نکاتی برای اخذ کد اقتصادی شرکت

برای اخذ کد اقتصادی شرکت باید ابتدا مدارک مورد نیاز برای دریافت کد اقتصادی را تکمیل و آماده کرده و سپس همراه با فرم اطلاعات شخص حقیقی به حوزه مالیاتی برای بررسی سرممیزی مالیات آن ها، تحویل دهید. پس از ثبت و تایید مدارک، رسیدی برای دریافت مدارک صادر کرده و به شما تحویل داده می شود. پس از این مدارک را به اداره نظارت تحویل دهید تا به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی و اداره شماره اقتصادی ارسال شود.مسئولان این ادارات پس از بررسی مدارک، کد اقتصادی شما را صادر می کنند.

اخذ کد اقتصادی شرکت - ثبت یکتا

اشخاص حقوقی نیز می توانند پس از کامل کردن اطلاعات هویتی که توسط وکیل یا مدیرعامل تنظیم و با مهر شرکت ممهور شده است، این مدارک را به حوزه مالیاتی تحویل بدهند. مراحل باقی مانده دیگر مانند مراحل اخذ کد اقتصادی اشخاص حقیقی می باشد.

کد اقتصادی توسط سازمان امور مالیاتی کشور به فعالان اقتصادی داده شده و در واقع شماره شناسایی افراد در سازمان مالیاتی می باشد. سازمان امور مالیات به وسیله کد اقتصادی می تواند صورت حساب، فاکتورهای صادره و دفاتر قانونی را به راحتی مورد بررسی قرار دهد. یکی از مزیت هایی که کد اقتصادی دارد این است که برای فعالیت های تجاری مجوز کسب می کند و حقوق دولت را از طریق مالیات پرداخت می کند.

 

افراد مکلف به اخذ کد اقتصادی

  • اشخاص حقوقی فعال در زمینه صادرات، واردات، مونتاژ، توزیع کالا، تولید و امور خدماتی
  • اشخاص حقیقی فعال در زمینه صادرات، واردات، مونتاژ، توزیع کالا، تولید و ارائه خدمات

البته دقت کنید که اشخاص حقیقی باید پروانه کسب و کار از مراجع مربوطه دریافت کنند  و دارای محل فعالیت تجاری و شرایط لازم برای دریافت کد اقتصادی باشند.

اگر شرکتی مراحل اخذ کد اقتصادی شرکت را انجام نداده و این کد را دریافت نکند، طبق مصوبه مجلس نمی تواند از معافیت های مالیاتی در ماده 105 قانون سازمان مالیات استفاده کند. طبق قانون 105 سازمان مالیات کشور، " درآمد شرکتها و درآمد ناشی از فعالیتهای انتفاعی سایر اشخاص حقوقی از منابع مختلف در ایران یا خارج از ایران تحصیل می شود، پس از وضع زیانهای (هزینه ها) حاصل از منابع غیر معاف و کسر مالیاتهای مقرر به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه ای می باشد مشمول مالیات حداکثر به نرخ 25 درصد خواهند بود."

 

هم چنین بخوانید:

چه کاری برای اخذ کد اقتصادی باید انجام داد؟

ثبت برند تجاری و الزاماتی که باید رعایت شود

لینک های مهم
نویسنده : ثبت یکتا
۲۴ آبان ۰۲:۰۸ قبل از ظهر(2 سال پیش)

مطالب مرتبط