ثبت شرکت | راهنمای جامع ثبت شرکت

ثبت شرکت | راهنمای جامع ثبت شرکت

همانطور که میدانید ثبت شرکت ، به آن اعتبار می دهد اما هنوز هم افرادی وجود دارند که هیچ اطلاعی درباره مراحل و اهداف ثبت شرکت ها ندارند و علاقه مند هستند که اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند. در همین راستا و برای رفع مشکل این عزیزان در این مقاله تلاش کرده ایم تا به بیان توضیحاتی درباره نحوه ثبت شرکت ها، انواع های شرکت های ثبتی، زمان و هزینه مورد نیاز برای این کار بپردازیم.

ثبت شرکت - ثبت یکتا

آشنایی با مفهوم ثبت شرکت

امروزه با توجه به فرهنگ حمایت از تولید ملی، افرادی که دارای ایده و تجربه هستند، در تلاش اند تا برای راه اندازی کسب و کارهای مستقل خود به دنبال تاسیس و ایجاد یک شرکت بروند.

برای راه اندازی هر کسب و کاری، ایده و ثبت آن از مهمترین دغدغه هایی می باشد که افراد با آن روبرو هستند.

در زمان های قدیم ثبت شرکت کار بسیار سخت و دشواری بود و برای انجام آن لازم بود که افراد زمان زیادی را برای مراجعه به ادارات گوناگون سپری کنند. اما امروزه این کار راحت تر و سریع تر از گذشته انجام می شود و تنها لازم است که افراد قبل از اقدام به ثبت شرکت اطلاعات خود را درباره مراحل و قوانین ثبت شرکت افزایش دهند و این کار را با دقت پیش بگیرند.

امروزه شرکتها و موسسه های زیادی وجود دارند که در زمینه ثبت شرکت ها فعالیت می کنند که در این بین موسسه «ثبت یکتا» یکی از بهترین شرکت هایی می باشد که با برخورداری از کادری مجرب و مشاوران حرفه ای، کلیه اقدامات لازم برای ثبت شرکت مورد نظرتان را انجام می دهند و برای اینکار به شما مشاوره های لازم را ارائه می دهند.

 

مراحل ثبت شرکت به چه صورت می باشد؟

بعد از اینکه زمینه کاری و فعالیت شرکت خود را مشخص کردید باید وارد مراحل ثبت آن بشوید. در وهله اول می توانید ثبت شرکت را به صورت آنلاین و از طریق سامانه اداره کل ثبت شرکت ها آغاز نمایید. به این صورت که وارد سامانه شده و در آن ثبت نام و مراحل لازم را طی می نمایید. توصیه می شود که قبل از این کار، کلیه مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت، مانند نوع فعالیت شرکت، آدرس شرکت، مدارک مربوط به سرمایه اولیه و همچنین تصمیم گیری درباره نام شرکت را آماده نمایید.

لازم به ذکر است که برای ثبت یک شرکت حداقل وجود 2 نفر الزامی می باشد و افراد به تنهایی نمی توانند شرکت مورد نظر خود را به ثبت برسانند.

اگر قصد دارید که در آینده در مناقصات شرکت کنید و یا اینکه پروژه هایی را که از کارفرمایان دولتی برخوردار می باشند را دریافت نمایید، باید در نظر بگیرید که اشخاص حقیقی به هیچ عنوان نمی توانند در مناقصات شرکت کنند و برای شرکت لازم است که به عنوان اشخاص حقوقی شرکت نمایند.

به طور کلی هدف از ثبت شرکت ها، منسجم کردن فعالیت های شرکاء می باشد که همین عامل باعث به وجود آمدن انواع گوناگونی شرکت شده است.

به طور عمده بیشتر شرکت هایی که به ثبت می رسند، جزو شرکتهای سهامی خاص، شرکت های دانش بنیان و شرکت های با مسئولیت محدود می باشد که درباره هرکدام از آنها در این مقاله به تفصیل توضیح داده ایم.

لازم به ذکر است که در ایران، ثبت شرکت در اداره ثبت شرکتها انجام می شود.

