مراحل ثبت شرکت کارگزاری

قبل از اینکه در مورد ثبت شرکت کارگزاری صحبت کنیم، ابتدا به تعریف آن می پردازیم. کارگزار به افراد حقیقی یا حقوقی گفته می شود که بین خریدار و فروشنده در بازار بورس، واسط بوده و از طرف مشتریان به خرید و فروش اوراق بهادار، اوراق مبتنی بر کالا و کالا می پردازد و خدمات دیگری را نیز در بازار سرمایه به مشتریان ارائه می کند.

در این مطلب ضمن صحبت درباره مراحل لازم جهت ثبت شرکت کارگزاری، درباره مدارک و شرایط این ثبت شرکت در دو قالب سهامی خاص و با مسئولیت محدود می پردازیم. با ما همراه باشید.

ثبت شرکت کارگزاری -  ثبت یکتا

مراحل ثبت شرکت کارگزاری

شرکت کارگزاری برای فعالیت در موضوعات نهادهای مالی و سرمایه گذاری، به مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار نیاز دارد. درصورتی که عنوان "سرمایه گذاری ترکیبی" در نام شرکت و موضوع فعالیت شرکت ذکر شود، به اخذ مجوز نیازی نیست و تنها عنوان های "سرمایه گذاری مطلق" و "سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار" به اخذ مجوز نیاز دارد. بنابراین سرمایه گذاری عمرانی، ساختمانی و ... نیز به اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار نیازی ندارد. هم چنین در صورتی که عبارت "خرید و فروش سهام" در موضوع فعالیت شرکت قید شود، نیازی به اخذ مجوز در بورس ندارد. دقت کنید که شرکت های هرمی و شبکه ای یا بازاریابی این دو شرکت غیرقانونی بوده و مجوز ندارد.

 

شرایط ثبت شرکت کارگزاری

برای ثبت شرکت کارگزاری سهامی خاص دو نفر بازرس و حداقل سه نفر عضو نیاز می باشد. بازرسان نباید از اعضا باشند. در این نوع ثبت شرکت، سرمایه شرکت، باید حداقل 1.000.000 ریال باشد و شرکت بتواند حداقل 35 درصد سرمایه را به صورت نقدی پرداخت کند.

برای ثبت شرکت کارگزاری با مسئولیت محدود باید حداقل 2 نفر عضو وجود داشته باشد و حداقل سرمایه 1.000.000 ریال موجود باشد. هم چنین باید بتواند کل سرمایه را پرداخت کند یا نسبت به آن تعهد بدهد.

 

مدارک لازم جهت ثبت شرکت کارگزاری

این مدارک برای شرکت سهامی خاص عبارت است از:

  • اصل گواهی عدم سوء پیشینه کیفری ارائه گردد
  • ارائه کپی شناسنامه و کپی کارت ملی همه اعضا
  • اقرارنامه امضا شود
  • در صورت نیاز به صدور مجوز، آن را اخذ نماید
  • وکالتنامه رسمی در صورت انجام مراحل ثبت شرکت توسط وکیل، تنظیم گردد

مدارک لازم برای ثبت شرکت کارگزاری با مسئولیت محدود به شرح زیر می باشد:

  • در صورت داشتن مجوز، آن را اخذ نماید
  • ارائه کپی شناسنامه و کپی کارت ملی همه اعضا
  • اصل گواهی عدم سوء پیشینه ارائه شود
  • اقرارنامه امضا گردد

سپس فرم تقاضانامه و اساسنامه هر کدام در دو نسخه و شرکتنامه تکمیل گردد.

 

هم چنین بخوانید:

نحوه ثبت شرکت کاریابی

مدارک و مراحل برای ثبت برند سنگ ساختمان

لینک های مهم
نویسنده : ثبت یکتا
۲۳ اردیبهشت ۰۷:۰۲ قبل از ظهر(1 سال پیش)

مطالب مرتبط