ها و مؤسسات غیر تجاری اقدام کنند.

 

مدارک لازم برای ثبت تغییرات شرکت

ثبت تغییرات برای شرکت هنگام کار با سامانه ثبت شرکت ها نیاز به مدارک خاصی دارد که از آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. کپی کارت ملی و شناسنامه تمامی شرکا
 2. کپی و اصل مدارک شناسایی افرادی که قصد خروج از شرکت دارند
 3. تسلیم نمودن اطلاعات دقیق شرکا
 4. اساسنامه شرکت
 5. کپی و اصل روزنامه رسمی که حاوی آخرین تغییرات شرکت باشد
 6. حضور تمامی مدیران و شرکا برای انحلال شرکت

پیگیری ثبت تغییرات شرکت ها

پیگیری ثبت تغییرات شرکت ها

پس از اینکه مراحل ثبت تغییرات شرکتها و تنظیم صورتجلسه به اتمام رسید، لازم است تا مدارک مربوطه به همراه صورتجلسه امضا شده اعضا و مدارک شناسایی طی مدت 3 روز به اداره پست به نشانی سازمان مربوطه تحویل داده شود. پس از گذشتن از این مرحله می توان برای روزنامه رسمی و درج آگهی اقدام نمود.

به صورت خلاصه در مراحل ثبت تغییرات شرکتها لازم است تا ابتدا صورتجلسه تغییرات تهیه و امضا شود. سپس در سامانه ثبت تغییرات بارگذاری گردد. مدارک مربوطه لازم است تا به اداره مربوطه از طریق پست ارسال شود. در گام بعدی با مراجعه به اداره ثبت شرکتها و پرداخت هزینه های قانونی اعم از هزینه روزنامه رسمی، تغییرات را نهایی نمود.

ثبت تغییرات شرکت - ثبت یکتا

ثبت آگهی تغییرات شرکت در روزنامه رسمی

تمام آگهی های رسمی و قانونی شرکت ها در روزنامه رسمی اعلام می شود. برای ثبت آگهی تغییرات شرکت در روزنامه رسمی می توانید به صورت اینترنتی و آنلاین نیز اقدام نمایید. برای این منظور با ورود به سامانه مربوط به روزنامه رسمی، یک اکانت برای خود ایجاد نموده و وارد آن خواهید شد.

در گام بعدی لازم است تا نوع آگهی مشخص شود و هزینه آن پرداخت گردد. پرداخت هزینه به وسیله یک کد 18 رقمی می باشد که شماره مکانیزه آگهی خواهد بود. با وارد نمودن کد و پرداخت هزینه شما قادر مشاهده آگهی تغییرات خواهید بود.

تغییرات یک شرکت ممکن است بسیار دقیق و طی برنامه ریزی های مختلف انجام شود. اگر این تغییرات طبق قوانین انجام بشود، بسیار مفید خواهد بود و سرانجام باعث پیشرفت شرکت خواهد شد. در خصوص ثبت تغییرات شرکت می توان از آگهی تغییرات شرکت هم استفاده نمود.

این آگهی به این صورت است که اگر تصمیمی مبنی بر افزایش سرمایه گرفته شد از طریق روزنامه های کثیرالانتشار سهام جدید شرکت به اطلاع تمامی سهامداران خواهد رسید. همچنین در این آگهی تمامی موارد مربوط به سهام ها و ارزش سهم و مبلغ اسمی افزایش سرمایه و تعداد سهامی که اشخاص با توجه به سهامشان حق تقدم خرید سهم دارند، به طور کامل ذکر خواهد شد.

موارد دیگری هم نظیر خروج یا ورود شرکا، یا مواقعی که نصف سرمایه شرکت از بین برود نیاز به ثبت و منتشر نمودن آگهی تغییرات شرکت دارد. ثبت تغییرات شرکت معمولا طی مراحلی رسمی و تشکیل جلسات متعدد قابل پیگیری توسط واحد ثبت شرکت ها است.

 

چگونه تغییرات شرکت را انجام دهیم

چنانچه به هر دلیلی نیاز می باشد تا اقدام به ثبت تغییرات شرکت نمایید، با سوال "چگونه تغییرات شرکت را انجام دهیم" روبرو خواهید شد. برای اعمال تغییرات لازم است تا در ابتدا به صورت رسمی مواردی که قصد تغییر دارید را به اداره ثبت شرکت ها اطلاع دهید. از آنجا که تمام تغییرات می بایست در مجمع عمومی شرکت تایید شده باشد، لذا لازم می باشد تا حتما صورتجلسه از اعمال تغییرات تهیه گردد.

