نحوه ثبت شرکت تعاونی روستایی

نحوه ثبت شرکت تعاونی روستایی

شرکت تعاونی روستایی مانند دیگر شرکت های تعاونی باید تابع مقررات شرکت های سهامی باشد اما تفاوت هایی نیز وجود دارد. برای ثبت شرکت تعاونی روستایی به حداقل 7 سهامدار در شرکت نیاز است که به عنوان موسس اولیه شناخته شوند. این سهامداران به اندازه سهام خود مسئولیت می پذیرند و حقوق و وظایف مساوی با دیگر شرکا دارند. تنها تفاوت بین شرکا، میزان سهام اسمی آن هاست در میزان سود و زیان و مسئولیت شرکت موثر است اما در دادن حق رای و دخالت در امور شرکت، تعیین کننده نیست.

ثبت شرکت تعاونی روستایی - ثبت یکتا

برای ثبت شرکت تعاونی روستایی، ابتدا باید مجوز لازم از اداره اداره تعاون روستایی دریافت شود. سپس افراد دارای شرایط لازم عضویت در این تعاونی، باید مدارکشان را برای عضویت در شرکت تعاونی ارائه دهند.

پس از ثبت شرکت تعاونی روستای، باید این شرکت ها سالانه سود و درآمد خود را حداکثر به میزان 5 درصد برای اندوخته قانونی و حداقل 5 درصد برای اندوخته احتیاطی شرکت در حساب شرکت نگه دارند.

 

مراحل ثبت شرکت تعاونی روستایی

ابتدا باید حداقل 7 نفر موسس تعاونی روستایی در روستای محل سکونت معرفی شده و تخصص لازم در زمینه هایی مانند کشاورزی، دامداری و باغداری داشته باشند. برای پیگیری امور مربوط به ثبت شرکت باید یک نفر به عنوان نماینده قانونی نیز معرفی شود که این کار را وکیل شرکت نیز می تواند انجام دهد.

سپس نماینده قانونی به اداره تعاون روستایی مراجعه کند و درخواست ثبت دریافت مجوز برای ثبت تعاونی روستایی را ارائه دهد. پس از اینکه بررسی های مور نیاز توسط این اداره انجام شد، اداره تعاون روستایی با سازمان جهاد کشاورزی مکاتبه کند و موافقت لازم را دریافت نماید. سپس پرونده تشکیل شده و مدارک به سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ارسال می شود. برای صدور مجوز مجددا طرح تقاضا بررسی شده و در صورت دارا بودن شرایط لازم، مجوز صادر می گردد. در نهایت اجازه تاسیس شرکت داده می شود و مجوز ارائه می گردد. هم چنین متقاضیان به اداره ثبت شرکت ها برای انجام امور ثبت تعاونی معرفی می گردند.

 

شرایط ثبت شرکت تعاونی روستایی

شرکت های تعاونی روستایی معمولا با دریافت مجوز به نام اهالی روستا، برای توسعه تجاری و تامین نیازهای روستاییان تلاش می کنند. افراد ساکن در این روستا، می توانند در این شرکت های عضویت داشته باشند. اما مسلم است که فقط اشخاص حقیقی و یا حقوقی غیر دولتی و غیر وابسته می توانند در شرکت های تعاونی از هر نوعی عضویت داشته باشند.

 

شرایط عمومی عضویت در شرکت تعاونی روستایی

افراد برای عضویت باید دارای تابعیت ایرانی باشند و ممنوعیت های قانونی نداشته باشند. هم چنین پول حداقل سهام تعیین شده در اساسنامه تعاونی پرداخت گردد و برای رعایت بر رعایت مقررات تعیین شده در اساسنامه تعاونی تعهد لازم داده شود. افراد نباید در تعاونی مشابه دیگر عضویت داشته باشند.

 

مدارک لازم برای ثبت شرکت تعاونی روستایی

  • ارائه اصل مجوز از اداره تعاون روستایی و یا سازمان جهاد کشاورزی
  • صورتجلسه مجمع عمومی موسسین
  • کپی مدارک تحصیلی مدیران و موسسین
  • 3 قطعه عکس از موسسین
  • گواهی عدم سوء پیشینه موسسین و مدیران
  • وکالتنامه وکیل در صورت داشتن استفاده از وکیل
  • صورتجلسه هیئت مدیره و امضای اعضای هیئت مدیران
  • لیست سهامداران به همراه مشخصات کامل و میزان سهام هر فرد

 

هم چنین بخوانید:

تمامی نکات درباره نحوه ثبت شرکت تعاونی کشاورزی

مراحل ثبت شرکت خدمات کشاورزی

برچسب ها : ثبت شرکت تعاونی روستایی ثبت شرکت تعاونی روستای ثبت شرکت مراحل ثبت شرکت تعاونی روستایی شرایط ثبت شرکت تعاونی روستایی

21 اسفند 09:12 قبل از ظهر(3 سال پیش)

برای این پست هیچ نظری ثبت نشده است !

ارسال نظر