ثبت شرکت - ثبت یکتا

راهنمای ثبت شرکت

در اینجا به جزئیات اقداماتی که در فرایند به ثبت رساندن شرکت ها انجام می شود، پرداخته ایم.

 • واریز مبلغ مورد نظر برای تعیین نام شرکت و وارد کردن تمام اطلاعات فردی و حقوقی شخص متقاضی، واریز حق دریافتی تعیین نام و ثبت تمامی اطلاعات فردی و حقوقی متقاضی
 • تعیین نام شرکت
 • دریافت نسخه پذیرش که در صورت تکمیل بودن تمام اطلاعات، توسط کارشناس بخش پذیرش به فرد متقاضی داده خواهد شد.
 • وارد کردن اطلاعات اولیه توسط شخص متقاضی: در صورتی که اطلاعات متقاضی تایید و کارشناس پذیرش اطلاعات او را وارد سیستم ثبت نمود، لازم است که متقاضی اطلاعات را تایید و آن را برای تعیین نام و کارشناس نهایی ارسال نماید. در این مرحله نام های پیشنهادی متقاضی کارشناسی شده و بعد از بررسی های لازم یک نام برای شرکت انتخاب می شود
 • مشخص نمودن کارشناس ممیزی
 • تاسیس شرکت مورد بررسی قرار می گیرد.
 • بررسی نمودن سرپرستی
 • واریز هزینه لازم برای ثبت: در این مرحله متقاضی به واحد حسابداری ارجاع داده می شود و باید هزینه تعیین شده برای ثبت شرکت را واریز نماید.
 • ارسال پرونده به دفتر ثبت تاسیس: در این مرحله اطلاعات و پرونده شخص متقاضی وارد دفتر ثبت تاسیس شده و در آنجا ثبت می شود. لازم به ذکر است که در این مرحله صحت کلیه مدارک توسط متقاضی امضاء و شماره ثبت تعیین می شود.
 • مراجعه به دبیرخانه: برای تکمیل فرایند ثبت شرکت، در این مرحله فرد متقاضی مدارک پیش نویس را به دبیرخانه تحویل داده و پاکنویس آنها را دریافت می کند که تاریخ ثبت و صدور شرکت در نسخه پاکنویس نوشته شده است.
 • مراجعه متقاضی به واحد ریاست: در این مرحله لازم است که متقاضی برای اخذ امضاء نهایی نسخه اصلی مدارک خود را به واحد ریاست برده و تا امضاء را دریافت نماید. در مرحله بعدی مجدداً به دبیرخانه مراجعه و وارد ادامه روند ثبت شرکت می شود. بعد از اتمام این مرحله، فرد متقاضی موفق به دریافت نسخه اصلی به همراه مهر برجسته می شود.
 • دریافت فرم تعیین نام و پرداخت هزینه آن
 • لازم به ذکر است که در فرآیند ثبت شرکت ها، در صورت تایید نام شرکت، متقاضی تنها 2 ماه مهلت دارد تا شرکت را به ثبت برساند که در غیر اینصورت لازم است که متقاضی اقدامات لازم برای تمدید نام شرکت را انجام دهد.

 

برای کاهش زمان ثبت شرکت چه اقدامی میتوان انجام داد؟

ممکن است افراد فرصت کافی برای انجام مراحل ثبت شرکت را نداشته باشند، در چنین مواقعی برای سرعت بخشیدن به کارها امکان خرید شرکت ها فراهم شده است.

امکان تغییر تمامی بخش های شرکت های خریداری شده، به جز تغییر عنوان آن وجود دارد. به طور مثال افراد می توانند نام، سهامداران و ... شرکت را تغییر دهند اما نمی توانند یک شرکت سهامی عام را به سهامی خاص و ... تبدیل نمایند.

 

ثبت کردن یک شرکت چه مزایایی دارد؟

از مهمترین مزایای ثبت یک شرکت می توان به دریافت مجوز برای انجام فعالیت های اقتصادی و بازرگانی اشاره نمود.