در خصوص کاهش بهای اسمی سهام های شرکت مراتب به واسطه آگهی کثیرالانتشار در روزنامه ها انتشار می یابد و افرادی که تمایل به دریافت مابه التفاوت سهام هستند در این خصوص اقدام نمایند.
این مورد در خصوص شرکت های سهامی عام به این صورت است که در آگهی کثیرالانتشار رسما ذکر می شود که صاحبان سهام بی نام ظرف مدت بیست روز به مراکز تعیین شده مراجعه کنند و گواهی نامه حق تقدم خرید سهام خود را دریافت نمایند.
در خصوص افرادی که صاحب سهام با نام هستند گواهینامه حق خرید از طریق پست برایشان ارسال می گردد.

 

چه مواردی برای شرکت قابل تغییر هستند؟

در حالت کلی شش مورد از اطلاعات شرکت قابل تغییر خواهد بود:
- تغییرات کلی در اساسنامه شرکت
- ورود شرکا جدید به شرکت
- تغییر اسم شرکت
- انتخاب مدیر جدید برای شرکت
- تمدید مدت زمان برای شرکت
- منحل شدن شرکت 

زمانی که وارد سایت می شوید نیاز است که فیلد های زیر را پر کنید:

 • تایپ متن صورتجلسه های شرکت
 • مشخص کردن استان فعالیت شرکت
 • وارد نمودن کد ملی شرکت یا شناسه شرکت یا شماره ثبت شرکت
 • مشخص نمودن نوع صورتجلسه
 • وارد نمودن تاریخ برگزاری جلسه ها
 • مشخص نمودن اسامی اعضای هیئت مدیره و ذکر سمت هایشان
 • مشخص نمودن تصمیماتی که نسبت به سازمان و تغییرات آن گرفته می شود
 • تایید نهایی

ثبت این اطلاعات در سامانه ثبت شرکت ها به صورت اینترنتی انجام می شود و نیاز به عمل کردن به دستورالعمل های مربوط به آن می باشد. چنانچه تغییرات مورد نظر به تایید اداره ثبت برسد به صورت حضوری یا پستی تمامی مدارک برای آن اداره ارسال می شود. بهتر است تمامی موارد را به صورت دقیق مورد اجرا و بازبینی قرار بدهید.

 

راهنمایی ثبت تغییرات شرکت ها

در بخش راهنمایی ثبت تغییرات شرکتها شما با مراحل آن آشنا خواهید شد. این مراحل در زیر به ترتیب ذکر شده است:

 • در گام اول پس از ورود به سامانه لازم است تا شناسه ملی شرکت خود را وارد نمایید.
 • اگر که شرکت شما فاقد شناسه ملی است، شماره ثبت شرکت و نوع آن را مشخص نمایید.
 • همانگونه که پیشتر عنوان شد، برای ثبت تغییرات شرکتها نیاز می باشد تا صورتجلسه تهیه گردد لذا نوع صورتجلسه (مجمع عمومی سالیانه، مجمع عمومی فوق العاده و ...) را وارد نمایید.
 • میزان نفرات و حد نصاب جلسه می بایست مشخص باشد.
 • مشخصات فردی شخص متقاضی در گام بعدی می بایست وارد شود.
 • سمت شخص متقاضی اعم از اینکه فرد حقیقی اصلی است و یا وکیل لازم می باشد، مشخص شود.
 • تاریخ برگزاری جلسه لازم است تا در سامانه وارد شود.
 • ساعت شروع و پایان جلسه وارد گردد.
 • پس از انتخاب گزینه پذیرش موقت سیستم به شما یک کد 19 رقمی ارائه می دهد که می توانید آن را یادداشت نمایید.
 • در مرحله بعد می توانید تصمیم جلسه، درخواست تغییر نام و ... را وارد نموده و مراحل را ادامه دهید. برای هر نوع ثبت تغییر شرکت ها باید در نظر داشته باشید که وارد نمودن اطلاعات فردی اشخاص حاضر در جلسه الزامی است.
 • پس از اینکه نام اشخاص به همراه سمت آنها در سامانه وارد شد، در گام بعدی می بایست، متن صورتجلسه را وارد نمود. در این بخش برای ثبت تغییرات شرکتها می توانید مدارک خود را در سیستم آپلود نیز نمایید.

 

آموزش تصویری ثبت تغییرات شرکت

در این قسمت مراحل ثبت تغییرات شرکت به صورت تصویری آموزش داده شده است. برای این منظور پس از ورود به سامانه مطابق با تصویر اقدام نمایید:

 

سپس اطلاعات شرکت حقوقی خود را وارد نمایید. در خصوص ثبت تغییرات شرکت می توانید وارد سامانه شده و ابتدا اطلاعات کامل شرکت را وارد نمایید. برای این منظور شناسه ی ملی شرکت نیاز است و در صورتی که آن را در دست ندارید می توانید شماره ثبت شرکت را وارد نموده و نوع شرکت را فیلد مربوطه مشخص کنید و سپس وارد سامانه شوید. معمولا نوع جلسه و مصوبه را هم باید مشخص نمایید.
شماره ثبت شرکت در واقع شماره ای است که هنگام ثبت شرکت به آن داده می شود. برای مشاهده این شماره می توانید به صورتجلسه تاسیس و اساسنامه شرکت مراجعه کنید.

 

در گام بعدی لازم است تا اطلاعات و تغییرات درج شده در صورتجلسه وارد نمایید.

 

سپس تصمیمات اخذ شده، اطلاعات فردی حاضرین و سمت آن ها را وارد نمایید.

 

در این گام لازم است تا مشخص شود که تمام افرادی که در جلسه حضور داشته اند با شرکت چه ارتباطی دارند. سپس کلیه اطلاعاتی که وارد کرده اید را دوباره بررسی کرده و در صورتی که اطمینان دارید، کلید تایید را بزنید.

 

در آخرین مرحله از آموزش تصویری ثبت تغییرات شرکت لازم است تا متن صورتجلسه را عینا وارد نمایید. پس از اینکه وارد سامانه شدید، صورتجلسه را بارگزاری نموده و یا در قسمت مربوطه به صورت کامل تایپ نمایید و سپس پذیرش نهایی را انتخاب کنید. پس از انتخاب این گزینه سیستم تایید نهایی را روی صفحه نمایش می دهد که بهتر است آن را دانلود نموده و به صورت کامل مورد مطالعه قرار دهید و به مراحل و اطلاعیه های آن عمل نمایید.

 

طبق ماده 9 قانون تجارت شرکت ها منتشر نمودن تغییراتی که در شرکت به وقوع می پیوندد حائز اهمیت بوده و الزامی می باشد. چنانچه این عمل صورت نگیرد مدیران مطابق قوانین عام مجبور به جبران خسارت شخص ثالث خواهند بود.

 

دستورالعمل های جدید برای ثبت و تغییرات شرکت ها

طبق بخشنامه ای که در 91/7/2 در شماره 120266/91 ایجاد شده است، تغییراتی که در سازمان های پولی و اعتباری صورت می گیرد نیازمند دریافت مجوز از بانک مرکزی ایران خواهد بود.
همچنین طی بخشنامه ای که در 90/10/26 به شماره 90/19293890 ایجاد شده است در خصوص مراکزی که بدون اخذ مجوز از بانک ملی به فعالیت ادامه داده اند جهت تغییرات و منحل نمودن آن ها نیاز به دریافت مجوز نیست اما شرکت هایی که از ابتدا از بانک مرکزی مجوز تاسیس اخذ نموده اند برای تغییرات خود نیازمند اخذ مجوز از بانک مرکزی ایران خواهند بود.
همچنین طی بخشنامه 90/10/19 به شماره 189751/90 تمامی مدیران سطح اول و تمامی مدیر عامل ها و اعضای هیئت مدیره و بازرس های شرکت نیازمند ارائه گواهی عدم سوء پیشینه حین تاسیس خواهند بود. اما حین ثبت تغییرات برای شرکت تایید عدم سوء پیشینه مدیران از سوی مجمع عمومی کفایت می کند.

 

تغییرات شرکت تعاونی

طبق بخشنامه 90/3/2 به شماره 39852/90 در خصوص تاسیس و تغییرات موسسات مالی همچون بانک ها و تعاونی ها و صرافی ها هم ملزم به دریافت مجوز از بانک مرکزی ایران خواهند بود.