علاوه بر این جلوگیری از رقابت های ناسالم اقتصادی که با پرداخت مالیات محقق می شود، یکی دیگر از مزایای بسیار مهم ثبت کردن شرکت ها به شمار می رود.

 

نکات مورد توجه در رابطه با نام شرکت ها

تعیین نام شرکت در فرآیند ثبت آن بسیار حائز اهمیت می باشد از این رو فرد متقاضی باید به آن توجه ویژه ای نماید. اداره ثبت شرکت ها در رابطه با نام شرکت ها قوانینی وضع کرده است که در صورت مغایرت داشتن یک نام با این قوانین، نام مورد نظر تایید نخواهد شد.

به طور مثال برخی از عناوین نیاز به اخذ مجوز دارند، که در رابطه با این نام ها فرد متقاضی در ابتدا باید مجوز های لازم را دریافت و بعد از آن اقدام به ثبت شرکت نماید.

در صورت تایید و ثبت آگهی برای یک نام، مهلت آن نامحدود بوده اما در مقابل، نام هایی که آگهی نمی شوند تنها 3 ماه اعتبار خواهند داشت که برای شرکت های سهامی عام این زمان 6 ماه افزایش می یابد.

اولویت نام شرکت ها بر اساس تاریخ ثبت آنها می باشد که این اولویت بعد از تصفیه، منقضی خواهد شد.

لازم به ذکر است که به هیچ عنوان امکان انتقال نام های تایید شده وجود ندارد.

اسم های مشابه با اسم های ثبت شده و اسامی گمراه کننده، امکان ثبت نخواهند داشت.

اسامی خاصی که مختص به دولت هستند، مانند عنوان شهرها، عنوان کشور، نیروهای انتظامی و ارتش تنها با دریافت مجوز از مقامات دولتی امکان ثبت خواهند داشت.

 

چه شرکت هایی می توانند به ثبت برسند؟

به طور کلی با توجه به نوع فعالیت شرکت ها و همچنین افرادی که برای ثبت شرکت حاضر هستند، شرکت های ثبتی به انواع گوناگونی تقسیم بندی می شوند که در ادامه به معرفی و بررسی هریک از آنها پرداخته ایم.

شرکت های سهامی عام و سهامی خاص: مسئولیت افراد و سهامداران شرکت های سهامی عام تنها با توجه به میزان سهام آنها تعیین می شود و این شرکت ها جزو شرکت های بازرگانی به شمار می روند.

مقابل شرکت های سهامی عام، شرکت های سهامی خاص وجود دارد که این شرکت ها هم می توانند به صورت تجاری و هم به صورت غیر تجاری تشکیل شوند. اعضای این شرکت، شامل 3 سهامدار، یک علی البدل و 2 بازرس می باشد.

شرکت های با مسئولیت محدود: این شرکت ها، به شرکت هایی گفته می شود که فعالیت های تجاری انجام نداده و حداقل از 2 سهامدار تشکیل شده است.

شرکت های تضامنی: این شرکت ها حتی اگر فعالیت های تجاری انجام ندهند، بازهم باید با عنوان شرکت های تجاری به ثبت برسند. تعداد سهامداران این شرکت مانند شرکت های با مسئولیت محدود حداقل 2 نفر می باشد.

شرکت های نسبی: میزان فعالیت اعضای تشکیل دهنده این شرکت ها براساس نسبت سهامی که دارند، تعیین می شود. اعضای تشکیل دهنده شرکت های نسبی باید بیشتر از 2 نفر باشد.

شرکت های تعاونی تولید و مصرف: در این شرکت ها حداقل سرمایه سهامداران باید بیشتر از 50 درصد باشد. دستگاه های دولتی نیز می توانند مانند سهامداران و سرمایه گذاران این شرکت در شرکت های تعاونی مصرف نقش بسیار تاثیر گذاری داشته باشند و سهامدار آن محسوب شوند.