ثبت تغییرات شرکت - ثبت یکتا

مراحل ثبت تغییرات شرکت ها

مراحل ثبت تغییرات شرکت می تواند به صورت تشریفاتی انجام شود. اما به صورت حضوری وکیل شرکت یا یکی از شرکا امکان پیگیری حضوری از اداره ثبت شرکت ها را دارد. مراحل ثبت تغییرات برای شرکت ها با مسئولیت محدود و شرکت های سهامی خاص مشابه هم هستند و در برخی موارد متفاوت هستند.

 1. تنظیم صورتجلسه ای که به تایید و امضاء شرکا رسیده باشد.
 2. مراجعه به سامانه ثبت شرکت ها و بارگزاری صورتجلسه و دریافت دستورالعمل های مربوطه
 3. ارسال پستی مدارک مربوطه به اداره ثبت شرکت ها
 4. مراجعه حضوری به واحد ثبت شرکت ها و همچنین پرداخت نمودن هزینه های قانونی تعیین شده
 5. جهت دریافت آگهی ثبت تغییرات
 6. پرداخت هزینه های مربوط به روزنامه رسمی و کثیرالانتشار
 7. نشر و صدور آگهی در روزنامه ها

 

آموزش ثبت تغییرات شرکت در سامانه

در این آموزش در سامانه باید اطلاعات شرکت، نوع شرکت، شماره ثبت، اطلاعات متقاضی تغییرات، تصمیمات اخذ شده، اسامی حاضرین، مدارک هویتی آنان، ارتباط آنان با شرکت و صورتجلسه تغییرات عینا وارد شده تا قابلیت بررسی داشته باشد.

ثبت تغییرات شرکت ها در روزنامه رسمی

برای ثبت تغییرات شرکتها در روزنامه رسمی لازم است تا پس از ثبت درخواست و فراهم آوردن صورتجلسه در سامانه تغییرات، منتظر بررسی سازمان ثبت شرکت ها باشید. چنانچه صورتجلسه بر اساس اصول و قواعد قانونی باشد، اداره مربوطه آگهی تغییرات ثبتی را صادر می نماید. این مورد در روزنامه های رسمی و محلی اطلاع رسانی خواهد شد.

استعلام آخرین تغییرات شرکت

استعلام آخرین تغییرات شرکت

برای استعلام آخرین تغییرات شرکت ها لازم است تا وارد سامانه آنلاین و هوشمند " آگهی تغییرات" شوید. بنابراین باید با مراجعه به سایت روزنامه رسمی به نشانی www.rrk.ir آگهی های تاسیس و تغییرات شرکت از آخرین تغییرات روز تا ده سال قبل را پیدا کرده و به آن ها دسترسی داشته باشید. برای این منظور در این بخش با وارد نمودن اطلاعاتی همچون شماره ثبت، شناسه ملی و ... آگهی آخرین تغییرات شرکت مربوطه را مشاهده نمایید.

 

صورتجلسه تغییرات ثبت شرکت ها

برای تهیه صورتجلسه تغییرات ثبت شرکت ها باید در نظر داشت که صورتجلسه حتما می بایست امضا شده باشد. از زمان برگزاری مجمع تا زمان ارائه مستندات به اداره ثبت شرکت ها تنها 1 ماه فرصت خواهید داشت. لازم است تا صورتجلسه در چند نسخه تهیه شود و یک نسخه به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شود. صورتجلسه تغییرات ثبت شرکت ها می بایست در سربرگ اصلی شرکت تهیه گردد.

تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت

در تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت لازم است تا حتما موارد زیر ذکر شود:

 • اطلاعات فردی حاضرین
 • شماره جلسه
 • تصمیمات و تغییرات، تاریخ و محل برگزاری جلسه
 • ساعت شروع و اتمام جلسه
 • امضای شرکت کنندگان

 

مراحل تغییر نام شرکت 

یکی از موارد مربوط به ثبت تغییرات شرکتها، تغییر نام شرکت است که به دلایل مختلفی ممکن است صورت بگیرد. نام های شرکت ها معمولا از سه بخش تشکیل می شود. هر سه بخش باید اسامی با مسما باشند. ثبت تغییرات مربوط به نام شرکت با طی مراحل قانونی انجام می شود که شامل موارد زیر است:

 

مراحل تغییر نام شرکت های سهامی خاص

 • تشکیل جلسه مجمع عمومی
 • تنظیم نمودن صورتجلسه ای که به امضای هیات رئیسه رسیده باشد.
 • طی نمودن مراحل تشریفاتی دعوت طبق اساسنامه شرکت
 • تحویل دادن اصل صورتجلسه و لیست دقیق سهامداران حاضر در جلسه که صورتجلسه را امضا نموده اند به اداره ثبت شرکت ها
 • پرداخت هزینه ثبت تغییر نام شرکت و تحویل دادن فیش به اداره ثبت شرکت ها
 • در نهایت تایید نام انتخابی شرکت توسط مسئولین اداره ثبت

 

مراحل تغییر نام شرکت با مسئولیت محدود

 • تشکیل مجمع عمومی
 • تنظیم نمودن صورتجلسه ای مبنی بر تغییر اسم شرکت که به تایید شرکا و مشخص نمودن سهامشان از شرکت رسیده باشد.
 • چنانچه تعداد شرکا بیش از دوازده نفر باشد می بایست نام اعضای هیات نظارت در صورتجلسه کامل و دقیق ثبت شود.
 • به امضا رسیدن صورتجلسه توسط هیات ناظر و مشخص نمودن سهم هر کدام از ناظرین
 • مراجعه حضوری یک نفر از شرکا یا وکیل قانونی شرکت به واحد ثبت تغییرات شرکت پس از مدت یک ماه
 • منتشر نمودن آگهی در روزنامه پس از مشخص شدن نام و دریافت موافقت نامه مسئول واحد ثبت تغییرات شرکت الزامی است.

 

ثبت تغییر آدرس شرکت در روزنامه رسمی

مراحل تغییر آدرس شرکت نیز طبق ضوابط و قوانین باید به صورت رسمی به اداره ثبت شرکت ها ابلاغ بشود. لذا مراحل آن برای شرکت هایی با مسئولیت محدود به صورت زیر است. این مراحل حتما باید به صورت دقیق انجام شود چرا که اگر به صورت دقیق انجام نشود بعدها در کار با سامانه ثبت شرکت ها دچار مشکل خواهید شد.

برای ثبت تغییر آدرس شرکت در روزنامه رسمی در گام اول لازم است تا مجمع عمومی تشکیل شود. در این مجمع می بایست حتما صورتجلسه تهیه شده و در سامانه ثبت و تغییرات شرکت ها نیز تغییرات به همراه مدارک درخواستی درج شود. اگر تغییرات شما مورد تایید قرار گیرد، می توانید پس از چند روز مجدد به سامانه وارد شوید و پیش نویس آگهی تغییرات را پرینت گرفته و به سازمان ثبت شرکت ها مراجعه نماید تا اوراق مربوط به تغییرات نهایی را دریافت کنید. در انتها به عنوان آخرین مرحله لازم است تا به وب سایت روزنامه رسمی رجوع نمایید و هزینه مربوط به تغییرات شرکت ها و درج آگهی را واریز نمایید.

 

مراحل تغییر آدرس شرکت با مسئولیت محدود

 • تشکیل جلسه مجمع عمومی
 • تنظیم نمودن صورتجلسه که به تایید و امضاء شرکا با مشخص نمودن میزان سهم هر کدام رسیده باشد.
 • چنانچه تعداد شرکا زیاد باشد هیات ناظر انتخاب خواهد شد.
 • می بایست صورتجلسه به امضاء و تایید همه اعضای ناظر رسیده باشد.
 • اسامی هیات ناظر هم در صورتجلسه ثبت می شود.
 • پس از مدت زمان یک ماه یکی از شرکا یا وکیل قانونی شرکت صورتجلسه به اداره ثبت ارائه می شود و تغییرات شرکت ثبت می شود.

 

مراحل تغییر آدرس شرکت سهامی

 • تشکیل جلسه مجمع عمومی
 • تنظیم نمودن صورتجلسه که به تایید و امضاء هیات رئیسه رسیده باشد. در صورتی که اختیار تغییر آدرس شرکت به عهده هیات مدیره باشد وی می تواند با تنظیم صورتجلسه در این خصوص اقدام نماید.