شرکت های مختلط سهامی و مختلط غیر سهامی: این شرکت ها برای انجام فعالیت های تجاری بین 1 یا چند نفر و با مسئولیت های محدود تر تشکیل می شود. این شرکت ها در تلفیقی از شرکت های با مسئولیت محدود و شرکت های تضامنی به شمار می روند.

ثبت شرکت - ثبت یکتا

آشنایی با انواع شرکت های مدنی

شرکت های مدنی که به آن شرکت های غیر تجاری گفته می شود، شرکت هایی هستند که تعدادی از سهامداران برای انجام اموری توافق کرده و اقدام به تشکیل شرکت های غیر تجاری می نمایند. میزان سود سهامداران غیر تجاری بر حسب میزان سهامی که دارند، تعیین می شود و هرکس براساس آن سود می برد. در اینگونه شرکت ها مالکیت سرمایه بر عهده شخص مالک آن سرمایه می باشد و هیچ ارتباطی به شخص حقوقی شرکت ندارد.

شرکت های با مسئولیت محدود، شرکت های دانش بنیان و شرکت های سهامی خاص جزو شرکت های غیر تجاری به شمار می روند.

 

ثبت شرکت سهامی خاص به چه صورت انجام می شود؟

پیشتر به انواع شرکت هایی که می توانند به ثبت برسند اشاره کردیم. اکنون می خواهیم نحوه ثبت هریک از آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

شرکت سهامی خاص، اولین شرکت ثبتی می باشد که هر سرمایه دار با توجه به میزان سرمایه ای که برای شرکت گذاشته است، در آن مسئولیت دارد، که به همین دلیل به این شرکت، شرکت سهامی خاص گفته می شود.

در شرکت سهامی خاص، میزان سرمایه های وارده به شرکت به سهام تقسیم شده و هر فرد با توجه به میزان سهامی که دارد، در سود و زیان شرکت سهیم خواهد بود.

اگر قصد دارید که یک شرکت سهامی خاص را به ثبت برسانید، نیاز به 5 عضو خواهید داشت که از این 5 نفر، 3 نفر سهامدار و 2 نفر بازرس می باشد که این اشخاص نباید با یکدیگر ارتباط فامیلی داشته باشند.

در حال حاضر میزان سرمایه اولیه برای ثبت شرکت سهامی خاص، حداقل صد هزار تومان می باشد که 35 درصد آن در زمان ثبت شرکت به وسیله بانک و در حسابی که متعلق به شرکت است، بلوکه خواهد شد که این مقدار بعد از اتمام مراحل ثبت از بلوکه خارج می شود.

در اینگونه شرکتها، سهامداران وظیفه تامین سرمایه برای ثبت شرکت را برعهده دارند و این مقدار باید به صورت سهام در بین تمامی شرکا تقسیم شود.

افرادی که در اینگونه شرکت ها سهام دارند، به راحتی می توانند معاملات اقتصادی انجام دهند، اما مجوز استفاده از آن در بازار بورس را نخواهند داشت.

سهام اینگونه شرکت ها به راحتی و بدون نیاز به ثبت در دفتر اسناد رسمی، می توانند انتقال داده شوند.

 

نحوه ثبت شرکت های سهامی عام

در مقابل شرکت های سهامی خاص، شرکت های سهامی عام قرار دارند که اینگونه از شرکت ها، بخشی از سرمایه توسط مردم عادی و با فروش اوراق مشارکت و یا اوراق قرضه به آنها تامین می شود. سهام این شرکت ها بر خلاف شرکت های سهامی خاص، قابل خرید و فروش در بازار بورس می باشند.

اگر قصد دارید که یک شرکت سهامی عام راه اندازی کنید و آن را به ثبت برسانید، نیاز به افراد بیشتری دارید تا بتوانید به کمک آنها سرمایه مورد نیاز شرکت را تامین نمایید و هیچ گونه محدودیتی در تعداد افراد شرکت های سهامی عام وجود ندارد.

برای انجام اقدامات و تصمیماتی که در اداره امور اینگونه شرکت ها مورد نیاز می باشد، لازم نیست که همه سهامداران ابراز رضایت نمایند، بلکه تصمیمات لازم توسط هیأت مدیره گرفته خواهد شد.

حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت های سهامی عام، پانصد هزار تومان می باشد.

ثبت شرکت - ثبت یکتا

نحوه به ثبت رساندن شرکت های تضامنی

در شرکت های تضامنی کلیه سهامداران می توانند به صورت جداگانه فعالیت اقتصادی مدنظر خود را انجام دهند. در شرکت های تضامنی، یک سهامدار به عنوان شریک ضامن انتخاب می شود و این شخص باید در زمان ورشکستگی و یا بدهکار شدن شرکت، تمام بدهی ها را پرداخت نماید.

به طور کلی بیشتر فعالیت های انجام شده در شرکت های تضامنی به صورت توافقی بوده و ضرر کردن مانع از پرداخت طلب طلبکاران نخواهد شد. صرافی ها جزو شرکت های تضامنی به شمار می روند.

برای ثبت شرکت های تضامنی لازم است که قراردادهایی براساس میزان مشارکت سهامداران، فهرست سرمایه های نقدی و غیر نقدی هر کدام از سهامداران، تنظیم آیین نامه های داخلی، اساسنامه شرکت ها و ... تنظیم شود.

 

نحوه ثبت شرکت های با مسئولیت محدود چگونه است؟

در اینگونه از شرکت ها که حداقل از 2 نفر تشکیل می شود، میزان سرمایه شرکت به تعداد سهام تقسیم نخواهد شد، میزان مسئولیت هر فرد براساس مقدار سرمایه ای که به شرکت وارد کرده است، تعیین می شود.

اگر قصد دارید که یک شرکت با سرمایه محدود را به ثبت برسانید لازم است که نکات زیر را حتماٌ مورد توجه قرار دهید:

 • در شرکت های با مسئولیت محدود مدیرعامل شرکت، کل سرمایه شرکت را در اختیار دارد و برای این کار نیاز به دریافت گواهی بانکی ندارد.
 • حق رأی در شرکت های با مسئولیت محدود با توجه به میزان سرمایه تعیین می شود.
 • مدیران شرکت های بامسئولیت محدود برای ماندن سمت خود هیچ محدودیتی ندارند. اما اگر در اساسنامه مدت زمان آن قید شده باشد، باید مطابق با همان عمل کنند.

 

همه چیز درباره ثبت شرکت های تعاونی

همانطور که گفته شد، در شرکت های تعاونی افرادی برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی و اهداف دیگر در قالب یک شرکت گرد هم می آیند که سهام ها به صورت یکسان در بین تمامی سهامداران تقسیم می شود. این شرکت ها با توجه به فعالیت های اقتصادی که انجام می دهند به 2 دسته شرکت های تعاونی تولیدی و شرکت های تعاونی توزیعی تقسیم بندی می شوند.

در زمینه ثبت شرکت های تعاونی باید بگوییم که این شرکت ها به 2 صورت شرکت های تعاونی عام و شرکت های تعاونی خاص به ثبت می رسند. که در شرکت های تعاونی عام، هر شرکت با توجه به نوعی تعاونی که از طرف وزارت تعاون مشخص می شود، می تواند عضو جدید بگیرد. تعداد سهامداران مورد نیاز برای ثبت این شرکت ها، حداقل پانصد نفر می باشد و میزان سود سهام به طور یکسان به همگان توزیع داده خواهد شد.

در شرکت های تعاونی خاص، برخلاف شرکت های تعاونی عام در عضویت اشخاص جدید محدودیت وجود دارد.

 

به ثبت رساندن شرکت های نسبی

مراحل ثبت شرکت های نسبی مانند مراحل شرکت های تضامنی می باشد. ارکان اصلی شرکت های نسبی، شرکاء و مدیر می باشد. در این شرکت ها مدیر هم می تواند از بین شرکاء و هم می تواند خارج از شرکت انتخاب شود. برای ثبت اینگونه شرکت ها، نیاز به تنظیم اساسنامه، مشخص کردن میزان سرمایه های نقدی و غیر نقدی هر یک از شرکاء و تنظیم شرکت نامه می باشد.