 

مراحل تغییر موضوع شرکت

تغییر موضوع شرکت ها هم جزء ثبت تغییرات شرکت است و نیاز به طی مراحل قانونی و ثبت در سامانه ثبت شرکت ها دارد. به طور کلی مراحل آن به شرح زیر است:

 

مراحل تغییر موضوع شرکت سهامی خاص

 • تشکیل جلسه مجمع عمومی
 • تنظیم صورتجلسه ای که به امضاء هیئت رئیسه برسد
 • دریافت مجوز های مربوطه
 • گزارشی از حضور سهامداران و تایید و امضای آنها
 • تحویل اصل صورتجلسه و اصل روزنامه آگهی و اصل مجوز ها به صورت حضوری یا پستی به اداره ثبت شرکت ها

 

مراحل تغییر موضوع شرکت با مسئولیت محدود

 • تشکیل مجمع عمومی
 • تنظیم صورتجلسه ای که به امضاء شرکا برسد و سهام شرکا مشخص باشد
 • دریافت نتیجه استعلام
 • تحویل اصل صورتجلسه و نتیجه استعلام به اداره ثبت شرکت ها
 • دریافت رسید از اداره ثبت شرکت ها پس از تحویل مدارک
 • تحویل تمامی مدارک اعم از استعلام ها و مجوز ها

 

راهنمای تغییرات شرکت 

چنانچه آدرس شرکت ها تغییر یابد، می بایست به اطلاع اداره ثبت تغییرات شرکتها نیز برسد. این اطلاع رسانی با انجام مراحل قانونی و کسب تایید از واحد مربوطه همراه می باشد. با استفاده از راهنمای تغییرات شرکت می توانید به سادگی تغییرات مورد نظر را دسته بندی کرده و از روند اداری و مراحل قانونی آن اطلاع بیابید. چنانچه برای ثبت این تغییرات خود دچار مشکل شدید می توانید از طریق راه های ارتباطی مندرج در وبسایت با ما تماس حاصل نمایید و مشاوره دریافت کنید.

 

ثبت تغییرات در شرکت سهامی خاص

ثبت تغییرات در شرکت سهامی خاص

ثبت تغییرات در شرکت های سهامی خاص شامل مواردی همچون تغییر نام، تغییر روال کاری و موضوع شرکت، تغییر مکان شرکت و سهام هر یک از سهامداران می باشد.

در ثبت تغییرات شرکت سهامی خاص لازم است تا مجمع عمومی تشکیل گردد و صورتجلسه تغییرات حتما دارای امضای مدیر عامل باشد. در ادامه اطلاعات بیشتری در این خصوص ارائه خواهیم داد.

 

صورتجلسه تغییرات شرکت سهامی خاص

در صورتجلسه تغییرات شرکت سهامی خاص لازم است تا تمام سهامداران در مجمع حضور داشته باشند و امضای تمام افراد ضمیمه درخواست تغییرات گردد. اگر که بحث تغییرات شرکت ها در خصوص نقل و انتقالات سهام باشد، لازم است تا مجوز ها و تاییدیه ها از سازمان امور مالیاتی ضمیمه صورتجلسه گردد.

مراحل ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت سهامی خاص

مراحل ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت سهامی خاص

مراحل ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت سهامی خاص به صورت زیر می باشد:

 1. تشکیل مجمع عمومی
 2. تنظیم صورتجلسه
 3. امضای صورتجلسه توسط حاضرین
 4. دریافت تاییدیه از سازمان امور مالیاتی
 5. تحویل اصل صورتجلسه به هر یک از اعضا
 6. ارائه صورتجلسه و مدارک سهامداران به اداره ثبت شرکت ها
 7. پرداخت هزینه آگهی روزنامه رسمی

 

نحوه تغییر مدیر عامل شرکت سهامی خاص

در روال نحوه تغییر مدیر عامل شرکت سهامی خاص توسط مجمع عمومی فوق العاده لازم است تا افراد شرکت کننده دارای بیش از نیمی از سهام باشند. اگر این مورد در جلسه اول به حد نصاب نرسد، نیاز به برگزاری جلسات دوم و سوم است.

 

نمونه صورتجلسه تغییر اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی خاص

نمونه صورتجلسه تغییر اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی خاص به صورت زیر است:
نام شرکت:.............................
شماره ثبت شرکت:.................                         سرمایه ثبت شده:.....................
صورتجلسه مجمع عمومی عادی سالیانه(یا عادی بطور فوق العاده) شرکت..............سهامی خاص ثبت شده به شماره .....................در تاریخ .................ساعت ....................با حضور کلیه/اکثریت سهامداران در محل قانونی شرکت(اگر جلسه در محل دیگری غیر از محل قانونی شرکت تشکیل شده آدرس آن محل نوشته شود) تشکیل گردید.
الف:در اجرای ماده 101 لایحه اصلاحی قانون تجارت:
1-خانم/آقای.................................به سمت رییس جلسه
2-خانم/آقای...............................به سمت ناظر جلسه
3-خانم/آقای..............................به سمت ناظر جلسه
4-خانم/آقای.............................به سمت منشی جلسه انتخاب شدند.
ب: در خصوص دستور جلسه 1-انتخاب مدیران2-انتخاب بازرسین 3-انتخاب روزنامه کثیرالانتشار 4-تصویب ترازنامه حساب سود و زیان به شرح ذیل اتخاذ تصمیم شد.
ب-1-اعضای هیات مدیره عبارتند از خانم/آقای...............خانم/آقای.................خانم/آقای...............برای مدت دو سال انتخاب و با امضاء ذیل صورتجلسه قبولی خود را اعلام می دارند.مجمع تصویب نمود در اجرای ماده 124 لایحه اصلاحی قانون تجارت می تواند رئیس هیات مدیره و مدیر عامل یک نفر باشد.
ب-2- با رعایت ماده  147 لایحه اصلاحی قانون تجارت خانم/آقای.................به سمت بازرس اصلی خانم/آقای..........به سمت بازرس علی البدل برای مدت یک سال مالی انتخاب شدند.
ب-3-روزنامه کثیرالانتشار ....................جهت نشر آگهی های شرکت انتخاب شد.
ب-4-پس از قرائت گزارش بازرس قانونی ترازنامه و حساب سود و زیان شرکت منتهی به سال..............مورد تصویب قرار گرفت.
ح:به خانم/آقای...................احدی از سهامداران یا احدی از مدیران یا وکیل رسمی شرکت وکالت داده می شود که ضمن مراجعه به اداره ثبت شرکت ها نسبت به ثبت صورتجلسه و پرداخت حق الثبت و امضاء ذیل دفاتر ثبت اقدام نماید.
امضاء هیات رییسه:رئیس جلسه..........................ناظر جلسه..........................منشی جلسه.................................امضاء اعضای هیات مدیره:
1-....................................2-................................3-...................................4-................................
امضاء بازرسین:                                                   بازرس اصلی                      بازرس علی البدل

ثبت تغییرات در شرکت با مسئولیت محدود

ثبت تغییرات در شرکت با مسئولیت محدود

ثبت تغییرات در شرکت با مسئولیت محدود به تغییراتی اعم از تغییر نام شرکت، تغییر روال کاری و موضوع شرکت، نشانی شرکت، تغییرات سهام شرکا، افزایش سرمایه ورودی و تغییرات اساسنامه شرکت دلالت می کند.

در راهنمای ثبت تغییرات شرکت مسئولیت محدود لازم است تا مجمع فوق العاده تشکیل گردد. در صورتجلسه تهیه شده لازم است تا شرکا و سهام آنها با دقت لیست شوند. چنانچه حاضرین دارای بیش از نیمی از سهام باشند، جلسه قانونی خواهد بود. پس از امضای صورتجلسه حدود 1 ماه زمان خواهید داشت تا درخواست خود را در سامانه ثبت شرکت ها وارد نمایید.

 

سامانه ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود

در این سامانه پس از وارد نمودن صورتجلسه و اطلاعات هویتی و مدارک مورد نیاز، به شما کد پیگیری ارائه می شود که پس از چند روز به وسیله کد پیگیری می توانید وارد سایت شده و وضعیت درخواست خود را بررسی نمایید.

 

پیگیری ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود

پیگیری این ثبت پس از چند روز از ثبت درخواست در سامانه ثبت تغییرات شرکتها، ممکن خواهد بود. اگر این مورد تایید شود، شما پیش نویس آگهی را مشاهده خواهید نمود که امکان پرینت گرفتن دارد. با پرینت و مراجعه حضوری به سازمان مربوطه امکان ثبت نهایی درخواست تغییرات وجود دارد.