ثبت شرکت - ثبت یکتا

اخذ المثنی برای مدارک ثبت شرکت

از جمله اتفاقاتی که ممکن است پیش بیاید، گم شدن یا ازبین رفتن مدارک ثبتی شرکت هاست. دراینصورت باید برای اخذ المثنی مدارک ثبتی به اداره ثبت شرکت ها مراجعه کرد. برای این منظور، باید وکیل رسمی دادگستری به همراه فرم مرتبط با اخذ المثنی مدارک ثبتی شرکت که توسط اعضای هیئت مدیره امضا شده باشد، به همراه مدارک هویتی تمام اعضا به اداره ثبت شرکت ها رفته و بعد از واریز هزینه و تحویل مدارک، برای اخذ المثنی مدارک ثبتی شرکت اقدام کند. بعد از انجام این مراحل، بخش مربوطه استعلام های موردنیاز را انجام می دهد. وقتی مدارک درخواستی متقاضی آماده شد، به ایشان تحویل داده می شود.

مدارکی که می توان برای اخذ المثنی آن ها اقدام کرد برحسب نوع شرکت، شامل موارد زیر است:

 • اخذ المثنی اساسنامه، تقاضانامه، شرکتنامه، صورتجلسه برای شرکت با مسئولیت محدود
 • اخذ المثنی اساسنامه، صورتجلسه، اظهارنامه برای شرکت سهامی خاص و موسسه غیرتجاری

 

آدرس شرکت برای ثبت آن چه اهمیتی دارد؟

یکی از مهمترین ارکانی که در ثبت شرکت ها به آن توجه ویژه ای می شود، آدرس شرکت می باشد.

اگر فردی قصد ثبت هر نوع شرکتی را داشته باشد، حتماً نیاز دارد که تاییدیه های لازم برای آدرس شرکت را از اداره پست دریافت نماید.

آدرسی که به اداره ثبت شرکت ها داده می شود، حتماً باید تجاری باشد.

ثبت شعبه استان ها علاوه بر ثبت در مراجع مورد تایید نیاز به ثبت در همان استان نیز دارد.

 

اساسنامه و شرکتنامه چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

منظور از اساسنامه سند هویتی شرکت ها می باشد که در آن عنوان شرکت، عنوان مدیران، وظایف هر یک از مدیران، هدف از سرمایه گذاری و ... درج می شود.

اما شرکتنامه تنها مختص به شرکت های با مسئولیت محدود، نسبی و تضامنی می باشد. شرکتنامه در حقیقت یک سند تجاری بوده که توسط 2 یا چند شریک مورد امضاء قرار می گیرد.

شرکت های نسبی، تضامنی و مسئولیت محدود بعد از ثبت شدن، نیاز به ارسال یک نسخه از شرکتنامه دارند.

 

اطلاع از هزینه های لازم برای ثبت شرکت ها

اگر قصد ثبت شرکت خود را دارید ولی نمی دانید که برای این کار چه مقدار پول نیاز دارید به شما توصیه می کنیم که با یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات ثبت شرکت ، تماس حاصل نمایید تا بتوانید از هزینه ثبت شرکت مطلع شوید.

موسسه ثبت شرکت ثبت یکتا، یکی از بهترین شرکت هایی می باشد که با استفاده از خدمات آن، می توانید با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان ممکن اقدامات لازم برای ثبت شرکت خود را انجام دهید.

 

برچسب ها : ثبت شرکت هزینه ثبت شرکت راهنمای ثبت شرکت قوانین ثبت شرکت ثبت شرکت سهامی خاص ثبت شرکت های سهامی عام ثبت شرکت های با مسئولیت محدود ثبت شرکت های نسبی ثبت شرکت های تضامنی

22 آبان 19:08 بعد از ظهر(8 ماه پیش)

برای این پست هیچ نظری ثبت نشده است !

ارسال نظر