 

مراحل ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود

مراحل ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود به صورت زیر است:

 1. تشکیل مجمع عمومی
 2. گزارش نقل و انتقال سهام
 3. امضای صورتجلسه
 4. حضور سهامداران و مدارک سهام
 5. ثبت در سامانه تغییرات و ثبت شرکت ها

 

آموزش تصویری ثبت تغییرات شرکت با مسئولیت محدود

آموزش تصویری ثبت این تغییرات همانند درخواست ثبت تغییرات شرکت می باشد که در قسمت های قبل به آن پرداختیم اما باید در نظر داشت که برای این تغییرات گزارش سهام، امور مالیاتی و کاهش یا افزایش سهام مهم می باشد. همچنین در زمان وارد نمودن درخواست تغییرات، نوع شرکت "مسئولیت محدود" انتخاب گردد.

نحوه نقل و انتقال شرکت

نقل و انتقال شرکت

 • حضور در جلسه مجمع عمومی
 • امضای صورتجلسه توسط تمامی شرکا
 • در خصوص شرکت هایی با مسئولیت محدود که نقل و انتقالات میان شرکا انجام می شود نیازی به ارائه گواهی مالیاتی نمی باشد و در این صورت نیازی به ثبت آگهی هم نخواهد بود.
 • دریافت گواهی مفاصا از اداره امور دارایی در صورتی که شرکت سهامی دچار تغییرات نقل و انتقالات بشود.
 • در خصوص سهام های بانام و بی نام پرداخت مالیات با نرخ چهار درصد الزامی است.

 

نکات تکمیلی در رابطه با ثبت تغییرات شرکت

از موارد مهمی که در ثبت تغییرات شرکت باید به آنها توجه داشت این است که بهتر است قبل از هر گونه تغییر در موارد شش گانه نظر کارشناس امور ثبت شرکت ها را جویا شوید چرا که هر عمل غیرمدبرانه می تواند باعث خسارات زیادی در آینده به شرکت بشود. لذا برای اینکه بتوان در شرکت به خوبی تغییرات را ثبت نمود می توان از هیئت رئیسه و هیئت مدیره جلسات مجمع عمومی اظهارنظر خواست. 

در شرکت هایی که برای تغییر نیاز به اخذ مجوز های مربوطه را دارند باید حتما قبل از اقدام به تغییر نسبت به دریافت مجوز ها اقدام نمود تا در آینده دچار مشکل نشوید. هنگام کار با سامانه ثبت شرکت ها بهتر است تمامی مدارک را کامل نمایید چرا که این سامانه در صورت نقص مدارک از پیشبرد کارها جلوگیری می نماید.

زمانی که در سامانه نکات مربوط به شرکت ها را می نویسید دقت کنید که از این تفکر که برخی موارد را ننویسید چرا که محرمانه هستند جدا خودداری کنید. چرا در آینده تبعات ناشی از آن بسیار سخت خواهد بود و سعی کنید به صورت کامل تمامی موارد حتی جزئی ترین امور را بیان نمایید.

 

سوالات متداول

هزینه ثبت تغییرات شرکت ها چقدر می باشد؟
این هزینه به تعداد صورت جلسات و نوع آن ها بستگی دارد. حدود هزینه ثبت تغییرات شرکت برای هر صورت جلسه، 400 تا 600 هزار تومان می باشد.

 

برای ثبت تغییرات شرکت ها چه مدت زمانی مورد نیاز است؟
زمان مورد نیاز برای ثبت تغییرات شرکت بین 5 تا 16 روز کاری است.

 

مدارک لازم برای ثبت تغییرات شرکت چیست؟
برای ثبت تغییرات شرکت به مدارکی مانند اظهارنامه، اساسنامه و شرکتنامه نیاز است. همچنین در صورتی که در اعضای شرکت تغییری انجام شده است، باید مدارک هویتی نیز ارائه گردد.

برچسب ها : ثبت تغییرات شرکت ثبت شرکت ها ثبت شرکت ثبت تغییراتی اینترنتی شرکت ثبت تغییرات شرکت چیست آگهی تغییرات شرکت تغییر آدرس شرکت تغییر نام شرکت تغییر موضوع شرکت

05 اسفند 07:12 قبل از ظهر(1 سال پیش)

برای این پست هیچ نظری ثبت نشده است !

ارسال نظر